дитина в соціумі
Тема тижня:"Весна у моєму місті"
Тема тиждня: "Птахи прилетіли, весну на крилах принесли"
Тема тиждня : "Я - Пізнайко і працелюбчик"
Тема тиждня: "Укрвїнка я маленька"
ОСВІТНЯ ЛІНІЯ «ДИТИНА В СОЦІУМІ»
Тема. Моя Україна
Мета: розвивати в дітей пізнавальний інтерес до навколишнього середовища; розповісти дітям, що вони живуть в Україні; формувати вміння розповідати про місто; спонукати милуватися красою рідного краю; виховувати любов до своєї країни.
Попередня робота: екскурсія містом (селом); дидактичні ігри «Хто у місті живе», «У бабусі на подвір’ї»
. Матеріал: пташка (іграшка), зображення сільських і міських будинків, ілюстрації гір, фотоілюстрація Дніпра.
Хід заняття
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Погляньте, як сонечко світить,
Погляньте як зорі сяють,
І гарно як пахнуть квіти,
І гарно птахи співають. З
вучить аудіозапис співу жайворонка.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
До групи «залітає пташка».
До нас маленька пташка завітала
І у вас малята запитала: «Де живете ви, малята, Любі хлопчики й дівчата?» (В Україні.)
Україна — це ліс і долина,
Це широкі, квітучі поля.
Це маленька, щаслива дитина
І найкраща матуся моя!
— Слово «Україна» дороге для кожної людини, яка живе в Україні. Ми всі вимовляємо його з гордістю і любов’ю.
— Хто ти, хлопчику маленький?
Хлопчик
Українець я маленький,
Українці батько й ненька,
Вірний син свого роду,
Українського народу.
— А ти, дівчинко, що скажеш?
Дівчинка
А я дівчинка маленька,
Україна — моя ненька...
Край Карпатський — батько мій
— Любий серцю, дорогий. (І. Тучак)
Вихователь
Всі ви діти українські,
Хлопчики й дівчатка.
Рідний край наш Україна — Красна й багата.
— Українці мають свою мову.
Вона лагідна, ніжна, чиста і співуча. Свою мову ви чуєте від народження. Матусі співають колискові.
— Пригадаймо їх!
Котику сіренький,котику біленький,
Котику волохатий, не ходи по хаті,
Не ходи по хаті, не буди дитяти.
Дитя буде спати, котик воркотати, А-а, а-а, а-а.
— Наша країна чудова. У ній багато красивих міст та сіл. Кожне місто багатолюдне, гамірне і по-своєму гарне.
Як ви гадаєте, чого багато в кожному місті? (Широких вулиць, великих будинків…)
— У містах живе дуже багато мешканців. Як ми називаємо їх? (Міські жителі.) У яких оселях мешкають зазвичай міські жителі? (У квартирах.)
— Правильно. А квартири ці розташовані у яких будинках? (У великих, високих, багатоповерхівках.)
— В одному міському будинку багато... чого? (Квартир, поверхів, під’їздів.)
— Стільки зусиль доводиться докладати будівельникам, щоб споруджувати нові будівлі — такі красиві та міцні!
Коли ми дивимося на міські будинки, то помічаємо, що вони мають здебільшого яку форму? (Прямокутну.)
— Так. Стіни рівні-рівнесенькі. Кожне місто прикрашає жива природа. Що я зараз маю на увазі? (Алеї, парки, клумби.)
— Села в нашій країні гарні. Є великі та малі. Майже біля кожного сільського будинку є свої подвір’я, город. Сільські мешканці тримають свійських тварин. Назвіть їх. (Корови, свині, кури, гуси, качки, кози.)
Дидактична гра «Місто — село» Вихователь пропонує дітям розглянути зображення будинків і визначити, які будинки є у місті, а які у селі. • У місті будинки високі, а у селі… (низькі). • У місті дороги широкі, а у селі… (вузькі).
Фізкультхвилинка
Ми по вулиці ідем,
Гарно всі себе ведем.
Ось і «зебра», зупинись.
Вліво, вправо подивись.
Вільно скрізь, машин нема.
Йду по «зебрі» прямо я.
— Малята, пропоную вам розповісти про своє місто (село), у якому ви живете. (2–3 дитини розповідають за допомогою вихователя.)
— В Україні є не тільки міста і села. Є річки, долини і високі гори. Чарівні Кримські гори і дивовижні Карпати — справжній український скарб нашого народу..
Вихователь демонструє зображення гір.
Рідні гори мої, Карпати!
Вас любити навчила мати.
Кримські гори високі й похилі
— Край із малечку серцю милий.
— Українською землею течуть річки.
Найбільша річка України — Дніпро.
Тече Дніпро по Україні
Поміж лугів, поміж лісів…
І сяє сонечко в долині,
І Київ у святій красі.
Діти розглядають зображення Дніпра.
Дидактична гра «Хто живе біля річки?»
Вихователь пропонує дітям вибрати мешканців річки і «поселити» їх до водойми.
ІІІ. ПІДСУМОК — Ми сьогодні розмовляли про Україну, про її красу. Чи любите ви свою країну?