000.1 A KERESZTÉNY KABBALA

1. ábra Latin-olasz Életfa 

2. ábra Hermetikus Életfa

3. ábra Héber-angol Életfa tarot kártyákkal kombinálva

A „Világ struktúrája és benne az ember lehetőségei” c. írásomban a Világ struktúrája terén egy keresztény kabbalista rendszerre támaszkodtam. Úgy érzem jogos, hogy egy rövid ismertetést írjak erről a témáról, ami mondhatni mind a zsidóság mind a kereszténység  „mostohagyermeke”.(Jóllehet a nagy hindu  Mester Jukteshvar véleménye szerint ez a struktúra áll legközelebb pl. a szikhek  Kabírig visszavezethető didaktikus világ-szemléletéhez).


A zsidó kabbala  „megkeresztelésének” volt  egy spanyol korszaka (a 13. századtól a zsidók 1492-es kiűzéséig.). Majd   lett egy latin-olasz időszaka(a 13.századtól a 15-16. százasig), később Swedenborg (1688-1772) és Blake (1757-1821) is foglalkozott a témával. A bolgár neobogumil Aivanhov is a kabbalára építette túlvilág szemléletét. Végül ezoterikus  korszakunk divatos témájává vált, kombinálva a zsidó kabbalát a nyugati tarot-kártya rendszerrel


A spanyol  korszak hátterében  a zsidók megtérítési  szándéka állt. Raimundus Lullus (1233-1315) a kalandos életű , később  boldoggá avatott polihisztor a zsidók megtérítésének  jó lehetőségeként  tekintette a kabbalát.  A megtért zsidók között is sok volt az un. marrano, akik belsejükben zsidók  maradtak, csak keresztény mezt  öltöttek. De a megtértek   elkezdték tanítani  és fordítani a kabbalát.


Ily módon  jutott a kabbala a reneszánsz olasz gondolkozóihoz.  Ezek közül a legkiemelkedőbb Pico della Mirandola volt (1463-94), aki neoplatonista, és hermetikus  világnézetébe a kabbalát is beillesztette., és a pápának benyújtott 900 tézisében ezt is szerepeltette.  A Vatikán mind a 900 tézist elutasította. De a továbbiakban  legalább 10 neves tanítvány foglalkozott a kabbalával (nevük megtalálható az interneten).  És lehet, hogy még  több  nem-neves személyt is befolyásolt, annál  is inkább mert a nevesek között ferences és  jezsuita szerzetesek  is voltak. Tanításaik Böhmére is hatást gyakoroltak.  


Egy másik gyökérként szolgált, a keresztény nevén nevezett Johann Kemper. Krakkói rabbi volt és a zsidó iratok és a kabbala mély ismerője. Tanulmányaiból azt szűrte le, hogy Jézus volt a Messiás és evangélikus hitre tért. Ezután Uppsalában  tanított, ahol Swedenborg tanult,  és sok ismeretével  gazdagította Swedenborgot, aki egy részüket elfogadta, más részüket nem. Johann  Kemper lefordította és kommentálta a szír Máté evangéliumot.  E kommentárt tanítványa Andreas Norrelius (1679-11749) fordította latinra.  Ennek angol címe The Light of Eyes ( A szemek világossága). Swedenborg híres könyve a Menny és Pokol  látottak és hallottak alapján, értékes , megvilágosító tanulmány, de sokkal bonyolultabb, mint a kabbalista Életfa  megértése.  A  látnok költő és festő William Blake is foglalkozott kabbalával, de ő a körkörös és nem az  Életfára épített  változatot tanulmányozta.  


Ezoterikus korszakunkban  pedig  a zsidó kabbala és a nyugati tarot kártyák  egyeztetése vélt elterjedté. (A kártyákat a bolygók közötti  utakra helyezték)  Az egyeztetők leginkább a felső három szférába helyezték a Szentháromságot,eltérő felfogásban. ( Bingeni Hildegard látomásában a zsidó kabbalának megfelelően az isteni minőség mellé helyezte a női  istenséget képviselő Máriát, amikor a kegyelmi utat (Vénusz, Jupiter, Neptun) emelte ki a bolygórendszer állományból).  A német nyelvű ábrában majd más sorrendet látunk.  A Szentháromság alatt  alacsonyabb régiók következnek,majd ezek alatt az alapvetően anyagi régiók.  


Ábrán bemutatnék egy latin-olasz,egy hermetikus Életfát, majd  egy héber-angolnyelvű, tarot kártyákkal gazdagított képet, végül egy német nyelvű keresztény kabbalát.A zsidó kabbala mindig bemutatja a bolygók feletti  régiót egészen az AIN(=nem anyagi ) minőségig és mantrájuk az Ani=Ain,= „Én ez vagyok” ,tehát  nem az anyagi minőségem.   Ez nem minden ”megkeresztelr” kabbalában jelenik meg.  Kortársaink  feladata a kvantumfizika és a kvantum-mezők  jelenlegi   állása  alapján,   hogy ennek  kifejezést adjanak  az elfogadott keresztény kabbalista Életfákban.


Én valakitől egy görögös hangzású  Életfát kaptam ( állítólag egy olasz apácától  származik). Ezt megkedveltem és ezt alkalmaztam a fentemlített  írásomban.

       

      

 


4. ábra Német nyelvű Életfa

5. ábra Bingeni Hildegard Életfa részlet