Minu valdkonna võrgustikud

Selle ülesandes tuli kaardistada need võrgustikud, mis toetavad kutseõpetaja professionaalset arengut. Mh... Ega ma täpselt ei mõistagi, kuidas saab olla elus selliseid asju, mis ei aitaks kaasa kutseõpetaja professionaalsele arengule. Ütlen veendunult, et igasugune teadmine igas vallas avardab õpetaja maailmamõistmist ja sealt edasi erialast teadmist. Kõik on seotud kõigega. Üsna sageli haaran spontaanselt kinni võimalustest, mis vähegi mahub minu päevaplaanidesse ja valin valikutest, mis tundub tol hetkel arenguliselt olulisem. Järgin põhimõtet, et ei kasvata endast kitsalt erialaseid teemasid valivat ja selekteerivat kutseõpetajat.

Järgnevalt sai välja toodud mõned näited elukaarel, mis mind kõnetavad ja viivad kokku erinevate inimestega. Aga see on tõesti jäämäe veepealne tipp ning kogu "tõde" on ikka palju mitmekesisem. Samuti ei ole ükski grupp kivisse raiutud ning see kooslus on ajaga muutuv nagu ma isegi. Ei saa ka mainimata jätta, et üsna sageli viib üks asi teiseni ehk leiab aset pidev võrgustumise ilu ja võlu.

Minu jaoks kõige lihtsam viis võrgustuda on kasutada Facebooki teenust. "Somesse" jookseb sisse kõige värskem info ümberringi toimuvast. Minu vaevaks jääb ainult klikkida ja liituda teatud huvigruppidega, millest soovin hakata infot saama ning edasise eest hoolitseb juba Facebook. Sel moel olen liitunud meedia väljaannetega Õpetajate Leht, Edasi.org, Postimees, kõikide Eesti kutsekoolidega, Tallinna ülikooliga, Tampere kutse- ja rakenduskõrgkooliga, Astangu Rehabilitatsioonikeskusega, Tallinna Tugikeskus Juksiga ja Soomes elavaid eestlasi ja eestimeelseid liitva ühinguga Pirkanmaa Tuglas Seura jne. Lisaks olen enda ümber kogunud hulga huvitavaid inimesi k.a pedagooge, kelle tegemisi jälgin ja kellega suhtlen nii erialaselt kui muudel teemadel. Facebook tundub täna olevat mulle iseenesestmõistetav suhtluskanal, kus saab nii tarbida kui jagada. Samuti on see ideaalne vahend tegemaks rühmatöid, moodustamaks mingil kindlal eesmärgil tegutsevaid kinniseid gruppe ja pidama messengeris kiiret suhtlust (töötada ja õppida) nii era- kui grupiviisiliselt.

MTÜ Helpifici mission on soodustada nende inimeste iseseisvat toimetulekut, kes vajavad oma kogukonnas toetust. Lehel kirjutatakse, et "meie veebipõhine tugikeskkond ühendab vabatahtlikud ning tasulised teenused igapäevaelu vajadustega nagu näiteks transport, üritustel käimine ning majapidamistoimingud." Tegelikult on platvormi looja Zsolt Bugarszki sõnul esialgne idee kasvanud palju laiemaks, kui esialgselt plaaniti ning täna jagavad siin omavahel teadmisi ja oskusi nii abivajajad kui -saajad ning mõnel abivajajal on kasvanud tänu ühingule võrgustik/tuttavatering 15 inimese võrra. Täna ei ole platvorm ammugi ainult ühekordseks abiks, vaid aitab inimestel suhelda ja sotsialiseeruda 7 riigis. Olles äsja külastanud Helpifici korraldatud Digitaalse tehnoloogia ja kogukondliku sotsiaalse heaolu seminari Tehnopoli Startup Inkubaatoris, on minu jaoks kõik veel uus ning tutvumisjärgus, ega ole võimalusi jõudnud kasutada, aga kindlasti teen seda.

Foto Googlest.

SA Innove on "hariduse kompetentsikeskus, mis koordineerib ja edendab üld- ja kutsehariduse valdkonda, pakub üle-eestilise Rajaleidja võrgustiku kaudu õppenõustamisteenuseid ning vahendab hariduse ja tööelu vallas Euroopa Liidu toetusi. Innove pakub haridusteenuseid eelkõige lastele ja noortele ning õpetajatele ja koolijuhtidele, kuid ka lapsevanematele ja Eesti avalikkusele." Siit lehelt saan palju olulist teavet kutsehariduse kohta ning tasub silma peal hoida muuski vallas, kuna võib leida näit erialast tööd. Hetkel osalen Innove poolt väisvaatlejana 2019. a riigieksamitel ning tööpakkumise leidsin nende Facebooki lehelt.

Foto Kutsekoja kodulehelt.

Kodulehel kirjutatakse, et SA Kutsekoda arendab koostööd hariduse ja tööturu vahel. Lisaks arendab kutsesüsteemi, kuhu kuulub kõik kutsestandarditega seotud arendus, koordineerib kutsenõukogude tööd, kutse andjate avalikke konkursse ning toetab kutse andjaid ja peab kutseregistrit jms. Minule on leht oluline, kuna saan vaadata ja võrrelda siin kutsestandardeid. Hästi põnevad on ka OSKA rapordid tööjõu kohta. Kutseteregistrist näen mulle omistatud Kutseõpetaja, tase 6 kutsetunnistust, mis on kõigi jaoks avalik teave.

Kuvatõmmis Matleena blogist.

Üks väga põnev blogi, millega soovitan tutvust teha, on Matleenan blogi. Tegemist on digipedagoogika eksperdiga ja freelancer koolitajaga Tamperest, kelle blogist on võimalus teada saada uusimatest ja huvitavamatest digilahendustest, mida õpetamissituatsiooni kaasa võtta ja katsetada. Olen ka teinud nii, et kui parasjagu kuskilt seda head ideed ei tule, kiikan sinna. Tema lehte on külastatud pea pool miljonit korda ning peab au andma, et ta on ka väga aktiivne blogipostituste kirjutaja.