HISTORIA AZORÓW
HISTORIA AZORÓW
Region Autonomiczny Azorów to archipelag 9 wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim, ok. 1500 km od Pólwyspu Iberyjskiego. Azory należą do Portugalii. Archipelag składający się z wysp Flores, Corvo, Failal, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, Santa Maria i São Miguel zaliczany jest do Makaronezji.
Nazwa Azory prawdopodpbnie pochodzi od portugalskiego wyrazy Açor (=jastrząb). Ptak ten nigdy nie występował i nadal nie występuje w tych regionach. Prawdopodbnie chodzi o inny gatunek ptaka, myszołowa.
Wyspy były odwiedzane w czasach starożytnych przez Fenicjan, Kartagińczyków, w średniwieczu przez Arabów i Normanów, a ich ponowne odkrycie przypada na rok 1427. Dokonał tego adpet szkoły morskiej Henryka Żeglarza, Gonçalo Velho.
HISTORIA AZORÓW PRZEDSTAWIONA NA KAFELKACH AZULEJOS W OGRODZIE BOTANICZNYM
GOSPODARKA I SPOŁECZEŃSTWO WYSP
Azory ze względu na swoje położenie i izolację od lądu są mniej rozwinięte w stosunku do kontynentalnej Portugalii. Ale przy tym uczą się na błędach innych np. Madery. Stawiają na zrównoważony rozwój i eksploataują swoje największe zasoby w rozsądny sposób. Chodzi o naturę. Ograniczyli liczbę linii lotniczych obsługujacych wyspy, tak aby turystyka nie zagroziła ich gospodarce, tylko ją wzmocniła. Turystyka na wyspie to przede wszystkim odkrywanie naturalnych miejsc i dzikiej przyrody, bez komercji. Nie ma tutaj kompleksów luksusowych hoteli, odizolowanych od miasta, z prywatnymi plażami, nastawionymi na pobyty all inclusive. Na São Miguel znajdują się piaszczyste plaże, ale większość to skalne wejścia do wody. Podobnie jest na Pico. Czasami przy 'skalnych' plażach są natualne baseny stworzone przez naturę w skałach. Wiekszość plaż ma zaplecze sanitarne a czasami nawet sztuczny basen z doprowadzoną woda morską. Na wyspach znajduje się dużo szlaków do wędrówek, lasów, ogrodów i parków, a przede wszystkim oferowane są wycieczki i rejsów pokazujące podwodne życie Atlantyku i wyjątkowo bogatą przyrodę Azorów.
W Ponta Delgada jest dużo opuszczonych budynków, zaniedbanych zakątków i żebrzących na ulicach. Zdarza się, że starsza osoba zaczepia na ulicy i prosi o wsparcie finansowe 'na leczenie'.
Podstawowym zajęciem mieszkańców wysp jest rolnictwo - uprawa winogron, herbaty (jedyne planatacje herbaty w Europie) i ananasów. Dochody przynosi też wyspie turystka i rybołówstwo. W przeszłości wysparze trudnili się połowem wielorybów. Na szczęście te praktyki zamieniono na rejsy wycieczkowe oferujące obserwację wielorybów, delfinów i innych gatunków morskich.
Jako terytorium autonomiczne Azory mają własny system polityczny i adminsitracyjny m.in. instytucje samorządowe, tj. rząd regionalny i zgromadzenie ustawodawcze. Azory posiadają własne uprawnienia do poboru podatków oraz przyjmowania regionalnego planu rozwoju gospodarczo-społecznego i regionalnego budżetu.
Guarda Nacional Republicana (GNR)
Port w Ponta Delgada
Opuszczone budynki w okolicach portu
Plantacja herbaty
Ciekawostka
Będąc Portugalczykiem, dokonując zakupów np. jedzenia lub płacąc za usługi np. mechnika samochodowego lub za prywatną wizytę lekarską, podaje się odpowienik polskiego NIPu. Dzięki temu można corocznie odpisać 150 euro od podatku dochodowego.
PLANTACJA HERBATY 'GORREANA' NA WYSPIE SÃO MIGUEL
Pola herbaciane
Informacje o rodzajach herbaty danej plantacji
Proces pakowania herbaty
Krzewy herbaty
PLANTACJA ANANASÓW A. ARRUDA NA WYSPIE SÃO MIGUEL
Informacje o plantacji
Szklarnie pomalowane na biało
Proces 'kadzenia' ananasów
Dojrzewanie owoców
Uprawa ananasów na wyspie São Miguel została rozpoczęta w XIX w. i wywodzi się z Ameryki Centralnej i Południowej. Ananasy pełniły wtedy tylko funkcję dekoracyjną.
Ananasy są uprawiane w prostokątnych szklarniach, malowanych na biało. Rośliny są sadzone na dwóch wydzielonych 'polach' oddzielonych od siebie kamienną ścieżką. Gleba stosowana w szklarniach to gleba wymieszana z dotychczas wykorzystowaną do sadzenia glebą w innych szkolarniach i wymieszaną ze zgniecionymi roślinami.
I etap (1 miesiąc): sadzenie 'tocas' czyli bulw ananasów, które wcześniej obrodziły w owoce.
II etap (2-7 miesiąc): wyrastają rośliny nazywane 'brolhos'
III etap (7-13 miesiąc): ostateczna plantacja - gotowe 'brolhos' są przenoszone do innej szklarni
IV etap (9 dni): 'fumo' czyli kadzenie roślin. Proces odkryty przez przypadek. Wszystkie rośliny zaczynają kwitnąć w tym samym czasie.
V etap (13-18 miesiąc): kwitnienie
VI etap (15 - 18 miesiąc): niektóre liście korony są usuwane, żeby nowe pędy nie pozbawiły roślin energii
VII etap (18-24 miesiąc): owoc dojrzewa i jest gotowy do zerwania
ROZWIĄZANIA EKOLOGICZNE NA AZORACH
Tak samo jak w Polsce, władze loklane postawiły na rowery i skutery elektryczne. I tak samo jak w Polsce, pojawia się problem z ich parkowaniem.
W Ponta Delgada znajduje się kilka małych parków/ skwerów z ławkami do siedzenia. Oprócz tego są dwa ogrody botaniczne. Niestety miasto zaczyna wycinać drzewa i przeznaczać tereny pod budowę nowych budynków.
Bardzo często widać śmietniki przystosowane do segreacji śmieci i osobne śmietniki na psie odchody.
Firmy oferujące rejsy 'oglądania wielorybów i delfinów' wręczają pasażerom bilety wielokrotnego użutku. Nie ma drukowanych kartek!
W kawiarniach, restuaracjach czy pubach na Pico stosuje się kubki wielokrotnego użyku. Jeśli przyniesie się swój, cena napoju jest niższa.
Integracja społeczności lokalnej - biblioteka 'pod chumrką' w centralnym punkcie miasta i wiele miejsc w lasach i łączach do robienia rodziinych pikników (weekednowy sposób spędzania czasu z rodziną)
KUCHNIA PORTUGALSKA
Bacalhau czyli dorsz - suszony i wędzony. Rzekomo istnieje 365 sposobów przygotowywania tej ryby i co ciekawe, od pewnego czasu Portugalia importuje dorsza z norweskich łowisk!
Carne czyli mięso
Vinho czyli wino
Sobremesa czyli deser:)
Drogowskaz kierujący do ... restuaracji:)
Zupa Canja i typowa bułka z serem i szynką czyli Sandes Mistas
Napój z Azorów
Bacalhau a Bras
Lapas
Favas com chouriço
Sopa de legumes
Bife à reginal
Chicharritos com molho à
vilão
Pinacolada z miejscowych ananasów
sok z ananasa
Bifana czyli kanapka z 'koteltem' wieprzowym
Dla Portugalczyków jedzenie i futbol to dwie świętości. Zawsze musi być czas na zjedzenie czegoś (najlepiej 5 razy dziennie) i zawsze jest czas na rozmowę o piłce. Oczywiście, każdy Portugalczyk, oprócz drużyny narodowej ma swoją ukochaną, której kibicuje z całego serca. Do największych klubów należą Sporting (zielono-białe barwy), SL Benfica (czerwono-białe barwy) i FC Porto (niebiesko-białe barwy). A na Azorach - CD Santa Clara (czerwoni)
KURS: "AZORES, PRESERVING NATURE: TEACHING SUSTAINABILITY SKILLS", 12-18 SIERPNIA 2024
Ten kurs został stworzony dla nauczycieli, którzy chcą mieć skuteczne podejście do edukacji przyrodniczej i zrównoważonego rozwoju dzięki innowacyjnym praktykom nauczania w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Uczestnicy rozpoczynają podróż w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie – wyspie São Miguel na archipelagu Azorów. Ten archipelag składa się z 9 wysp wulkanicznych na środku Oceanu Atlantyckiego i niedawno otrzymał srebrny status międzynarodowego certyfikatu jako pierwsze zrównoważone miejsce na archipelagu na świecie. Nauczanie umiejętności związanych ze zrównoważonym sposobem ochrony przyrody to główny punkt tego kursu. Uczestnicy pracując samodzielnie, w grupach i parach uczą się jak nauczać innych dbania o środowisko. Podczas kursu jesteśmy w kontakcie z dziką przyrodą i ludźmi, aby obserwować, rozumieć i instruować, co możemy zrobić, aby im pomóc.
Dzień 1
Wprowadzenie do kursu
Poznanie uczestników kursu - gra BINGO
Określenie celów kursów i poznanie potrzeb uczestników
Prezentacja szkół uczestników
Podejścia do edukacji na świeżym powietrzu: dyskurs oparty na ryzyku vs podejście pozytywne
Refleksja: Natura kontra zrównoważony rozwój
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym Jose do Canto
Ogród zajmuje powierzchnię 5,8 ha i prezentuje rośliny z całego świata. Do najciekawszych okazów zalicza się olbrzymie bambusy (Bambusa bambos) i niejako rzeźbionego sagowca (Lepidozamia peroffskyana). Jest też sekcja z roślinnością typową dla Azorów.
Dzień 2
Wycieczka piesza z przewodnikiem do Sete Cidades i edukacja na świeżym powietrzu na temat ochrony dzikiej przyrody
Rozwijanie spontaniczności, intuicji i aktywnego słuchania podczas spaceru
Ćwiczcie w parach i samotnie na środku lasu
Dotykanie i obserwowanie dzikiego środowiska
Refleksja: Jak mogę wykorzystać naukę oszczędzania na świeżym powietrzu w mojej szkole?
INNE POMYSŁY NA DZIAŁANIA EKOLOGICZNE
Dzień 3
Wyspa Vila Franca do Campo
Edukacja na świeżym powietrzu wokół Vila Franca do Campo, zwiedzanie muzeum i tradycyjnych sklepów
Nauka różnych sposobów ochrony przyrody każdego dnia w różnych sytuacjach
Obserwacja ewolucji ochrony przyrody w ciągu ostatnich 50 lat
Zadania praktyczne STEAM - Gra terenowa "Gdzie Kapitan Neuza schowała swój skarb"
Dzień 4
Obserwowanie wielorybów i delfinów
Rozwijanie rozważań na temat dzikiej przyrody i jej ochrony
Uczenie się skutecznych sposobów nauczania uczniów, społeczności, a także rodziny
Dzielenie się doświadczeniami z edukacji na świeżym powietrzu
Refleksja: Co możemy jeszcze zrobić, aby być bardziej zrównoważonymi i ekologicznymi?
Dzień 5
Edukacja plenerowa w Furnas na temat rezerwatów przyrody na Azorach i programu edukacji ekologicznej
Wycieczka do „Jardim Terra Nostra” i zapoznanie się z florę i faunę
Praca w grupach w celu stworzenia nowych strategii ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.
Rozwijanie spontaniczności, intuicji i aktywnego słuchania
Refleksja: Jaka jest najlepsza strategia, aby uczyć wszystkich o konserwacji?
Dzień 6
Edukacja na świeżym powietrzu w mieście Ponta Delgada - integracja przedmiotów czyli STEAM - historia, narracja, rozwiązywanie problemów, kompetencje obywatelskie
Podsumowanie kluczowych punktów uczenia się
Dyskusja na temat dalszej współpracy uczestników kursu
Ewaluacja kursu i informacje zwrotne
Walidacja efektów uczenia się
Wręczenie certyfikatów
KURS PT.: "“Beyond the Classroom: Methods of Teaching a Foreign Language to Adults in a Natural Setting”, 18-23 SIERPNIA 2024
Kurs został stworzony przez kursantów pod okiem Portugalki, Rity. To eksperyment językowy i kulturowy dla osób dorosłych, które w 'naturalny' sposób chciałaby się nauczyć języka obcego - j. angielskiego lub j. portugalskiego. Rita, która osiedlila się na wyspie Pico ponad rok temu całkowicie zmieniła swoje dotychczasowe życie. Rzuciła 'wyścig szczurów' w Lizbonie i zamieszkała na spokojnym, wiejskim Pico. Pracując w recepcji hotelowej poznała wielu cudzoziemców i rodowitych Portugalczyków, którzy przyjeżdżają na Pico na wakacje, lub tak jak ona - zacząć życie od nowa. Wynikiem tych spotkań i rozmów jest pomysł na kurs, w ramach którego ludzie z różnych miejsc i z róznych kultur spotykają się i ... wzajemnie się uczą. Rita uczy podstaw języka portugalskiego w naturalnych sytuacjach (w sklepie, księgarni, piekarni, w autobusie czy w restuaracji), a kursanci ćwiczą między sobą te rozmowy w jej obecności. Co więcej, rozmawiając po angielsku i dzieląc się swoją wiedzą na temat swoich kultur i języków dzielą się swoim doświadczeniem życiowym.
W zajęciach brało udział 6 osób: amerykańskie emerytwane małżeństwo (Myrna i Chris), którzy osiedlili się na Pico i chcieli doskonalić umiejętności mówienia po portugalsku, młoda Niemka (Hanna), która tymczasowo mieszka na Pico, ale wyjeżdza na stałe do USA, młody Portugalczyk z Lizbony (Santiago), który chciał podnieść swoje umiejętności językowe (j. angielski) i ja, nauczycielka j. angielskiego z Polski.
Biorąc udział w tym kursie liczyłam na wiele rzeczy - odświeżenie j. angielskiego, poznanie realiów USA i porównanie ich z życiem w Europie. Ale przede wszystkim chciałam się znaleźć w roli ucznia, który od podstaw musi przyswoić język obcy (portugalski) tak, jak coraz częsciej robią to uczniowie z zagranicy, którzy osiedlają się w Polsce i muszą szybko nauczyć się naszego języka, a w szkole dodatkowo znać j. angielski i inny język obcy. Dokładnie tak samo jak ja na Pico!
Dzień 1
Wprowadzenie do kursu i poznanie uczestników
Wprowadzenie do podejścia naturalnego
Stosowanie zasad naturalnego podejścia do dorosłych słuchaczy
Autentyczne użycie języka w naturalnym otoczeniu: 'scavenger hunt' i piknikowa wymiana językowa (przywitanie, przedstawienie się - opis krajobrazu i pogody)
Dzień 2
Zapoznanie się z autentycznymi materiałami (filmy, podcasty, artykuły prasowe) odnoszącymi się do miejsca kursu - film dokumentalny o połowie wielorybów na Pico, analiza nagłówków z gazety)
Strategie zanurzenia w kulturze istotne dla dorosłych słuchaczy, np. 'small talk', zamawianie jedzenia, nazywanie produktów żywnościowych
Projektowanie działań z wykorzystaniem treści ze świata rzeczywistego: Spacer ze słownictwem z życia codziennego (wizyta w hotelu LAVA HOMES - nazwy pomieszczeń i opis pokoju)
Dzień 3
Wspieranie autonomii osób uczących się
Wyznaczanie celów i samodzielna nauka: wizyta w księgarni - opis upodobań, dokonywanie zakupów, liczebniki
Wykorzystanie technologii do nauki poza klasą (aplikacje mobilne, zasoby online)
Dzień 4
Umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne i rozwiązywania problemów
Zachęcanie uczniów do interakcji z native speakerami
Kawiarenki językowe
Zadania w środowisku naturalnym: uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach kulturalnych i zgromadzeniach religijnych
robienie zakupów w piekarni
pytanie o drogę i wskazywanie kierunków
Fiesta w Lojas do Pico
Zakon w São Roque
Wnętrze kościoła Santa Maria Madalena w miejscowości Madalena
Kościół Santa Maria Madalena w miejscowości Madalena
Opis wydarzeń liturgicznych
Nazywanie dni tygodnia i podawanie godzin
Dzień 5
Pielęgnowanie pozytywnego i integracyjnego środowiska do ciągłego uczenia się
Tworzenie wirtualnych lub lokalnych społeczności językowych
Organizowanie wycieczek językowych związanych z historią danego miejsca - wizyta w Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum Połowu Wielorybów
Opis przedmiotu - łódź do połowu wielorybów
Opis wyposażenia łodzi
Opisywanie osób - poławiacz wielorybów
Nazwy kolorów, podstawowe rzeczowniki
Wizyta w Muzeum Połowu Wielorybów
Budynek muzeum - opis budynku
Szczęka wieloryba - przymiotniki
Rozczłonkowanie wieloryba - opis czynności
Dzień 6
Refleksja nad sposbami nauczania
Ocena kursu
Walidacja efektów uczenia się i wręczenie certyfikatów
Certyfikaty - tylko w wersji elektornicznej
"Na Azorach dbamy o środowisko" Rita
Pożegnanie - wspólne śpiewanie:)
MATERIAŁY EDUKACYJNE