Kogemuste jagamine

Eesmärgistamine:

Üks kodutöödest on uue vahendi tundmaõppimine ja kasutamise kogemuste kolleegidele edasiandmine.

Paraku on sattunud see ülesanne minu jaoks halvale ajale. Nädal peale EV aastapäeva oli niigi lühike, aga sinna sattus ka Targalt internetis võistlusmängu poolfinaal Tartus. Tuleviku õpetaja koolitusprogrammi esimeses moodulis esitasin kodutööna justnimelt selle mängu eelvoorus osalemise ja mänguks ettevalmistamise. Ka poolfinaaliks tuli teha ettevalmistusi nii koolis kui kodus ja sinna läks palju aega, mille kõrvalt ei jõudnud kogemuste jagamisega tegeleda. Kahjuks ei õnnestunud meie õpilastel finaali murda, puudu jäi esinemisjulgusest ja näitlejameisterlikkusest.

Teiseks on halb aeg selles mõttes, et õpetajate IT-alane koolitus on planeeritud eelseisvale koolivaheajale, praegu pole ühtegi üritust, kus kolleegidega kokku saaks ja võiksin neile oma kogemustest rääkida.

Aga kodune töö tuleb teha ja lahendasin selle nii, et jagasin oma kogemusi ühe õpetajaga, aga mitte tavalisega, vaid kolleegi-matemaatikuga, kes samuti on väga huvitatud IT kasutamisest õppetöös nii ise, kui teistele oma teadmiste jagamisest. Näiteks viib ta II kooliastme õpilastele läbi Digiloovuse ringi, kus õpetab uusi ja huvitavaid vahendeid. Arvasin, et ka minu poolt õpitud vahend piltidele linkide lisamisest võiks kolleegile kasuks tulla nii talle endale, kui võiks seda ka õpilastele õpetada. Ehk siis oligi minu peamine eesmärk, et läbi kolleegi jõuaks uue vahendi kasutusvõimalused ka õpilasteni. Koolivaheajal õpetajate koolitusel saaks programmi tutvustada juba laiemale õpetajate ringile. 

Soovisin jagada kolleegiga kogemusi, kuidas ise seda vahendit õppetöö läbiviimisel kasutasin, küsida nõu, kuidas tema näeks selle kasutusvõimalusi koolis ja et üheskoos leida veel programmi võimalusi, mida mina ehk polnud märganud.

Teostamine

Istusime kolleegiga koos arvuti taha, näitasin talle programmi kasutusvõimalusi. Katsetasime koos läbi minu poolt juba loodud pildid koos linkidega ning prooviks tegime koos veel ühe töö. Kuna kolleegi poeg on vaatamata oma noorusele juba kogemustega laulja ja näitleja, siis lisasime pildile tema poja lauluvideo Youtubest ja teisi linke. Leidsime koos ka mõned uued võimalused, mida Stipple pakub, aga ma polnud neid veel katsetanud. 

Analüüsimine ja parendamine

Kolleeg oli vahendi võimalustest vaimustuses, tekkisid ideed, kuidas ta saaks seda oma töös kasutada. Kuna mina õpetan matemaatikat gümnaasiumis, aga tema põhikoolis, siis leian ka mina, et põhikoolis on Stipple kasutusvõimalusi rohkem. Arutasime ka piltide autoriõigusega seotud probleeme ja leidsime, et kõige parem oleks nö aluspilt ise teha näiteks programmiga Geogebra või muude vahenditega. Kolleeg lubas seda vahendit tutvustada ka Digiloovuse ringis käivatele õpilastele.

Kokkuvõttes võib öelda, et kogemuste jagamine kolleegiga läks hästi, probleeme ei esinenud. Hästi läks sellepoolest, et mina sain näidata kolleegile uut võimalust ja vahendit õppetöö professionaalsemaks muutmisel, tema sai nende teadmiste ja oskuste võrra rikkamaks. Kahju muidugi, et ei saanud korraga rohkemate kolleegidega kogemusi jagada, see jääb tulevikku. Aga Tiigrihüppe koolitajana olen 17 aasta jooksul neid kogemusi kõvasti jaganud nii selles koolis, kus ise töötan kui kümnete teiste koolide õpetajatele ja vähemalt praegu on plaanis nii oma koolis kui võimaluste avanedes mujal seda tegevust jätkata. Selge, et kõik ei hakka koolitustel kuuldut-räägitut igapäevatöös kasutama, aga kui mõnigi hakkab, siis on koolitus oma eesmärgi saavutanud.