1. EGY NITYANANDA GURULÁNC

SRI VASUDEVA ÉS MESTEREI

Sri Vasudeva a Sziddha- (vagy Természetes- vagy Szahadzsa) Jóga irányzat egyik mestere.

A Sziddha jóga az a jóga irányzat, amelynek lényege, hogy a Sziddha (a tökéletessé vált Mester) energiaátadásával, shaktipatjával felébreszti a tanítványban a gerincoszlopnak megfelelő középső energiavezeték: a szusumna alján alvó un. kundalini energiákat.1 Ezek felszállásuk folyamán megtisztítják a tanítvány energia központjait, aki így ebben az életében vagy 2-3 újabb inkarnáció folyamán eléri igazi életcélunkat: a koronacsakra megnyílását, az energia (shakti) egyesülését az isteni tudatossággal (Shívával)2. Mivel a kundalini emelkedése során spontán megjelennek a többi jóga jelenségei is, a Sziddha jógát nevezik Mahajógának (Nagy jógának) és Szahadzsajógának (Természetes jógának) is. A hagyomány olyan nagy személyiségekre vezeti vissza e jóga kezdeteit, mint Patanjali, Shankaracharya, és Abhinavagupta. Ma is több Guruláncolata működik, közülük a Tirtha-vonulat, ill. a Nityananda-Muktananda vonulat a nyugati világban is jelen van. Tanításuk filozófiai háttere a Kashmir shaivizmus3, építenek a védikus-védantikus írásokra is.4

Spirituális útjuk módszerei: mantrameditáció, „chanting” (mantrák, rövid, ismétlődő szövegű un, kirtanok, és hosszabb énekek éneklése), széva (önzetlen szolgálat), szatszang elnevezésű csoportos éneklés-meditáció, és intenzív visszavonulásokon való részvétel. A Guru jelentőségét taglaló, legalapvetőbb tanításukat tartalmazó énekük a Guru Gíta. A Guru képe, szobra előtt énekelt fénylengetéses szertartást is végeznek (Arati). Ünnepeik: Síva nagy éjszakája (Maha Shivaratri), a Guru éjszakája (Guru Purnima), a Mesterek születésnapja és testük végleges elhagyásának (mahaszamadhijának) napja.

A Nityananda Gurulánc mesterei:

Nityananda

Muktanandanda

Vasudeva

1 A shaktipat lehetséges fokozatainak leírása megtalálható Szász Ilma: Az Élő Fény Árnyéka c. könyvének 102-103-ik oldalán.

2 Ritkábban megtörténhet az energiaátadás a szív vagy homlokközpontban is.

3 Ennek alapjai megtalálhatók Szász Ilma: Az Élő Fény árnyéka c. könyvének 120-122. oldalán.

4 Közülük a Bhagavad Gíta Dnyánesvár által írt klasszikus kommentárját ismerteti Szász Ilma: Az Örökéletnek beszéde c. könyvének 406-410. oldalán.

A TELJES ANYAG A MELLÉKLETBEN OLVASHATÓ