4. ÚJ PARADIGMÁK

Sok oldalról hallhatjuk, hogy: „Korunk új paradigmák után kiált”! A racionalizmus-materializmus-technokratizmus csődje után meg is jelentek új gondolatminták, mint pl. a posztmodernizmus, a New Age, a zöldek stb mozgalmai. Az említett irányzatok felíveltek, majd lehanyatlottak, de eszmeiségük nem vált úgy uralkodóvá, mint pl. a kopernikuszi, vagy einsteini fordulat, vagy a fertőzés szemlélete a miazma tannal szemben. Személyes szinten viszont az új vallásos-lélektani-filozófikus szemléletmód számottevő ember felfogásában hozott fordulatot. A New Age magvát képező tanítások pedig (monizmus= végső egység, teopantizmus=minden Isten) behatoltak a pszichiátria és transzperszonális pszichológia területére is, néhány nem kommercializálódott, nem devalválódott-hígult mozgalmuk pedig ma is követhető. A felvetett alapkérdésre:önmagunk ujradefiniálására egy új tudatosság alapján kaptunk komoly, kidolgozott válaszokat, amelyekre felépülhet egy idővel általánosabban elterjedt szemléletmód.

Említenék néhány integratív jellegű gondolatrendszert. Elsőként Ken Wilber tanítását, „létráját”, ami Freudtól Buddháig felvonultatja a lehetséges emberi tudatszinteket. (Sőt, tulajdonképpen Stanislaw Grof magzati lét kutatásai bevonásával Groftól Buddháig). Ken Wilber egyéni és társadalmi tudatszintekre kiterjedő hatalmas építményét itt nem taglalhatom, csak teljes-spektrum pszichológiájának fokozatait tüntetném fel a magzati szint ősmátrixa és a non-dualitás, nem-kettőzöttség egység-tudatossága közti régiókban.(Természetesen a fokozatok alulról felfele haladnak).

9. Formafölötti misztikus

8. Istenmisztikus

7. Pszichikus adottságokkal rendelkező természetmisztikus

6. „Kentaur” (vagyis a test és tudat integráltsága)

5. Érett ego

4. Szerep-én

3. Képi-fogalmi gondolkozású (leképező) én

2. Érzelmi-szexuális én

1. Testi én

A rendszer nagy értéke, hogy minden fokozat patológiáját és ajánlott terápiáját is áttekinti. A felső három szint, meghaladja a pszichológia hatáskörét, a megfelelő fejlődési fokozat csúcsán álló jógik, szentek ill. Istenrealizált bölcsek tudnak itt segíteni a problémákba ütközőknek. Wilber rendszerét érik kritikák is, nyilván módosítások, kiegészítések várhatóak, de nagy lehetőségek kapuit nyitotta tágra.

A pszichiáter D.R. Hawkins 0-1000 számértékig terjedő, különböző energiaszinteket feltételező tudattérképéről is adnék egy vázlatot. A 200as számérték alatt a szégyen-bűntudat-fásultság-bánat-félelem-vágy-harag tudatszintjeit sorolja fel. A 200 határértékként szerepel, efölött a tudat már rendelkezik annyi erővel, hogy mások iránt empátiával rendelkezzék. Sajnos az emberiség átlaga jelenleg alig valamivel lépi túl a 200as határértéket. A 400as érték a magas intellektus, a tudós szint, az 500as a feltétel nélküli szeretetet elérő tudat, a 600as már a szentség, 700tól 1000ig terjedően a megvilágosodottság különböző fokozatai jelennek meg a rendszerben. Világnézeti állásfoglalásunkat nagyon megkönnyíti, hogy megadja a vallásalapítók szintjeit, valamint követőiknek, szervezeteiknek számszerűen jellemzett hanyatlását. Buddhának, Jézusnak 1000es, Mózesnek, Mohammednek 700as számértéket tulajdonít a rendszer. A politikával nem kapcsolódó keleti irányzatok 800-900as igazságszintűek, míg a keresztény egyházak az 500as szint alá zuhantak, az Iszlámban a terrorizmus pedig a 130as szintnek feleltethető meg.

Érdemesnek látom megemlíteni a transzcendentális meditáció elméletét taglaló, Campbell által jellemzett hét emberi tudatállapotot. Az általános mélyalvás, álmodás és ego-tudatosságú ébrenléti állapot után negyedikként az ego-nélküli transzcendentális Self-tudatosság bevillanását jelöli meg. Ötödikként e Self-tudatosságból történő világszemléletet nevezi Kozmikus Tudatosságnak. Hatodik a Finomított Kozmikus Tudatosság vagy Isten-tudatosság, vagyis az egyéni tudat kitágulása a isteni személyesség felé. Hetedik a Self legfinomabb tudatossága, az Egységtudat, vagyis az egyéni tudat kitágulása az Abszolutum, az Istenség felé és az azzal való azonosulása. A magasabb tudatállapotokat természetesen az energizáltabb, magasabb tudatszinteken lehet elérni.

Campbell kategóriáit tudatállapotokként jelöltük meg. Érdemes azonban a tudatszinteket

nemcsak Hawkins rendszerével jellemezni, hanem az egyre közismertebb hindu csakraminőségek sajátságai alapján is elkülöníteni. Eszerint a tudatszinteket egy-egy csakra dominanciája jellemzi, a legalsó 1. számútól, a legfelső 7. számmal jelölt csakráig. Sajnos az emberiség zömének tudatosságát az alsó három csakra dominanciája jellemzi (testiség, ösztönélet, egoizmus). A vallásosság is változik az egyes csakra dominanciák esetében. Címszavakban, alulról-felfelé

7.ÉN VAGYOK tudat

6.Istengyermek/Isten Fiú/Mester tudat

5.esztétikai-filozófikus valláseszmények

4.szeretetvallás

3. sámánizmus

2. mítikus teremtő istenek és istennők

1. totemizmus

Hogy kicsit élőbb legyen e tudatszintek jellemzése a csakra dominanciáknak megfelelő tudatszintekre jellemző szeretet-minőséget egy-egy mondatban vázolom, mélyen sajnálva, hogy kifejtésükre itt nincsen tér.

7. A Lét alapvető harmóniájának megnyilvánulása

6. Minden létezőre kiterjesztett empátia

5. Bölcs, együttérző, együttfejlesztő elemzés

4. Empatikus megismerés

3. Manipulatív, birtokló, tevékeny jóakarat

2. Vágyból eredő önző szeretet

1. Haszonszerzés céljából alkalmazott látszat-szeretet

A fenti tudatfokozatok figyelembevételével konkretizáljuk hát mit is értünk a Nyugaton ujszerűen hangzó alapkérdésen, önmagunk ujradefiniálásán? Nem kevesebbet, mint azt, hogy

mindannyiunk legbelső magvát, isteni forrásunkat, isteni szikránkat fogadjuk el igazi énünkként és az azzal való azonosulásunkat tekintjük célunknak. Ennek az igazságnak nemcsak a felismerése, hanem a megtapasztalása felé kellene irányulnia személyes fejlődésünknek. Van-e ezt inspiráló körülmény?Az ezoterikus álláspont szerint van, mert korszakunkban új, intenzív energiák áramlanak Földünkre, és az erre fogékonyakban a tudat energiaszintjeit emelni igyekszenek. Gyermekeink és unokáink pedig még fogékonyabbá válnak majd ezekre a hatásokra. A New Age milyen jellemzői utalnak ezekre a hatásokra?

--Pl. a mondhatni járványszerűen terjedő, a New Age irodalom jelentős hányadát képező „channeling”, csatornázó, médiumi közlések megjelenése, az erre fogékony emberek számának megszaporodása . E könyvek jelentős része alacsony szintű közlés, amelyet „Mesterektől”, „angyaloktól”, más Naprendszerek lényeitől, ősi, modern vagy bibliai alakoktól származtatnak. Egyrészük viszont elképesztő tudásanyagról, rendezettségről tesz tanubizonyságot, úgy tűnik, valóban csak Tanító Mesterektől eredhet. E jelenség előfordulása számban mindenképpen felülmúlja a Fox nővérek asztaltáncoltatásával beinduló spiritiszta megnyilvánulásokat.

--Az ujraélesztések sikere révén több millió ember tapasztalt meg testenkívüli tudatos állapotot, amelyek feldolgozása egyre szélesebb körben válik ismertté.

--Az ezotéria iránt érdeklődőket—fejlettségi szintjükre való tekintet nélkül—pénzes tanfolyamokon auralátásra, világos álmodásra, testelhagyásra, tudatátvitelre oktatják, reinkarnációs élmények előhívására inspirálják. Ezek számos negatív következménnyel járhatnak, egyesekben azonban a tudatosulást fokozhatják.

--Michael Newton pszichiáter fokozatosan mélyített hipnózis technikával a köztes lét állapotait is elő tudta hívni vizsgálati személyeiben. Ian Stevenson pszichiáter professzor

pedig 3000 gyermek emlékei alapján számos reinkarnációra utaló élményt megbízhatóan kivizsgált. Mindez a nyugati ember lélek-felfedezésére befolyással lehet.

Felmérések szerint ma a nyugati emberek egyötöde hisz az asztrológiában és megpróbálkozott a meditáció valamelyik fajtájával. Sokan szimpatizálnak a reinkarnáció tanával is. Ugyanakkor le kell szögeznünk, hogy a New Age szemlélete nem hatott a politikai vezetőrétegre, és az a reménység, hogy az egyes emberek tudatfejlődése elég gyors lesz ahhoz, hogy a Menny közeledését a Földhöz észrevegyük, utópiának bizonyult., és sok kezdeti lelkesedőt eltántorított. (Ehhez számos kritikátlan és nyilvánvalóan téves tanítási tevékenység is hozzájárult). Magyarországra még nem gyűrűzött be, de Amerikában már egyértelmű a New Age-el szembeni ellenállás, miszerint egy New Stage-nek, Uj szakasznak, egy Post-New Age felfogásnak kellene követnie azt.

A számos sallang ellenére e szemléletmód magvát meg kellene őriznünk, beleértve, hogy van a gondolkozásunknál magasabbrendű, hatékonyabb tudatszintünk és léteznek ennek megközelítését elősegítő technikák, és van néhány—tizes nagyságrendben számolható—valóban Istenrealizált Mester, akik személyes fejlődésünket nagyértékben előmozdíthatnák. (A korszak egyik eredménye volt, hogy a hatékony meditatív technikák a keresztény egyházban is ujraéledtek ill. megjelentek). Viszont tudomásul kell vennünk, hogy az út felfelé hosszú és nehéz az egyén és méginkább az emberiség számára. A jövő adja majd meg a választ a találgatásokra, hogy az evolúció mikor győz és hogy katasztrófa révén, vagy anélkül teszi meg ezt, tehát, hogy a kulturoptimizmus vagy kulturpesszimizmus felfogása bizonyul-e helyesnek. Mindenesetre Madách nemzete a küzdő kulturaktivizmust kellene kövesse, nem pedig a „nincs mit tenni” felfogású kulturpesszimizmust. Véleményem szerint elegendő bizonyítékunk van arra, hogy van mit tennünk az evolució elősegítése érdekében.

Irodalom,

Ken Wilber: Integrálszemlélet. Ursus Libris 2008. Budapest

David R. Hawkins: Erő kontra erő. Agykontroll Kft. 2004 Budapest

A.Campbell: Seven States of Consciousness. Viktor Göllancz Ltd, 1980 London

Michael. Newton: Lelkünk útja. Agykontroll Kft. 2002 Budapest

Jan Stevenson: Children Who Remember Previous Lives. A Question of Reincarnation. Mc. . Farland&Company, 1987, 2001, Jefferson, North Carolina