Minu oskused meeskonnatööks

Parema ülevaate saamiseks koostasin SWOT analüüsi (vt Joonis), milles tõin välja enda tugevused, nõrkused, võimalused ja ohud meeskonnaliikmena meeskonnatöös.


Joonis. SWOT analüüs mina meeskonnaliikmena.

TUGEVUSED, mille üle uhkust tunnen, on minu puhul sallivus ja võrdõiguslikkus ning oskus suhelda väga erinevate inimestega nagu võrdne võrdsega. Inimestega suhelda on lahe! Üsna tihti olen mina see, kes astub esimese sammu uue tutvuse loomiseks. Sallivuse kasvu on tohutult toetanud elamine välismaal. Täiesti teadlikult olen endas aasta-aastalt arendanud ka probleemide lahendamise oskust ning üks oskus, mida olen õppinud, et probleem tuleb lahendada kohe. Üks minu õppejõud Tampere Rakenduskõrgkoolist ütles kord sõnad, mida mäletan siiani, et proovige veeklaasi käes hoida mõni minut- see on kerge, proovige seda käes hoida aga tunde- see muutub teile talumatult raskeks. Samamoodi on ka probleemiga, mistõttu tuleb see lahendada sedamaid!

NÕRKUSED vastanduvad tugevustele ja neid võib võtta ka kui väljaarendamata tugevusi. Kui varasemalt sai öeldud, et probleemide lahendamisega tulen küllaltki edukalt toime, siis konfliktide lahendamine meeskonnas on keerulisem teema ja siin jään jänni. Loomulikult aitab siin tihe koostöö omaala ekspertidega. Meeskonnatöös üks nõrk koht on mulle ka tegelemine mitme asjaga korraga või olla olukorras kus kohustusi lisandub ja lisandub ja lisandub. Selline olukord loob liialt stressi ning häirib kaalukat ja "kainet" mõtlemist. Loomulikult tean, mis selle vastu aitab - delegeerimine. Aga nagu näha jooniselt, siis ka vastutuse või kohustuste käest ära andmine või jagamine võib olla tihti raske. Enesekehtestamist pean ka treenima, kuigi mulle tundub, et muutun selles asjas samuti aasta-aastalt osavamaks. Olen üsnagi sageli märganud, et kui hakkan kõnelema, siis inimesed justkui peatuvad, koondavad tähelepanu minule ja jäävad äraootavalt kuulama.

VÕIMALUSI ennast meeskonnaliikmena arendada on mitmeid. Aitab avatud hoiak ning tahtmine liituda erinevate gruppidega või meeskondadega. Koolitused, enesetäiendamised, reisimine, vabatahtliktöö, projektitööd, võrgustumine internetis jne jne, on võti areneda nii erialaselt, kutsealaselt kui lihtsalt isiklikest huvidest lähtuvalt. Interneti võidukäik on teinud võimalikuks globaalse võrgustumise ja rahvusvahelistumise.

OHTUSID vaatasin pisut laiemalt ning püüdsin ennustada, mis mind võib meeskonnaliikmena ohustada. Üks oht võib olla seoses eaga ning näiteks ühtäkki ei peeta enam "normaalseks", et kuulun mingisse teatud meeskonda või gruppi. Veel üsna hiljuti oli mõeldamatu, et 50+ inimesed õpivad ülikoolis kõrvuti 20-aastastega. Õnneks on see tänaseks minevik. Tõin ka välja, et ühte meeskonda kuulumine tekitab viha ja vaenu teises grupis. Esimese asjana tulid meelde poliitiliste parteide omavaheline läbisaamine. Eks elus tuleb ikka valikuid teha ning ühtedele sinu valikud meeldivad ja teised ei pruugi sellega kuidagi leppida. Leidsin, et minul kui meeskonnaliikmel võib olla ka oht meeskonnast väljaheidetud saada ja seda isegi kolmel põhjusel:

1. Saan hakkama ootamatult mingi andestamatu (kuri)teoga

2. Ei suuda käia meeskonna vaadetega kaasas, jään arengust liialt maha

3. Ei suuda käia meeskonna vaadetega kaasas, sest olen liialt uuendusmeelne, ajast ees, "hull professor".