Levelek

A levelek elsődleges forrásnak számítanak, és nagyon sok információt hordozhatnak. Tartalmuk jellemzően szemtanú-beszámolók, egy időben keletkeznek az észlelt jelenségekkel, problémákkal - azok megoldásának lehetőséges módozatait foglalják össze. Kiváló forrásul szolgálnak, ha a levélíró tetteire, cselekvéseire keresünk forrást: a levelekből megtudhatjuk, hogy mi foglalkoztatta éppen a levélírót, ezzel kapcsolatban kihez fordul, és milyen megoldási javaslatokra gondol.

A jelentős gondolkodók, történelmi személyiségek levelezéseit gyakran jegyzetekkel ellátott nyomtatott kiadásokban is közzéteszik, hiszen sokféle szaktudomány használhatja őket forrásként.

  • Ki írja a levelet, kinek és mikor?

  • Milyen a levél megjelenése: levélpapír minősége, kézírásos levél vagy gépelt?

  • Mi a levél tartalma?

  • Mit tudunk meg a levél alapján általában a korszakról?

Goldziher Ignác levele Bánóczi Józsefnek, 1877

A levél átirata

4 Dohány utcza

Budapesten,

1877. február hó 11-én,

Kedves Barátom,

Nagy szívességre akarom önt fölkérni. Tegnap hiába reméltem, hogy Önnel a Körben találkozhatnám. Ma pedig okvetlen kell Önnel egy órát eltöltenem. Francia classicitását fogom igénybe venni, ha nincs kifogása ez ellen.

Ha ma délután 2-4 között nem volna szerencsém Önt szállásomban üdvözölhetni, azt annak jeléül fogom tekinteni, hogy Ön engem 5 órára szállásában elvár. De igen lekötelezne, ha Ön eljönne hozzám, mert délutánonként nagyon rest szoktam lenni, és nem szívesen megyek máshová, mint fel alá szobámban. Tehát vagy én Önhöz, vagy Ön hozzám. Tertium non datur. Azaz, hogy datur. Tudni illik, hogy mindketten ½ 6-ra az Akad. Körben vagyunk. De ottan nem lehet háborítlanul munkálni.

Üdvözlöm, kedves barátom, és maradok kor- honfi- és polgártársa

Goldziher Ignác

Lakom: a Nagymező utczában 34. sz. a II. emeleten


Ki írja a levelet, kinek és mikor?

A levél a híres tudós, orientalista Goldziher Ignác levele Bánóczi Józsefnek, 1877. február 11-én. A levél keletkezésének pillanatában Goldziher 26 éves, de már a székfoglalóját tartja a Magyar Tudományos Akadémián. A címzett Bánóczi József, aki ekkor, 27 évesen még póttanár Pesten, de idővel ő lesz az Országos Izraelita Tanító Intézet igazgatója. Mindketten külföldi egyetemi éveik után telepednek le Pesten, és ekkoriban még család nélkül, bérelt lakásokban élnek.

Milyen a levél megjelenése: levélpapír minősége, kézírásos levél vagy gépelt?

Goldziher saját monogramos levélpapírján ír, természetesen ekkor még kézzel, hiszen az írógépek használata csak jóval a levél elküldése után, az 1900-as években terjed el.

Mi a levél tartalma?

Goldziher találkozót kér Bánóczitól, hogy segítsen neki egy francia szövegben. Goldziher is tudott franciául, de a levélből következtetve úgy vélte, hogy Bánóczi nyelvtudása jobb.

Mit tudunk meg a levél alapján általában a korszakról?

A levél tartalma nagyon egyszerű: két fiatalember beszél meg találkozót egy olyan korszakban, amikor a telefon feltalálása előtt erre más módja még nem volt. Goldziher lehetőségeket kínál: vagy Bánóczi átmegy hozzá, vagy ha megadott időig ez nem történik meg, akkor ő megy át hozzá. Ha ez sem jönne össze, akkor találkoznak az Akadémiai Körben este. A két tudós fiatalember délutánja szabad, esti programjuk pedig a levél szövege alapján általában a tudós társakkal eltöltött klubszerű együttlét.

Árulkodó Goldziher aláírása: "maradok kor- honfi- és polgártársa" - a nemzeti és polgári értékek összetartozását fejezi ki.