Bulgarian Translation

ОБРЪЩЕНИЕ ОТ КООРДИНАТОРА НА МЕЖДУНАРОДНАТА АСОЦИАЦИЯ ПО ЗАПЪВАНЕ (INTERNATIONAL CLUTTERING ASSOCIATION – ICA)

От името на хората със запъване, техните семейства и приятели, изследователите и професионалистите в областта на това комуникативно нарушение, Ви приветствам от нашата електронна страница (website).

Запъването е комуникативно нарушение, което за пръв път е документирано в Европа през 1717 година. Първият учебник за запъване е написан през 1964 година от д-р Дезо Вайс (Dr. Deso Weiss). Въпреки, че запъването е било изследвано от ограничен брой професионалисти в областта на логопедията, в последните години интересът към това нарушение се възобнови. Като резултат от нарасналия интерес и почитайки пионерите в областта на запъването от Източна Европа през месец май 2007 година в България бе организирана и проведена първата международна конференция по запъване. Шейсет участници от осемнайсет държави се срещнаха да обменят изследователски опит и идеи относно запъването. На тази конференция се стигна до единодушното решение за създаване на международна организация по запъване (ICA). Ние сме изключително благодарни на организаторите на конференцията от България. Техните усилия по провеждането на конференцията направиха възможно учредяването на Международната организация по запъване (ICA).

Първоначалната цел на Международната асоциация по запъване (ICA) е свързана с нарастване на професионалната и обществена осведоменост за запъването като комуникативно нарушение с оглед разработване и предлагане на по-ефективни терапевтични подходи. В допълнение на вече споменатото е, че от една страна хората със запъване могат да предложат перспективи относно същността на нарушението. От друга страна е и факта, че част от базисните изследвания са направени извън рамките на САЩ. Ето защо от изключително значение за Международната асоциация по запъване (ICA) е: 1) да бъдат представени потребителите (хората със запъване) и 2) представителството да бъде международно.

От момента на учредяването на Международната асоциация по запъване (ICA) през месец май 2007 година, броят на нови членове на асоциацията нараства с много бързи темпове. В допълнение на представеното, Международната асоциация по запъване (ICA) в настоящия момент има изпълнителен комитет със съответните комитети на потребителите, по клинична и изследователска дейности и на националните координатори от десет държави, които работят за нарастване на осведомеността на национално ниво. Броят на новите членове и лидери на асоциацията продължава да нараства всеки ден.

Тази електронна страница (website) е разработена за тези, които се нуждаят от специализирана помощ за запъването. Ние се надяваме чрез тази страница да осигурим необходимата информация относно същността на запъването, неговата диагностика и терапия, както и за местата, където потребителите и техните семейства могат да получат повече информация и подкрепа. Ние също декларираме и желанието за създаване на форум за експерти в областта на запъването, където те ще могат да споделят и дискутират техните проучвания. Надяваме се и да осигурим повече ресурси за това комуникативно нарушение при неговото преподаване и изучаване. Информацията ще подпомогне всеки логопед, който се интересува от запъване, както и студентите и преподавателите по логопедия.

Въпреки, че нашата електронна страница е нова и е в процес на разширяване, дори и в настоящия момент ние разполагаме с полезна информация. Така както рейтинга на Международната асоциация по запъване (ICA) нараства всеки ден, тази електронна страница ще продължава да се обновява и разширява, за да Ви бъде полезна. А ако Вие имате предложения, ние с удоволствие ще ги приемем.

Благодаря Ви за интереса относно запъването като комуникативно нарушение. Очакваме Вашите предложения и мнение.

С уважение:

Катлийн Скалер Скот, Ph.D.

Сертификат за клинична компетентност по говорна и езикова патология (ССС-SLP)

Лицензиран специалист и ментор по нарушения на плавността на речта

Координатор на Международната асоциация по запъване (ICA)

НАШАТА МИСИЯ

Цел #1: Нарастване на осведомеността за „запъването” (cluttering) като речево нарушение в цял свят сред логопедите, здравните работници и обществеността.

Цел #2: Насърчаване на изследователското взаимодействие между научните работници, практикуващите логопеди и потребителите в областта на запъването. Това би могло да се осъществи чрез международно сътрудничество в рамките на научно-изследователски проекти. Изследователите от цял свят биха могли да организират комитети, които да работят над едни и същи научни проекти и да сравняват получените от изследванията данни с цел надеждност на резултатите. В допълнение, тези изследвания могат да включват и взаимодействие по посока на взаимно подпомагане от страна изследователите, логопедите и потребителите. Например, изследователите събират своите данни от лицата със запъване, а от друга страна потребителите извличат своята полза под формата на клиничен съвет и информация (така и двете страни имат взаимна изгода).

Цел #3: Подпомагане обмена на информация между изследователите, логопедите и потребителите в областта на запъването чрез:

Ø Ефективен, без оглед на финансови облаги website с международен достъп, на който ще могат да се открият разнообразни ресурси (с версии на различни езици) за ползване от логопеди, лица със запъване и техните семейства

Ø Световен конгрес на всеки четири години, където ще се представят клиничните и изследователски постижения, както и перспективи за провеждане на тренинги за потребителите

Ø Възможности за търсене на повече информация за запъването чрез линкове към други електронни страници (понастоящем са налични за потребителите с идея за в бъдеще да се осигури и за изследователи и/или практикуващи логопеди)

Ø Превод на наличната информация на езици различни от английски

Ø Организиране на мини-семинари за студенти на университетско ниво и продължаващо обучение за практикуващите логопеди

Ø Listservs за запъването (в момента е разработен за потребители на Yahoo, а за в бъдеще ще има такива и за изследователи и/или за клинично колабориране)

Ø Превод на информацията за запъването и на други езици освен на английски език

Ø Организиране на мини-семинари за студенти и за практикуващи логопеди под формата на продължаващо обучение

Цел #4: Набиране на средства за постигане на целите на организацията, които включват следните дейности:

Ø Финансиране на научни изследвания в областта на запъването

Ø Закрила/представяне на интересите на лицата със запъване (като осигуряване на средства за лица със запъване за присъствие и презентации на конференции и т.н.)

Ø Продължаване на развитието на организацията по посока на обогатяване на нейната електронната страница/website, разработване и разпространение на материали за нарастване на осведомеността за запъването и др.

ДИАГНОСТИКА НА ЗАПЪВАНЕТО

Комитет за научни и клинични изследвания на ICA

Yvonne van Zaalen op't Hof

Florence Myers

David Ward

Ellen Bennett

При вземане на решение за наличие на запъването в даден случай, трябва да се има предвид дали пациентът проявява запъване в относително чиста форма или то се съпътства от други нарушения, най-вече от заекване. В последния случай е важно да се приеме, че понякога запъването не се появява като забележимо състояние, докато заекването временно затихне – спонтанно или след проведена терапия, или по време на самата терапия. Важно е да се документира възможността от присъствие на други нарушения – комуникативни, обучителни или дефицит на вниманието/хиперактивност.

Анамнеза

Както при повечето диагностики на езикови и говорни нарушения, анамнезата трябва да включва информация, отнасяща се за следните аспекти на развитието:

1. Първопричината, поради която личността се подлага на диагностика (респективно за терапия)

2. Раждане и развитие

3. Медицинска анамнеза

4. Начало, развитие, предходна терапия на нарушението (и ефективност от нея)

5. Фамилна анамнеза за езикови и говорни нарушения, включително плавностни нарушения и тахилалия

6. Информация за определени трудности в обучението и поведенчески проблеми в училище или в работата (вероятност за съпътстващи на запъването нарушения като дефицит на вниманието/хиперактивност, специфични трудности в обучението и нарушения на слуховата преработка на информацията).

Препоръчваме да се изготви видео- или аудио-запис на пациента със

запъване. Записът трябва да съдържа последователност от говорни задачи, които да послужат за анализ на плавността и темпа на речта; на артикулацията, езика и гласа. Логопедът трябва да бъде наясно, че клиентът може да се опита да „нормализира” речевото си поведение по време на записа. Трябва да се сравнят комуникативните прояви на пациента по време на записа и при спонтанен разговор (когато не се прави запис).

Диагностиката на запъването трябва да включва различни задачи, като четене на глас, спонтанна реч, разказ по преживяно, тест за моторна координация и въпросник. Тежеста на запъването може да варира в зависимост от същността на говорната задача. По-характерните симптоми на запъване изпъкват, когато говорната задача е по-неформална и импровизирана, по-малко структурирана, по-емоционална, лингвистично по-комплексна.

Устно четене

Същността на задачата за четене на глас е, че по този начин ще се ограничат възможностите за езиково изразени затруднения при запъващия; като е възможно да се срещнат пропускания на срички и думи (обикновено местоимения и езиковите единици за пълен и кратък член). Записвайте грешките в сричките и в структурата на думата – такива като сбиване (смачкване) на срички или семантични параграфи. Представете на клиентите подходящи материали за четене, които са с различна четивна трудност, защото нивото на текстовете може да повлияе на степента на запъване. По-трудните пасажи, които съдържат повече многосрични думи и лингвистично повече сложни изречения, могат да предизвикат повече характерни прояви на запъване, в сравнение с резултатите от задача с по-лесен текст. Предлагаме да дадете на клиента да прочете един предварително подготвен пасаж от текст и друг – непознат, за да сравните получените резултатите от двата текста.

Спонтанна реч

Предразположете пациента за релаксиращ разговор по тема, която му е изключително интересна. Разговорът може да включва обяснение на видео-игра, разказ относно любимия спорт или свободното време; или разказ на скоро преживяна приятна случка. Запишете най-малко 10 минути от този езиков модел. Езиковият пример трябва да съдържа по-скоро описание, отколкото преповтаряне на случки като в списък. Открихме, че симптомите на запъването стават по-ясни, още по-непринудени, спонтанни и удължават речта. Когато пациентът не знае за записа, тогава ще имате най-голям шанс да запишете „неконтролираната” реч, присъща за запъването. Такава реч може да бъде наблюдавана, когато записвате взаимоотношенията (разговорите) между родителя и детето, или между възрастен и неговия партньор, като напуснете стаята за известно време.

Артикулация

Оценката на артикулацията трябва да включва задачи, които да са ранжирани по сложност – от по-кратки и структурирани, към по-продължителни и не толкова структурирани задачи. Примерните модели включват автоматизирана реч, като броене или рецитиране на научен наизуст текст (например стихотворение). Трябва да уловите грешките на ниво сричка и в структурата на думата, и да оцените скоростта на артикулиране. Някои лица със запъване имат специфични фонематични артикулационни нарушения. Повечето лица със запъване имат неразбираема реч (non-phoneme-specific), когато задачата става неформална и по-продължителна. Разбираемостта на речта произлиза от елизите на звукове и срички, неутрализация на гласните звуковете, редукция при струпани съгласни.

· Изискайте от пациента да брои обратно от : 100-97-94-91 ...

· Изискайте от пациента да брои от 20 до 29

· По-възрастните клиенти със запъване трябва да прочетат някои трудни за произнасяне думи (например „статистически”, „хризантема”, „възможности”, „тиранозавър”) и да възпроизведат тези думи три пъти подред – първо с удобна за тях речева скорост и след това с по-бърза скорост на речта.

· По-възрастните лица със запъване трябва да прочетат някои думи с променяща се последователност на ударената сричка

OMAS (Riley and Riley, 1985): Макар че липсват норми за юноши и възрастни, скалата (OMAS) за диадохокинетичните задачи за оценка на моториката предлага ясна насока за наблюдение на моторна координация на артикулационните органи. Броенето в правилен ред и отзад-напред доставя информация за слуховата памет и приспособимост.

Език

Лицата със запъване обикновено имат и езиков дефицит, освен техните артикулационни проблеми. Следователно е важно е да се оценят езиковите възможности на пациента. При тях езиковите затруднения се изразяват в: затруднения при намирането на думата, бедна синтактична структура, липса на последователност и съгласуваност в дискурса и разказа, лоша прагматика (напр. слаби способности за предположение – не вземат под внимание гледната точка и знание на слушателя; често прекъсват, човека с който разговарят). Ние смятаме, че трудностите при тях са повече вследствие на лингвистичните, отколкото на моторните затруднения. Тези трудности често се наричат състояния на „лингвистичен хаос” (речева салата).

· Изискайте от пациента да преразкаже случка, която сте му разказали. Наблюдавайте следното, докато пациентът разказва историята: способността да перефразира историята като следва логически основните точки на разказа, да е граматически правилен изказа, да спазва структурата на сричките и думите, правилно паузиране, разбираемост на речта, подходяща прагматика.

· Повтаряне на изречения с нарастваща дължина (до 20 думи в изречение) за възрастни и младежи. Тази задача осигурява информация за слуховата памет и способности и за количеството на езикова сложност, с което пациентът може да се справи.

Компютърна програма за оценка (диагностика) на запъване

Поради многостранната същност на запъването, имаме нужда от допълване на оценка на индивидуалните величини като скорост и плавност със средства за измерване на общата тежест на запъване, базирана на подготовката за разбиране на логопеда. Разработена е програма от Klaas Bakker за оценка на запъването, която представлява софтуеърен продукт, „ClutteringAssessment Program (CLASP)” и е безплатна. Програмата е достъпна на сайта в раздел Resources and Links.

Тази програма позволява на логопеда да определи в проценти (%) времето, през което пациентът говори със запъване. Докато слушате речевия модел, времето за говорене се измерва с натискане на левия бутон на мишката на компютъра, когато възприемате речта (независимо дали е плавна или не е). При забелязване на симптоми на запъване се маркира със задържане на десния бутон на мишката, което да бъде със същата продължителност. Повече информация относно програмата е достъпна от сайта за download.

Самооценка

Списъци за запъване и самооценка:

· Предварителен опис на запъването (Daly andCantrell, 2006), преведен на Dutch (от van Zaalen, 2007) и на немски (от Abbink, 2007)

· Списък на характеристиките на запъване (Ward, 2006)

· Stuttering Inventory (Woolfe, 1967)

· WASSP („Wright and Ayre Stuttering Self-Rating Profile”) – процедура за оценка на заекване (Wrightand Ayre, 2000)

· Скалата за оценка на заекването S-24 (Andrews andCutler, 1974)

В нея има въпроси свързани със симптомите на запъването (например, някои въпроси в WASSP и в PSI са свързани с физическите аспекти на дисфлуентностите (нарушените плавности). По този начин могат да бъдат направени сравнения между наблюденията на логопеда с тези на пациента. Той трябва да попълни отговорите в листа за самооценка. По този начин се получава информация относно чувствата и начина му на мислене (за целта се използват S-24, подраздели на WASSP, „очакване” и „избягване”, твърдения на PSI)

· Изискайте от пациента да критикува собствената си реч по време на различни записи на речеви задачи. Сравнете неговата критика с Вашето мнение. Използвайте скала от 5 точки, за оценка на всеки аспект от речта му. Тази скала помага за оценяването на записаните речеви модели (примери).

Писане

Писането и четенето са високи еволюционни етапи от развитието на езика и речта. Една от ранните характеристики, свързани със запъването е лошия ръкопис като част от лингвстичните недостатъци. Някои от по-възрастните хора със запъване използват компенсаторна стратегия на печатно писане. Препоръчително е да изискате от пациента да пише по двата начина – ръкописно и печатно, за да направите сравнение. Грешките в писането може да произтичат от трудности в речевата сфера, така че изискайте от пациента да напише кратък параграф. Обърнете внимание дали почеркът е лош и нечетлив, за наличието на затруднения при звуковия анализ; лоша граматика, разместване и пропускане на букви като доказателство за симптоми, свързани със запъването.

Диференциална диагностика с други нарушения

Запъването обикновено се съпътства от други нарушения като заекване, артикулационни нарушения, дефицит на вниманието/ хиперактивност и трудности в обучението.

Наличната литература като цяло внушава, че основната разлика между запъването и заекването се намира на нивото на готовност на говорещия за продуциране на желаното изказване. Заекващите знаят какво желаят да кажат, но са възпрепятствани от повторенията на думите, удължаванията и блокажите, които са типични за тяхната говорната продукция. От друга страна, прекалени, но нормални дисфлуентности често характеризират речта на пациентите със запъване. Не на последно място са наличието на междуметия, непълни фрази/думи, повторения (ревизии).

Хората със запъване надхвърлят нормалните количествени и качествени предели на промени във фонемите и са склонни да пропускат или неутрализират срички, които стандартните говорители не правят, особено когато говорят бързо. Въпреки, че симптомите на дефицит на вниманието/хиперактивност са споменати като запъване, личности диагностицирани с вниманието/хиперактивност не е задължително да са със запъване.

Специфичните трудности в обучението са представени като съпътстващо нарушение на запъването, особено трудностите в устно изказване, четене, писане, ръкопис и музика. Потвърждаването на данните от тези наблюдения са анекдотични.

Анализ

Анализирайте записите и въпросниците и вземете решение относно скоростта, плавността, артикулацията, езика и когнитивните и емоционални компоненти на нарушението. Съпоставянето на възгледите на клиента с тези на логопеда могат да помогнат на логопеда относно чувството на клиента към нарушението.

Скорост: Това означава скоростта на артикулиране (за последователни минути) по време на четене и разказване на история; оценка на качеството или на неточностите в речевата продукция (т.е., дали паузите съответстват с границите на фразите или изречението).

Плавност: Степен на тежест на заекване, % на нормалните дисфлуентности, % на дисфлуентности подобни на заекване, пропорция на типичните и нетипични за заекването дисфлуентности.

Артикулация: Прецизност в структурата на сричка и дума; правилно поставяне на ударенията, използване на подходяща прозодика, цялостна разбираемост на речта.

Език: Следи се за правилната структура на дума, изречение, и разказ; за последователност и съгласуваност на разказа; за прагматика.

Когнитивна и емоционална: Чувства и становища по време на комуникация; самосъзнание за речево и езиково поведение.

Перспективи: Сравнение на резултатите от речевите задачи и възприемането от логопеда на различните въпросници с това на клиента относно комуникативните поведение.

Заключение:

Най-често срещаната работна дефиниция за запъване е на St.Louis, Raphael, Myers and Bakker, 2007. Тя отразява нашето най-добро колективно мнение за това какво е запъването, която в последствие би могла да бъде променена при необходимост.

Дефиниция:

Запъването е плавностно нарушение характеризиращо се с абнормална, непостоянна стойност на скоростта на говорещия,, или и двете. Тези абнормални стойности се проявяват в наличието на един или няколко от следните симптоми. :

a) прекален брой дисфлуентности, като повечето от тях не са характерни за заекващи хора;

b) често поставяне на паузи и нарушена прозодична структура, които не са подчинени на семантичните и синтактични правила.

c) висока степен на коартикулация между звуковете особено в многосрични думи.

*Горепосочените процедури са препоръчителни. Те са разработени в процес на събиране на емпирични данни по време на работа с пациенти.

--------------------------------------------------------------------------------------

Моля, изпратете коментари на: cluttering@vanzaalen.nl