II moodul. Õpikeskkonna ja hindamise kujundamine digiajastul

"Tuleviku õpetaja" koolitusprogrammi täielikust läbitegemisest oli mul üle 2 aasta puudu veel vaid 2. moodul "Õpikeskkonna ja hindamise kujundamine digiajastul". Laine Aluoja Türil seda mõned korrad koolitas, aga paraku just aegadel, mil ma ei saanud minna.

2017.a alguses teatati HITSA-st, et "Tuleviku õpetaja" koolitus on võimalik tellida sisekoolitusena. Värske haridustehnoloogina leidsin, et minul isiklikult puuduoleva 2.mooduli koolitus võiks toimuda Lähte Ühisgümnaasiumis. Koolitajana saime kaubale Tiia Salmiga Jänedalt, ka märtsikuised 2 koolituspäeva said paika. Nüüd oli veel probleemiks vähemalt 15 õpetaja leidmine. Õnneks sellega probleemi polnud, lausa 20 õpetajat registreerus, nende seas mitmed, kes senistel sisekoolitustel polnud osalenud.

2.mooduli materjalid on siin. Tegelikult toimus koolitus Moodle'i keskkonnas. Kahe kontaktpäeva vahele jäänud aja jooksul tuli sooritada iseseisev töö: selgitada välja oma õpilaste õpistiil erinevate testide abil ning kavandada ja soovitavalt viia läbi üks koolitund, kus üht või mitut õpistiili arendatakse. Kodutöö tuli üles panna Moodle'i foorumisse, aga soovitati lisada ka arengumappi. Alljärgnev ongi minu iseseisev töö ning kolleegi kommentaar selle kohta.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Õpistiilid ja iseseisev töö

Postitas: Tiit Mauer - neljapäev, 16. märts 2017, 15:15

Viisin õpitestide testi läbi 12MS klassis, kus ise olen klassijuhataja. Test oli sama, mille tegime läbi koolituspäeval ning tegelikult olen ise neid aastaid tagasi Tiigrihüppe puutetahvli viiel koolitusel läbi viinud. Ehk siis vaatasid õpilased 30 sekundit pilti ning kuulasid 14 nime ja siis vastasid 10-le küsimusele. Tulemused olid järgnevad;

Visuaalne test: 10punkti - 1 õpilane, 9-1, 8-1, 7-1, 6-5, 5-1, 4-2

Auditiivne test: 10-1, 9-1, 8-3, 7-3, 6-1, 5-1, 4-2, 3-1

Klassi keskmine enam-vähem võrdne. Õpilased ise väitsid, et nad on siiski pigem visuaalse õpistiiliga, praegune võrdne tulemus võib olla juhuslik. Ise arvasin ka, et olen visuaalne õppija, aga sain koolituspäeval auditiivses testis kõrgema tulemuse.

Gümnaasiumi matemaatikas ei kujuta ette õpiprogrammi, mis arendaks ainult auditiivset õpistiili. Ikka käib asi nii, et õpilased näevad õpikust või tahvlilt valemeid, jooniseid ning kuulevad minu selgitusi sinna juurde. Riigieksamid ja ka üksikud kontrolltööd/tunnikontrollid on näidanud, et üldjuhul saavad paremaid tulemusi need õpilased, kes lisaks kuuldule/nähtule ise ülesandeid läbi lahendavad. Lisaks näiteks stereomeetrias aitab paljusid hädast välja, kui saavad kasutada ruumiliste kujundite mudeleid. (ehk siis kinesteetline stiil). Tegelikult ongi matemaatika õppimine segu kõigist kolmest õpistiilist, protsente ei oska pakkuda.

Praktilist tööd tehes ei ole ma ei varem ega ka nüüd mõelnud sellele, millist õpistiili see õpilastes arendab, vaid et kas see aitab paremini teemat omandada või korrata. Kuna koolitusel tutvusime programmiga Quizizz, siis tegin selles tunnis õpilastega läbi testi Matemaatika mõisted, mille on keegi juba sinna keskkonda teinud ning mis sobib praegu suurepäraselt matemaatika riigieksamiks kordamiseks, millega praegu 12.klassiga tegeleme. Testi link (vajalik sisselogimine): https://www.quizizz.com/admin/quiz/58ba92487d6b2a0121b37021

Sellised võistlussugemetega testid sobivad õpilastele alati ning ka seekord oli tunda hasarti. Parimad said üle 33 000 punkti, nõrgemate tulemus jäi 20 000 kanti. Eelnevalt mängisin ka ise testi läbi ning ainsad 2 vale vastust tekkisid kiirustamisest mitte teadmatusest, ilmselt jäid samal põhjusel õpilastel mitmed punktid saamata.

Varasemalt oleme nii 12MS kui teiste klassidega mitmeid kordi mänginud Kahoot-i ning seda siis nutiseadmetel, mis õpilastel kaasa võetud (VOSK). Endal on matemaatikas loodud 2 testi: trigonomeetria https://create.kahoot.it/#quiz/b54cad05-9b13-465b-bf2c-8386c9c35641

ja planimeetria: https://create.kahoot.it/#quiz/0c47e8d1-8973-4abf-ad69-a8530a2d8bb9

Lisaks olen jõulude eel mänginud oma jõuluteemalist mängu: https://create.kahoot.it/#quiz/61ef426a-1c0c-4912-8c67-04c91bed54df

Alati on soovitud lisaks neile veel Kahoot mänge teha, olen neid siis avalike mängude hulgast otsinud.

Nii Quizizz kui Kahoot arendavad ikkagi rohkem visuaalset ja veel rohkem kinesteetilist õpistiili.

Matemaatika õppimisel on meil alates jaanuarist abiks keskkond www.foxcademy.com, kus on gümnaasiumi kursuste kaupa lisatud vastavad teemad teksti, videote ja animatsioonide näol, on hulgaliselt näidisülesandeid ning ka valmisteste. Viimaseid kasutamast on mind takistanud tõsiasi, et neis on palju ülesandeid, mis pole kitsa matemaatika õppijatele jõukohased. Olen sealt andnud õpilastele iseseisvaks tööks õppida vastav teema, olen käinud arvutiklassis, aga kindlasti saab Foxcademy kasutamine olema efektiivsem siis, kui saame kasutusele võtta tahvelarvutid. Siis ei pea sõltuma arvutiklassi vaba olemisest ja saab kasutada keskkonda teatud osal tunnist.

Funktsioonide graafikute uurimisel, sirgete ja kõverate joonistamisel ning planimeetrias/stereomeetrias on palju abi olnud programmist Geogebra, olen saadud jooniseid kuvanud projektoriga ekraanile.

Kokkuvõttes pean siiski ütlema, et kuni matemaatika riigieksameid peavad sooritama kõik õpilased ja kuni eksamitel lahendatatakse ülesandeid ikka paberi ja kirjutusvahendiga, siis pole IKT vahenditele väga suurt rõhku oma aine õpetamisel/kontrollimisel osutanud, aga tasapisi siiski võimalused ja kasutamine suureneb.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vastus: Õpistiilid ja iseseisev töö

Postitas: Triinu Jõesaar - teisipäev, 21. märts 2017, 13:27

Tiit!

12. klassis on õpilased ilmselt juba rohkem teadlikumad kuidas nad oma õppimist planeerivad, ning millise õpistiili poole rohkem kalduvad. Siiski oli huvitav lugeda, et arvamused ei pruugi alati testi tulemustega ühtida. Mina leian et visuaalne ja auditiivne õpistiil toetavad väga palju üksteist, ning seetõttu võivadki tulemused olla väga lähedased.

Olen sinuga ühel arvamusel, et matemaatika õpetamisel on olulisel kohal näitlikustamine, selgitamine ja praktiline pool. Need kolm käivad justkui käsikäes. Oma tundide läbiviimisel oled kasutanud väga huvitavaid teste, ning gümnaasiumiõpilastele pakub teistsugune lähenemine kindlasti palju rõõmu ja huvi. Kinnistavateks ülesanneteks on need väga head võimalused.

Triinu