Fényképek

A ma már mindennapos fényképezés a 19. század közepétől terjedt el. Az első „fényirdák” az előkelőbb Belvárosban nyíltak meg, de 1844-től már a Király utcában is lehetett fényképezkedni. A Király utcában megnyílt nagyszámú műterem ellenére az utcákról, pláne belső terekről a fényképezéshez szükséges természetes fény hiányában csak ritkán készültek felvételek.

  • Mit ábrázol a fénykép? Mit mesél a múltról?

  • Mikor készült a fénykép? Ha nincs pontosan datálva, a részletek alapján meg közelítőleges becslést adhatunk.

  • Miért készült a fénykép? Vannak jelei annak, hogy a fényképész befolyásolni akarta a véleményünket az ábrázolt személyről, épületről vagy eseményről?

  • Amennyiben emberek szerepelnek a képen: beállított pózokban láthatjuk őket, vagy természetesenen viselkednek?

  • Van jele annak, hogy esetleg félnek / bizalmatlanok a fényképésszel szemben? Hogyan befolyásolja ez a tény a fénykép forrásértékét?

  • Van jele annak, hogy a fényképen látható ábrázolást bármilyen módon módosították / retusálták? Amennyiben igen, mi lehetett ennek az oka?

Fényképsorozat az Orczy házról, 1935 k.

Az Orczy-ház belső tereiről egyelőre nem ismerünk fényképeket, de a belső udvarokat, átjárókat közvetlenül a lebontás előtt, 1935-1936-ban lefényképezték. A képek alapján valamennyire fogalmunk lehet az ott zajló életről még úgy is, hogy a képeken nem látunk embereket.

A déli udvar a Károly körút felőli kapun át

A déli udvar a Károly körút felőli kapun át

Sírköves a déli udvarban

Az északi udvar

Átjáró az udvarok között

Az északi udvar egyik sarka

Emeleti folyosó

Kapualj a Károly körút felé

Az Orczy ház lebontása, 1936 október - fényképsorozat

Az épület méretei a bontásról készült fotósorozat alapján érzékelhetőek igazán.

Családi fénykép, 1936 október

Ábrahámsohn család 1936 októberében

A Dohány utcai főkántor, Ábrahámsohn Manó felesége, fia és lánya áll a napfényes őszi utcán. Hátuk mögött egy félig lebontott épület: a kép bal szélén látható Boros József sírköves hirdetéséből sejtjük, hogy a romos épület az Orczy ház. Ábrahámsohnék nem laktak messze: a Wesselényi utca 4-ben volt a lakásuk. Tudják, hogy fényképezik őket, ennek megfelelően mosolyogva, pózolva állnak a kamera előtt. Mosolyognak, de ennek ellenére sem tudjuk, hogy valójában mire gondolnak, milyen érzéseik vannak a történelmi épület bontásával kapcsolatban - mindenesetre ezt a helyszínt választották, hogy megörökítsék a családot.

További képek Veráról, a képen látható lányról

A fényképet levéltárunk családi hagyatékok részlegében találtuk. Családi kép nem volt több, de van még két kép és egy jellemző tárgy a hagyatékban.

  • Mit mutatnak a további képek?

  • A további képek megismerése módosítja-e azt, ahogyan az 1936-os képre tekintünk? Ha igen, miért és hogyan?

  • Ha nem ismernénk a további képeket, akkor milyen gondolataink kapcsolódnának az 1936-os családi képhez?

Ábrahámsohn Vera portréja, 1944

Ábrahámsohn Vera portréja az 1970-es évekből és a megőrzött sárga csillag 1944-ből