פלמינגו
תאריך : 17-10-2023
נקודת התחלה : חנייה של חוף נווה ים
Waze לנקודת התחלה
משתתפים : קבוצת רוכבים בהדרכתי
מרחק : 44 ק"מ
טיפוס מצטבר : 192 מ'
זמן : 4:27 שעות ברוטו
(קטע המפה לקוח ממפת שביל נט המותקנות על תוכנת CompeGPS)
מלחמה , הרבה איזורים בארץ לא בטוחים
אבל בכל זאת צריך לרכב
לכן פתחתי טיול באזור בטוח יחסית - מישור חוף הכרמל שקיוויתי שגם אחרי הגשם החול יהיה קצת יותר מהודק ומצד שני אין בוץ
הייתי מודע שיכולה להיות בעייה של שערים נעולים בכמה מקומות שבדרך כלל הם פתוחים במשך היוםיצאנו מהחנייה של חוף נווה ים בנקודה 1
רכבנו בכביש העובר שיפוץ לכיוון עתלית בהקפת נווה ים
בנקודה 2 פנינו דרומה לדרך המקיפה את ההרחבה של נווה ים
בנקודה 3 יצאנו מאיזור ההרחבה וחברנו לדרך דרומה
בנקודה 4 עזבנו את הדרך ורכבנו ובעיקר הלכנו בחול הלא מהודק עד קו החוף בנקודה 5מכאן רכיבה בחלק הלח שעל החוף
מדי פעם מקומות חוליים שהצריכו הליכה של מספר מטרים ושוב על החלק הלח ברכיבה
בנקודה 6 עצרנו ליד תל נאמי ודיברתי קצת על ההתיישבות באיזור בעבר הרחוק
על תל נאמי ב :
https://biblical-archaeology.org/locations/%D7%AA%D7%9C-%D7%A0%D7%90%D7%9E%D7%99/
המשכנו ברכיבה לאורך החוף
עברנו ליד שרידי הספינה נץ שעלתה על שרטון כאן ב 17-3-1970
אני עוד זוכר אותה במצב יותר טוב בטיול בצופים בשנת 1972/3
מכאן קטע די חולי (7) עם הליכה פה ושם עד לדרך ליד מבנה של החוף בנקודה 8
בעונת הגשמים החול מהודק יותר ורכיב בד"כרכבנו על הדרך עד הפתח בבטונדה בנקודה 9 ומכאן בסינגל ודאבל חולי עד נקודה 10
מכאן דרך 4X4 רכיבה עד נקודה 11
פה פנינו שמאלה לסינגל קצר שחיבר אותנו לדרכים בין שרידי ברכות הדגים בנקודה 12
באחת הבריכות היו הרבה פלמינגו ועוד עופות מים (פלמינגו ראשונים היום)
המשכנו בדרכים עד חיבור לדרכים יותר טובות בנקודה 13
קצת לפניה היתה עוד בריכה עם פלמינגומכאן רכיבה בדרכים לבנות אל הגן הלאומי
בנקודה 14 עלינו על שביל מעץ שמשתנה לבטון בגן הלאומי ומטפס לתל דור
בנקודה 15 עצרנו לתצפית ולהדרכה שלי על דור העתיקהמהתצפית המשכנו מזרחה בדאבל ואז סינגל שיורד לחוף טנטורה (נקודות 16)
בהמשך ירדנו דרומה בחוף וחברנו לשבילים בחוף ובקיבוץ נחשולים בנקודה 17
עצרנו לדבר על המזגגה ששימשה לייצור בקבוקים ליקב בזכרון יעקב , אך במהרה התברר שהחול לא איכותי מספיק
יצאנו מהפשפש שהיה פתוח אל מגרש החנייה של חוף טנטורהבנקודה 18
רכבנו בכביש עד נקודה 19פה נכנסנו לדרך לבנה טובה דרומה
הדרך עוברת ליד מושב דור והלאה באיזור בו עוברת תשתית הגז
האיזור פתוח לרכיבה אחרי שמספר שנים היה חסום
המשכנו עם הדרכים שעוברות בהמשך ללא שערים או מכשולים בין בריכות הדגים ומתקני הספורט והשיט עד נקודה 20
בדרך נתקלנו בעוד בריכה עם פלמינגו
פה פנינו לסינגל חולי קצר ורכיב חלקית כרגע בגלל החול
הסינג חיבר אותנו לדרך אל הגשר הטורקי בנקודה 21 שנבנה לכבוד ביקורו של ווילהלם השני בארץ באוקטובר 1898 והוא חצה עליו בדרכו ליפו וירושלים
הצורך בסינגל הקצר הוא כדי לעקוף את השער הנעול תמיד כמה עשרות מ' מדרום לנקודה 20
אחרי חציית הגשר טיפסנו לתל תנינים (22) לתצפית על נמל הדייגים של ג'יסר א זרקאמכאן חזרנו באותה דרך לנקודה 20
רכבנו צפונה עד נקודה 23 ובה פנינו לדרכים על הסוללות ליד בריכות הדגים
בנקודה 24 עברנו שער שבדיוק פתחו (יש מעקפים בשולי בריכות אחרות במקרה שהשער נעול)
בנקודה 25 הגענו לשער בכניסה לבית ספר שדה מעגן מיכאל
חיכינו כדקה ורכב פתח לנו את השער
בימים כתיקונם השער פתו
רכבנו בכביש העובר במקביל לכביש 2
רציתי לעבור מתחת כביש 2 בנקודה 26 , אבל השער הפתוח תמיד היה נעול לאור המצב
התקשרנו לטלפון של הסייר הרשום על השער , אבל הוא אמר שיבוא עוד חצי שעה
לכן וויתרנו והמשכנו הלאה בכביש
חצינו בגשר (27) מעל כביש החוף והמשכנו בכביש הגישה למעגן מיכאלבנקודה 28 ירדנו שמאלה לדרכי 4X4
עצרנו על הדרך וצפינו לעבר שרידי בריכת ההרמה הרומית הקבורה בנקודה 29
זהו אתר מעניין שחשף ישו דריי
בריכה שבודדה מעיין מים מתוקים מהמעיינות המליחים שסביב
הבריכה מהתקופה הרומית וכנראה הובילה מים לדור
בהמשך היא כוסתה מים של סכר האמה הנמוכה של קיסריה עד ייבוש ביתות כבארה בשנות ה 30 של המאה הקודמתהמשכנו בדרכים עד נקודה 30
טיפסנו על הגשר לרכב בנקודה 31 וירדנו מצידו השני
בנקודה 32 המשכנו בדרכי 4X4 עד מעבר מעל כביש 67 בנקודה 33
אחרי המעבר עצרנו לקפה בתחנת הדלק בנקודה 34אחרי ההפסקה המשכנו בדרכי 4X4 לכיוון פרדיס
בנקודות 35 הדרך עוברת במקביל לכביש 4
בנקודה 36 עזבנו את השטחים של פרדיס וחצינו קטע בור ללא שביל של כ 5 מ'
המשכנו בדרך 4X4 עד גדר בשדרת עצים ליד כביש לדור (37)
חצינו בפרצה בגדר
דילגנו מעל מעקה הבטיחות
רכבנו מערבה בשולי הכביש עד נקודה 38מכאן רכיבה צפונה בדרכי 4X4 במקביל לרכס הכורכר שמשמאל
ברכס יש שרידי מחצבות כורכר רבות ששימשו לבנייה לאורך ההיסטוריה
בנקודה 39 עברנו שער להולכי רגל ונכנסנו לשולי מושב עין איילה
עברנו בכביש הפנימי מתחת לכביש החוף בנקודה 40
טיפסנו לרכס הכורכר וירדנו לדרכים למרגלותיו שעוברות ממערב למושב הבונים
בנקודה 41 חברנו לכביש הגישה להבונים
המשכנו איתו לכיוון היציאה מהמושב ואז בנקודה 42 המשכנו צפונה בדרך למוזיאון התעופתי ואתר הצנחנים והמנחת
עצרנו ליד מטוס המיג 23 ועודבנקודה 43 חברנו לדרך ה 4X4 הממשיכה צפונה
המנחת כרגע בשיפוץ והארכה , אבל הדרך בה רכבנו בינו לכביש החוף
בנקודה 44 הדרך חוברת לרחובות עתלית
בנקודה 45 עלינו על גשר הכביש ההולך לנווה ים
המשכנו עם הכביש עד האוטו בנקודה 1