Hasonlóságok és különbözőségek

A "nagy" történelem, a csaták és politikai események mellett keveset tudunk a hétköznapi életről, például a lakókörnyezet változásairól.

Két különböző forrást mutatunk, egy képet és egy szöveget. Nézd meg és olvasd el a szöveget alaposan, majd válaszolj a kérdésekre!

Moritz Daniel Oppenheim: Szombat este a családban

Szegfi Mór: Jelentek a zsidó életből, 1848.

Lakószoba

A szoba bútorzata és egész belrendezete különösségénél fogva megérdemli, hogy leírjuk.

Első, mi a hosszúdad négyszög szobában a benyitónak szemébe tűnt, a fényesen kicsiszolt sárgaréz lámpa volt, mely csillagidomú nyolc ágaival a mestergerendáról éppen az asztal közepébe lecsüngött. Csak szombat vagy ünnep előestéjén gyújtatik meg e nyolc ág, mik aztán oly vidáman derítik ki a zsidó szobáját, hogy azt hiszi, miképp az angyalok szálltak alá mennyükből, vele együtt „a szép arát”, a nyugnapot üdvözlendők. A keletre szolgáló falon nagy kép függ. Két oroszlánát ábrázol, hátrafordított fejek-, hosszan kiöltött nyelvek- és fölfelé csavarított farkakkal. Hátulsó lábaikon állva, az elölsőkkel fölágaskodnak, két, egymás mellett álló, cserépzsindely alakú, domborfejű ábrát támogatva, melyeken a tíz parancs első szavai sorban írva állnak. Azon két kőtáblát ábrázolja ez, miket Mózes faragott, és mikre Isten saját ujjával bevéste a tíz parancsot. A kép közepén e vers áll héber nyelven írva: „Magam előtt tartom Jehovát mindig!” Alját több zsoltár és egyéb szentírási mondatok foglalják el, titokteljes értelműek azoknak, kik a Szentírásban titkokat fejtegetnek. E kép, mely ezüstrámába van foglalva, első pillanatra egyszerűnek látszik, de közelebbről vizsgálva az emberi türelem és ügyesség csodás bizonyítványát adja. Ugyanis az oroszlányok és a kép minden vonása csupa betűkből áll. Mózes öt könyve egészen föl van jegyezve rajta, csak a legélesebb szemmel kivehető. Végén az író neve föl van jegyezve. Börtönben, úgy írja, hová hamis reáfogás által került, kilenc évig dolgozott rajta, míglen elkészítette. Írni pedig sohasem tanult. E kép előtt áll a házigazda háromszor napjába, midőn ősei Istenéhez imádkozik. Kelet felé, hol ő egykor szabad volt, fordulva, mindennap kéri istenét, némítsa el árulkodói száját, és adja vissza neki ősi szabadságát. Oldalt ezzel, a fal szélén, fekete pamlag, pitykeforma sárgaréz szegekkel köröskörül kiverve. Átellenben ezzel nagy kétszárnyú szekrény áll. Tárt ajtaján a legszebb kötetű könyvek látszanak ívrétűektől kezdve le a nyolcadrétűekig, a legszebb rendben fölállítva. Ez a házigazda legbecsesb tulajdona. Ezzel táplálja lelkét. Az egészet a mestergerenda közt lehajló pálmagally (lulab) és a múlt húsvétkor félretett sótalanul sütött lepénynek egy darabja (afikoman) kerekíti ki. Az első, melyet keleti szokás szerint az úgynevezett lombsátoros ünnep alkalmával a zsinagógában bemutatnak, tűztől óvja meg a házat; a másik pedig, azt tartják, nagyon élesíti az emlékezetet. Most is, mintha tanulással akarna foglalkozni a házigazda, mert az asztalon, mely előtt csinos hálóköntösben és kis bársonysapkával fején ül, könyvek fekszenek rétegenkint egymás fölött tornyosulva.

Mi ez? Milyen típusú forrás?


Mikor keletkezett a forrás? Ha nem tudod pontosan meghatározni, keress jeleket, ami előtt vagy után kellett keletkeznie!


Mennyi idővel az ábrázolt esemény után keletkezett? Vannak nyomai annak, hogy egy utólagos forrást esetleg más tényezők is befolyásoltak?


Van a forrás keletkezésének valami különleges oka? Esetleg utólag próbál igazolni valamit?


Vannak a két forrásban olyan pontok, melyek megegyeznek? Találd meg a kapcsolódási pontokat!


Vannak a két forrásban jelentős különbségek? Mennyire jelentősek ezek?


Próbáld megmagyarázni, hogy mi lehet a különbségek és a hasonlóságok oka!