Формування лексико-граматичних компонентів мови

Діти до початку навчання у школі повинні оволодіти граматичною будовою мовлення, тобто навчитись правильно відмінювати різні частини мови, змінювати їх за родами та числами, утворювати та вживати слова із суфіксами та префіксами, вживати прийменника та сполучники, складати складносурядні та складнопідрядні речення, узгоджувати слова у реченні.

Однак дошкільнята спеціально не вивчають правила. Вони засвоюють граматичну будову мовлення інтуїтивно, під час спілкування. Починаючи з другої половини другого року життя дитини її словниковий запас різко зростає. Саме в цей період і починається активне засвоєння граматичної будови рідної мови. Цей процес є досить складним і не буває без помилок.


В ігри граємо – граматику вивчаємо

Для обстеження граматичного аспекту дитячого мовлення, а також для подальших занять з формування та розвитку граматичної компетентності слід використовувати логопедичні ігри та вправи.

Спеціально підібрані ігри та вправи допоможуть:

  1. визначити, які саме помилки характерні для дитини та як часто вони трапляються у мовленні;

  2. усунути наявні граматичні порушення;

  3. сформувати граматичну компетентність дошкільників.

Терміни формування граматичної компетентності

Під граматичною компетентністю розуміємо:

  • правильне вживання всіх граматичних категорій (роду, числа, відмінкових закінчень);

  • вільне вживання різних типів речень (простих, складних, зі сполучниками);

  • володіння формами мовленнєвого етикету (формами звертання, вибачень тощо).

У дітей 3-го року життя починають з’являтися форми множини (яблуко - яблука), зменшувальні суфікси (яблучко), деякі відмінки іменників (мама, мамі, з мамою), минулий і теперішній час дієслів (падає, падав), наказовий спосіб (поклади, принеси). Також у цьому віці розпочинається інтуїтивне засвоєння процесу словотвору за допомогою префіксів і суфіксів (їхати, приїхати, заїхати).

У дітей 4-го року життя у мовленні наявні прості прийменники (у коробці, на вікні), більшість відмінкових закінчень (бабуся, з бабусею, до бабусі), діти вправляються в перших спробах словотворення, однак у мовлення часто трапляються різні граматичні помилки.

Діти 5-го року життя правильно узгоджують прикметники з іменниками і числівниками (жовта ложка, жовте сонце, чотири жовтих кубика), правильно вживають число та рід іменників (два бегемота, дві миші), відмінкові закінчення. Діти вже можуть за аналогією утворювати прикметники від іменників (скло – скляний, малина – малиновий), нові слова за допомогою суфіксів і префіксів. Діти цього віку правильно вживають дієслова теперішнього, минулого, майбутнього часу (сидів, сиджу, сидітиму), наказову форму (сядь), ступені порівняння прикметників (великий, більший, найбільший).

Діти 6-го року життя здатні будувати речення різного типу (прості, складносурядні та складнопідрядні), використовуючи сполучники, сполучні слова та пряму мову. Старші дошкільники можуть оцінити правильність мовлення оточуючих, а саме: помітити і виправити граматичні помилки у власному мовленні, а також у мовленні інших дітей та дорослих.

Якщо у дитини несформована певна граматична категорія, слід застосувати ігри та вправи з різними формами завдань. Під час ігор та вправ для формування граматичної компетентності рекомендуємо використовувати іграшки, або спеціально підібрані малюнки та подавати завдання за принципом «від простого до складного».


Гра «Один - багато»


Мета гри: навчити дітей вживати у мовленні іменники у називному відмінку однини і множини.

Орієнтовні завдання:

  1. Назвати іменники в однині з опорою на зображення. Назви, хто це (зображений на малюнку\стоїть на столі)? (Бегемот, крокодил).

  2. Хто сидить, стоїть, біжить, лежить? (Бегемот лежить, крокодил стоїть).

  3. Назви усіх їх одним словом. (Тварини).

  4. Назви один предмет на малюнку. (Бегемот, крокодил).

  5. Назви багато однакових предметів. (Бегемоти, крокодили).

  6. Скласти речення з іменниками в однині і множині за поданими словами. Склади речення про бегемота. (Блакитний бегемот вийшов на прогулянку).

  7. Я буду називати один предмет, а ти – багато. Бегемот – … (бегемоти); крокодил – … (крокодили).

  8. Склади речення про один предмет на столі. (Бегемот читає книжку).

  9. Склади речення про багато предметів. (Усі крокодили зеленого кольору).


Гра «Що робить? Що роблять?»


Мета гри: навчити дітей узгоджувати дієслова з іменниками в однині та множині у мовленні.

Орієнтовні завдання:

  1. Назвати предмети та їхні дії. Назви, хто це (зображений на малюнку\стоїть на столі)? Хто сидить, стоїть, біжить, лежить? (Мишеня лікує. Лев спить).

  2. Скласти речення. Склади речення про тих, хто стоїть, біжить, сидить, спить тощо. (Лев грає на гітарі).

  3. Назвати предмети та їхні дії за поданими словами. Розглянь предмети. Я буду називати дію одного предмета. А як сказати про цю дію, якщо буде багато предметів? Лев спить. – Леви … (сплять). Мишеня лікує. – Мишенята … (лікують).



Гра «Один, два, п’ять»

Мета гри: навчити дітей узгоджувати числівники з іменниками у мовленні.

Орієнтовні завдання:

  1. Назвати і порахувати предмети. Назви, що намальовано (стоїть на столі). Порахуй бегемотиків. (Один бегемот, два бегемоти, три бегемоти, чотири бегемоти, п’ять бегемотів).

  2. Назвати кількість предметів з опорою на зображення. Скільки бегемотів? (Два бегемоти).

  3. Скласти речення зі словами-іменниками та словами числівниками. Розглянь бегемотиків. Скільки їх? Що вони роблять? Склади речення про бегемотів. (П’ять бегемотів вийшли на прогулянку).


За таким прикладом можна придумати і провести безліч різноманітних і корисних занять з формування та розвитку граматичної компетентності дошкільнят.

Проводимо заняття з розвитку мовлення на кухні (граматика для старших дошкільників)


Часто батьки скаржаться на те, що в сучасному світі дуже важко виділити достатньо часу для занять з дітьми, особливо тоді, коли дитина вже підросла, а мама вийшла на роботу. У вільний від роботи час вона готує, пере, прибирає, а дитина часто «сама по собі». Але, як відомо, безвихідних ситуацій не буває. Далі будуть розглянуті прості приклади того, як поміж справами – навіть на кухні – можна проводити з дитиною повноцінні заняття з розвитку мовлення загалом, та граматичного аспекту зокрема.

Кухня цілком може бути не тільки місцем для приготування і вживання їжі. Кухня (а не лише логопедичний кабінет) – це безкраї простори для розвитку мовлення.

На кухні можна:

  • активізувати і збагатити словник дитини іменниками і прикметниками для позначення харчових продуктів, страв, посуду, побутової техніки;

  • тренуватися у суфіксальному словотворенні прикметників від іменників;

  • вчити правильно узгоджувати прикметники з іменниками в роді, числі, відмінку;

  • складати з цими словосполученнями причинно-наслідкові складнопідрядні (зі сполучником «тому що») речення;

  • розвивати монологічне і діалогічне мовлення, увагу, пам'ять, аналітико-синтетичне мислення.

Далі наводяться приклади ігор для розвитку мовлення, які можна організувати і провести прямо на кухні. За таким прикладом можна придумати і провести безліч різноманітних і корисних занять.

Гра для тренування суфіксального словотворення

На столі перед дитиною викладіть різноманітні продукти і продемонструйте, як можна, з'єднавши два продукти, отримати «новий».

Наприклад, вибираємо шоколад і печиво. Що виходить? Шоколадне печиво.

Гра для тренування узгодження прикметника з іменником в роді, числі, відмінку

Продовжуємо роботу з шоколадом і печивом.

Що у тебе на десерт? (Шоколадне печиво.)

Прибрати печиво зі столу. А чого в тебе вже немає? (Шоколадного печива.)

Повертаєте печиво на стіл. Чому ти віддаєш перевагу? (Шоколадному печиву.)

Чим ти любиш пригощати друзів? (Шоколадним печивом.)

Про що ти часто мрієш? (Про шоколадне печиво.)

Гра для тренування складання складнопідрядних речень пояснювального характеру

Запитайте в дитини:

- Як ти вважаєш, що я буду готувати?

Дитина повинна відповісти приблизно так:

- Я вважаю, що ти будеш готувати картопляне пюре, тому що ти почистила багато картоплі.

Гра «Чарівні страви»

Для створення у дитини веселого настрою можна утворити пари з продуктів, що не поєднуються між собою, і попросити пояснити, наприклад, чи бувають вишневі котлети або апельсиновий суп.


Вчимося орієнтуватися у просторі

Роздивіться малюнки.

Де корівка? Біля чого?

Де хлопчик? Що поряд?

Вимагайте від дитини повної відповіді.

Дидактична гра з розвитку мовлення «Склади речення за схемою» Вчити дітей складати речення за поданою схемою, визначати кількість та послідовність слів; розвивати мислення, мовлення, пам’ять; виховувати старанність, активність.

Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
jpg2pdf.pdf
Мама тато дитинча.pptx

І знову відпрацьовуємо складання речень і застосування прийменників на, під, над. Цього разу нам допомагають пташки.