000.0 A VILÁGUNK STRUKTÚRÁJA ÉS BENNE AZ EMBER LEHETŐSÉGEI

2. ábra - Hildegard A Vashegy felhői c. látomása

3. ábra - Hildegard - Aranyalagút c. látomása


Világunk szerkezetére számos vallás és hagyomány különböző szférákat jelöl meg. A kabbalista túlvilágkép a bolygók felosztása alapján különíti el a különböző szférákat. A kereszténység ( és a kegyelmi vallások) nagy jelentőségű eltérése, hogy a kárhozat helyének jelentős részét purgatóriummá alakította át. Innen a lelkeknek (akár földi reinkarnáció nélkül is) lehetőségük nyílik tisztulásra, tanulásra és emelkedésre fölfelé emelő erők (krisztusi energiák) révén. Az emberi test levetése után túlélő részéről a vallások elképzelése szerint tisztaságuk („ fajsúlyuk”) szerint különböző elhelyezkedést feltételeznek.

Az 1. ábrán közölt világszerkezet hasonlít a kabbaláéra, de el is tér attól, mivel a kereszténység túlvilága is attól jó néhány szempontból különbözik. Szféráinak saját jellegzetességei és angyalai funkciói szerint az elnevezésük is más. Pico della Mirandola kidolgozta az un. Latin Kabbalát. Egy olasz apáca pedig megkapott egy görögös hangzású „keresztény kabbalát”,amit inkább követnek Én is az ő nomenklaturáját használom. (A keleti túlvilágképek közül ez legközelebb a sikh Sant Matéhoz áll). A különböző túlviágképek természetesen nem adnak pontos felvilágosítást, de azt nyújtják, hogy legyen valamilyen sejtésünk az odaátról.

Ha az emberek túlvilági sorsát szeretnénk nagy vonalakban átlátni a test meghal, a lélek elalszik, a szellem éber marad. Sri Chinmoly is vallja, hogy aki rögtön éberen eléri a Hold régiót, már magasszintű ember volt. A spirituális utat járókat imáik és mantráik segítik a felső világokhoz való kapcsolódásban. S ha valakinek olyan szellemi vezetője van, aki odaát hatalommal rendelkezik, hozzá fordulhat segítségért és az segítségére is van. Sajnos azt kell mondanunk, hogy az emberek túlnyomó többségének tisztasága olyan, hogy alá kell szállniuk az Alvilágba (Hadesz,Adabasz),annak zavaros, kellemetlen álomvilágába. A különösen jó emberek csak a tudatalatti Darabaszba jutnak, ahol álmaik kellemesebbek és hamarabb ébresztik őket. A szenteknél már az életükben elkezdődik a „megkezdett örökélet”. Avilai Teréz is szomorúan látta, hogy apácái közül ki nem éri. el az üdvösséget.

A fenti tanítási elveket csak azért írom, hogy az olvasó saját magára vonatkozóan gondolkozzon el. Másokat megítélnünk nem a mi jogunk és feladatunk. Mi nem tudjuk átlátni innen, hogy hogy működik a kegyelem. De leírnék néhány tanítást, ami engem megragadott. Egy asram magasszintű szerzetese mondta, hogy aki ideg-vagy elmebántalmakban szenved,halálakor két szempontból könnyebbedik meg:

1. Megszabadul teste megromlott idegrendszerétől

2. Az ilyen esetekben ráakaszkodó démonok leszállnak róla, mert csak élő embert szipolyoznak.

Feltételezem, hogy egy kedves, jó szándékú, nőismerősöm, aki öröklött idegbetegségben szenvedett és öngyilkos lett,vonatkozik ez a tanítás. „Visszajelzett” nekünk mosolyogva, hogy „Jézus jó”. Én elhiszem, hogy valódi volt az üzenet és nem képzelődünk. (Számos „visszajelzést” írtak le, amikor az eltávozott olyasmit közölt, amiről élő hozzátartozója semmit nem tudott, de igaznak bizonyult.)

Jómagam is volt, hogy tisztaéletű, jó szándékú ismerőseim „visszajeleztek”, ami azt igazolja, hogy nem álomállapotra voltak ítélve,hanem éber tudattal rendelkeztek.

A nagy mester Nisargadatta Maharádzs tanítása is nagyon megragadott. Azt fejtette ki, hogy természetes élettartamunkat le kell élnünk, de a súlyosan romboló betegségek, vagy az orvostudomány életeket hosszabbító beavatkozásai már nem természetesek. Ilyenkor az ember dönthet fizikai túléléséről. Ő a maga súlyos rákbetegségét végig elviselte. (Nem tudok nagy mesterről, aki nem ezt tette volna, mert fizikai létük felvállalásakor annak negatív történéseit is felvállalták .Az eutanáziára vonatkozó megítélések meghaladják e kis írás kereteit.. (Csak annyit írnék erről, hogy engem Scott Peck „Járatlan út”és „Lélek tagadása” c. írásaiban kifejtett véleménye megragadott).

Fontos forrásmunka Szögyal Rinpocse Tibeti könyv életről és halálról. c. könyve. Legalább annyit jegyezzünk meg belőle, hogy mivel tudataink nem szétválasztottak, haldokló hozzátartozóinkat saját imánkkal, meditációnkkal segíthetjük az átlépésben. Igen megragadó az orthodox kereszténnyé lett francia filozófus, Yves Leloup haldoklókat elkísérő tudati segítsége. Átveszi a beteg negatív érzéseit saját tudatában feltisztítja azokat és így adja vissza az átlépőnek.A kabbala is azt tanítja, az odaát megdermedt lelkek megelevenednek itteni szeretteik imáitól.

A szeretetteljes gondozáson és testi segítségen túlmenően tehát tudati segítségnyújtásra is van lehetőségünk. Jó, ha tudjuk és élünk vele.

Bingeni Hildegard látomásait joggal nevezik a „Mennyország ábécés könyveinek”. Annak lehetséges állapotait, nagy csoportjait és emelkedési szintjeit az ő képei révén jelenítettem meg, az Élő Fény árnyéka c. könyvemben és jelen írásban is. (2. ábra). A Vashegy felhői c. látomásban látható, hogy az Alvilágban először éteri burkát veti le az asztrál és mentáltest.( Az emlékeket is tároló éteri burok spiritiszta szeánszokon megjeleníthető)- A krisztusi energiák először főként az asztráltest érzelmi szintjét érintik meg, de a mentáltestek tudatossága is nő, hogy visszatérhessenek eredetükbe, ami a szellemünk. A megtisztult asztráltest azután felismeri egységét a szellemével, ami irányítja őt és tudatosan egyesül vele. A lélek és szellem egyesülése feltétele a lunáris mennyekbe lépésnek

Ez már üdvösséges állapot, de még tévedések, hallucinációk zavarják meg. A szoláris asztrál mennyországba lépésnek feltétele, hogy isteni énünk domináljon. A további emelkedés során azután az isteni én dominanciája fokozódik és integrációs folyamatok is lejátszódnak .A nagy hindu mester, Juktesvár túlvilági közlése szerint ő jelenleg már az asztrál lények kauzál állapotba emelésén munkálkodik. A kauzál test az, amit a Hiszekegyben vallunk, hogy hiszek a test feltámadásában. Nagyon téves elképzelés, hogy fizikai testben támadunk fel. (Pál apostol is azt írja: Elvettetik lelki test (soma pszüchikon) l és feltámad szellemi test (soma pneümatikon). ( Bibliafordításaink jelentős tévedése, hogy ezt az állítást alacsonyabb szintre helyezik testi ill lelki test fogalmak használatával).

A kauzál test azután egyre inkább beleolvad a személyes Istenbe,, majd a megnyilvánulatlan Istenség nagy egységébe (Pál szavaival a pleromába).

Hatalmas íve van tehát az eredetünkbe való boldog visszatérésnek. A nem földcentrikus embereknek legalább rálátása kellene legyen a megszentelődés felemelő fokozataira. Csillanjon fel tehát előttünk ragyogó lehetőségünk a sokrétű emelkedés hatalmas távlataiban, hogy vonzása érezhetővé váljék bennünk. És lehetőleg figyeljünk azokra a tanításokra, amelyek szerint az élet örök, Isten mindenben benne van és. mi Őbenne vagyunk. Ennek megtapasztalása feleslegessé teszi a fenti gondolati megközelítést. (Jómagam kiváló ismertetésnek tartom az idős Paul Brunton Misztikus tanítások c. munkájában végül megadott rálátást a felsőbb világok megértéséhez).

Irodalom


Bingeni Hildegard élete Ursus libris Budapest 2004

Jógananda:Egy jógi önéletírása Édesvíz Budapest 2003

Szász Ilma Az Élő Fény Árnyéka Kőröspatak Budapest 1999

Peck M. S. Járatlan út Láng Budapest 1999

A lélek tagadása Édesvíz Budapest 1999

Brunton P. Misztikus tanítások Golyós toll Budapest 2009