Tänne tulee Sirpa Mazarakiksen ja Risto Hännikäisen työn tulokset.
Tuossa alempana on linkki toteutussuunnitelmaan, sinne alamme kirjata ajatustamme piakkoin. Stay tuned!
Tämän teosteoksen käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen 3.0 Muokkaamaton-lisenssi.
Sunnittelun apuna käytämme Kengurua: http://www2.edu.fi/kenguru/fi/oppimisprosessi_4.php
Tavoitteet
OPH:n tutkinnon perusteista: http://www.oph.fi/saadokset_ja_ohjeet/opetussuunnitelmien_ja_tutkintojen_perusteet/ammatilliset_perustutkinnot/luonnontieteiden_ala
s. 30.
ICT-hankinnat
Opsissa:
Opiskelija osaa toimia projektissa. Hän osaa tehdä kustannustehokkaasti laite- ja ohjelmistohankintoja. Hän tuntee hankintoihin liittyvän lainsäädännön ja noudattaa tätä.
Opiskelija osaa koota tietokoneen, hän osaa asentaa työasemaan käyttöjärjestelmän sekä tarvittavat ohjelmat ja oheislaitteet. Hän osaa konfiguroida työaseman laitteet ja ohjelmat toimivaksi kokonaisuudeksi ja kytkeä työaseman verkkoon. Hän osaa testata ja dokumentoida työaseman käyttöönoton. Hän osaa käyttää koneita ja laitteita hyväkseen ohjelmoidessaan ja käsitellessään tietovarastoja.
Opiskelija osaa käyttää työssään Internetin palveluja, myös englanninkielisiä. Hän osaa hyödyntää työssään käsikirjoja, myös englanninkielisiä.
Opiskelija tuntee ja osaa noudattaa työtehtävissään tietoturvaa ja tietosuojaa koskevaa lainsäädäntöä ja hän työskentelee ergonomisesti oikein.
Opiskelija osaa arvioida kestävän kehityksen mukaisia ympäristöratkaisuja yrityksen tai organisaation kilpailutekijänä. Hän osaa valita kestävän kehityksen mukaisen työskentelytavan.
-Linkkilista: http://www.diigo.com/user/sirpam/ICThankinta
Aiheita: IT2010 sopimusehdot, julkiset hankinnat (hankintalaki), markkinaoikeus, lisenssit, tekijänoikeus, hankintaprosessi, tarjous/hankintaehdotus ...?
Jatka Risto tästä ...
Risto jatkaa kirjaamalla opintojakson tavoitteet ja tavoitteet avattuna tavoitekysymyksiksi:
Opintojakson nimi: ICT-hankinnat
Opintojakson laajuus: 2 ov
Kohderyhmä: Ryhmä datanomikoulutuksen XX:n vuosikurssin opiskelijoita.
Opintojakson tavoite: Opiskelija tuntee ICT-hankinnan prosessin ja tietää prosessin tärkeimmät vaiheet. Hän hahmottaa ICT-hankintoihin liittyviä erikoispiirteitä ja sudenkuoppia sekä tietää ICT-tarjouspyynnön tärkeimmät osat. Opiskelija tunnistaa tärkeimmät alan lait ja sopimukset sekä hahmottaa eroja yksityisen ja julkisen hankintaprosessin välillä.
Oisko meidän tavoitteet tässä:
Opiskelija osaa selvittää hankintoihin liittyvän lainsäädännön vaikutuksen hankinnan toteuttamisessa (julkiset hankinnat)
Opiskelija osaa tehdä ICT-hankintoja (hankintaprosessi, tarjous, sopimus, lait ja käytännöt julkisissa hankinnoissa)
Tavoitteen avaaminen tavoitekysymyksiksi:
Opiskelija tuntee ICT-hankinnan prosessin ja tietää prosessin tärkeimmät vaiheet.
1. Miten hankinta yleisesti tulee tehdä, mitä tulee ottaa huomioon hankintaa tehtäessä?
2. Mitä vaihteita hankintaprosessissa on?
a) Opiskelija reflektoi omaa, itse tekemäänsä hankintaa ja miettii, mitä vaiheita hänen omassa hankintaprosessissaan oli. Kokemukset omasta hankintaprosessista laajennetaan yleisempään kontekstiin yhteisen keskustelun kautta. Tämän jälkeen etsitään teoriatietoa, lähdemateriaaleja, hankintaprosessista.
3. Miksi tarvekartoitus ja mahdollinen hankehakemus ovat tärkeitä?
4. Miten iso ja pieni hankinta erotetaan, millä kriteereillä?
5. Miksi pienien hankintojen yhteydessä ei kannata käydä koko prosessia läpi?
Opiskelija hakee tietoa tarvekartoituksesta ja hankehakemuksesta. Niiden tarkoitus, merkitys ja rooli kirjataan ylös yhteiseen tietovarastoon.
6. Miksi tarjouspyynnön muotoiluun kannattaa keskittyä huolellisesti?
7. Millä perusteilla tarjouskilpailun voittaja voidaan valita?
8. Mitkä ovat tärkeimpiä valintakriteerejä ICT-tarjouksia vertailtaessa?
b) Opiskelijat vertailevat erilaisia tarjouspyyntöjä ja muodostavat mielipiteensä niiden laadusta. Samalla he tutustuvat tarjouspyyntöjen valintakriteeristöön ja vertailevat tarjouksia myös valintakriteeristön näkökulmasta. Lähdemateriaaleja ja omaa teoriaa kirjataan yhteiseen tietovarastoon.
9. Millaisia rooleja organisaatiosta voi löytyä hankintapäätöksiä arvioitaessa?
10. Miten nämä eri roolit on huomioitava tarjousprosessissa?
11. Millaisia ongelmia eri henkilöiden väliseen roolitukseen voi liittyä?
d) Opiskelijat etsivät ja listaavat erilaisia hankintaprosesseihin liittyviä rooleja. He listaavat eri roolien merkityksen hankintaprosessille ja pohtivat roolitukseen liittyviä potentiaalisia ongelmia. Tuloksista muodostetaan yhteinen näkemys, joka kirjataan.
Hän hahmottaa ICT-hankintoihin liittyviä erikoispiirteitä ja sudenkuoppia sekä tietää ICT-tarjouspyynnön tärkeimmät osat.
1. Miksi hankinnat joskus epäonnistuvat, valitaan väärä toimittaja tai tuote/palvelu?
2. Mitkä tekijät erottavat ICT-hankinnat muista hankinnoista, mitkä ovat tärkeimmät erityispiirteet ICT-hankinnoille?
3. Miksi ICT-hankinnat joskus epäonnistuvat?
4. Miten epäonnistumisia voisi pyrkiä välttämään?
Opiskelijat tutustuvat 2-3 epäonnistuneeseen tarjousprosessiin. He analysoivat epäonnistumisen taustat ja pohtivat miten epäonnistuminen olisi voitu välttää. Havainnot kirjataan.
5. Mitä osia tarjouspyynnössä tulee olla?
6. Millainen on huono tarjouspyyntö?
7. Mitä osia ICT-tarjouspyynnössä tulee olla?
Opiskelijat tutustuvat muutamaan erilaiseen tarjouspyyntöön ja listaavat niistä löytyvät osat. He myös tutustuvat ohjeistuksiin tarjouspyyntöjen laadinnasta. Tarjouspyynnön osat kirjataan yhteiseen tarkasteluun.
8. Miten vastaanotetut tarjoukset tulee käsitellä?
b) Opiskelijat valitsevat ryhmittäin yhden julkisen tarjouspyyntö/tarjoukset-parin, jonka käsittelyn he suunnittelevat. Kukin ryhmä kirjaa käsittelyprosessin, ryhmien näkemykset vedetään yhteen.
9. Miten tekijänoikeuskysymykset on huomioitava ICT-hankinnoissa?
10. Mitä tarkoittaa lisenssi?
11. Millaisia eri lisenssejä on olemassa?
12. Mitkä tekijät vaikuttavat sopivimman lisenssin valintaan?
e) Opiskelijat selvittävät koodin tekijänoikeusrakenteen ja selventävät lisenssin määritelmän sekä tutustuvat erilaisiin lisenssityyppeihin. Tulokset kirjataan.
13.
Opiskelija tunnistaa tärkeimmät alan lait ja sopimukset sekä hahmottaa eroja yksityisen ja julkisen hankintaprosessin välillä.
1. Mitkä lait ja asetukset vaikuttavat ICT-hankinnan tekemiseen?
2. Miksi julkisen sektorin ja yksityisen sektorin hankintaprosessi eroavat toisistaan?
3. Miten julkisen sektorin ja yksityisen sektorin hankintaprosessit eroavat toisistaan?
4. Mitkä ovat uuden hankintalain (348/2007) tärkeimmät tavoitteet ja hankintarajat?
c) Opiskelijat etsivät tärkeimmät hankintoihin liittyvät lait ja selvittävät niiden merkityksen hankintaprosessille. Hankintalain tärkeimmät kohdat avataan ja niiden merkitys julkisille hankinnoille analysoidaan ja kirjataan.
5. Mitä tarkoittaa tarjouksessa oleva lausahdus: "Toimimme oheistettujen IT2010 sopimusehtojen mukaisesti"?
6. Mitä osia IT2010 sopimusehdoissa on?
7. Ketkä voivat käyttää IT2010 sopimusehtoja ja sopimusrunkomalleja?
f) Opiskelijat tutustuvat yleisiin IT2010-ehtoihin ja ryhmissä tutustuvat johonkin erityisehtoliitteeseen. Ehtojen merkitys hankintaprosessille avataan. Tulokset kirjataan.
Seuraavana mietitään miten opitaan:
1. Miten hankinta yleisesti tulee tehdä, mitä tulee ottaa huomioon hankintaa tehtäessä? 2. Mitä vaihteita hankintaprosessissa on?
Kukin opiskelija miettii ensin jonkun oman hankintansa ja kertoo miten se prosessi eteni. Nämä kuvaukset kirjoitetaan (FB/Moodle) ja kaikki lukevat toistensa kuvaukset. Sitten yhdessä keskustellaan ja pohditaan mitä hankintaprosessin vaiheita löytyy. Vaiheet kirjataan wikiin (Google). Nettimateriaalia hankintaprosessista.
6. Miksi tarjouspyynnön muotoiluun kannattaa keskittyä huolellisesti? 5. Mitä osia tarjouspyynnössä tulee olla? 6. Millainen on huono tarjouspyyntö? 7. Mitä osia ICT-tarjouspyynnössä tulee olla?
Pareittain opiskelijat vertailevat julkisista hankinnoista löytyviä ICT-tarjouspyyntöjä. Ovatko ne selkeitä? Opiskelijat etsivät markkinaoikeuden päätöksistä casen, jossa tarjouspyyntö on ollut ongelma. Kukin pari kirjoittaa omat löytönsa muistiin. Sitten niistä keskustellaan ja kukin ryhmä kirjaa wikiin (Google) tarjouspyyntöjen teoriaa ja ongelmia.
8. Miten vastaanotetut tarjoukset tulee käsitellä? 7. Millä perusteilla tarjouskilpailun voittaja voidaan valita? 8. Mitkä ovat tärkeimpiä valintakriteerejä ICT-tarjouksia vertailtaessa?
Kukin opiskelija lukee materiaaleja (linkitetään wikisivulle). Pareittain opiskelijat etsivät tärkeimmät kohdat ja niitä kirjataan wikiin.
Siis voisko meidän oppimistehtävät olla seuraavat:
1. Hankintaprosessi (yllä oleva oppimistehtävä 1)
Kukin opiskelija miettii ensin jonkun oman hankintansa ja kertoo miten se prosessi eteni. Nämä kuvaukset kirjoitetaan (FB/Moodle) ja kaikki lukevat toistensa kuvaukset. Sitten yhdessä keskustellaan ja pohditaan mitä hankintaprosessin vaiheita löytyy. Vaiheet kirjataan wikiin (Google). Nettimateriaalia hankintaprosessista.
2. Tarjouspyyntö ja tarjousten käsittely (yllä oleva oppimistehtävä 2)
Pareittain opiskelijat vertailevat julkisista hankinnoista löytyviä ICT-tarjouspyyntöjä. Ovatko ne selkeitä? Opiskelijat etsivät markkinaoikeuden päätöksistä casen, jossa tarjouspyyntö on ollut ongelma. Kukin pari kirjoittaa omat löytönsa muistiin. Sitten niistä keskustellaan ja kukin ryhmä kirjaa wikiin (Google) tarjouspyyntöjen teoriaa ja ongelmia.
a) tarjouspyynnön rakenne
b) tarjousten käsittelyn prosessi ja siihen kuuluvat roolit
c) reflektointi: miten varmistan, että tarjoukset tuottavat eri rooleille heidän tarvitsemansa tiedon?
3. Lisenssit ja tekijänoikeudet
Millaisella lisenssillä julkaiset tämän opintojakson myötä syntyneen wiki-sivusi? Mitä valitsemasi lisenssi tarkoittaa tekijänoikeuksien kannalta? Perustele lisenssivalintasi ja lisää merkintä lisenssistä wiki-sivullesi.
4. Hankintalaki, IT2010-sopimusehdot
a) Etsitään ryhmissä/pareissa julkisia tarjouspyyntöjä ja selvitetään niihin liittyviä seikkoja. Kukin ryhmä/pari tutustuu yhteen markkinaoikeuden päätökseen ja selvittää valitukseen johtaneet syyt ja seikat, joilla valitus olisi voitu estää. Tulokset kirjataan wikiin.Yhteenvetona hankintalain rajat ja tavat löytää julkiset tarjouspyynnöt.
b) Yksilötehtävänä tutustutaan IT2010-sopimusehtojen yleisiin ohjeisiin. Vastaus: mitä sopimusehdot ovat ja mihin niitä käytetään? www.it2010.fi
c) Yksilötehtävänä tutustu YSE-ehtoihin. Valitse yksi erityisehto. Valmistele lyhyt esitys YSEstä ja valitsemastasi erityisehdosta. Esitykset tallenetaan wikiin ja niistä annetaan vertaispalautetta.
5. Tarjouspyynnön luominen
a) Tee tarjouspyyntö jostakin itse valitsemastasi ICT-palvelusta, tuotteesta tai järjestelmästä kuvitellun PK-yrityksen käyttöön. Tarjouspyynnön voit tehdä ryhmässä tai parin kanssa.
b) Palauta tekemänne tarjouspyyntö omalla nimelläsi yksilötehtävänä.