Възрожденските орли

Възрожденските орли

/ По статията на Анна Рошковска, „Възрожденска глиптика” - списане Спектър брой 17, 1978 г. /

През 1834г. в Османската Империя е проведена реформа за преустройството на държавния апарат. Съществуващите до тогава административни и полицейски функций преминали у новоназначени от властта кметове и чиновници. Тези длъжностни лица били задължени да имат свои лични печати. Върху печатите на кметовете и чиновниците трябвало да фигурира името, годината на встъпване в длъжност както и името на селището, от което са. Там, където преобладавало българско население, за кметове избирали някой измежду българските първенци, а където населението бивало разно-национално, за кметове се назначавали отделни лица за всяка една от националностите. Благодарение на тази реформа се появили твърде много печати на българи, върху които били изписани имена, дати, селища и т.н. От далечното гордо минало били възкресени литналите двуглави орли от българското царство. Разперилият крила орел или двуглавият орел с изгряващо слънце зад него са върху печатите на просветени мъже, станали духовни водачи на народа в борбата му за българска църква, за просвета и книжнина. Те прерастват в знаци на лично и национално достойнство и затварят в себе си, като една неповторима галерия от символи, най-прогресивните идеи осмислили епохата.

Глиптиката е изкуството за изработка на печати върху скъпоценни камъни. В епохата на Възраждането тя идва по нашите земи през Атон.Там вещи майстори на геми изработвали в продължение на десетилетия пръстените печати на именити български духовници и просветители, на лични търговци и занаятчии.

Изминали дългия път на видени отвън оригинали, минали през спомена за художествената традиция, битувала от древността до средновековието по нашите земи, през спомена за свободното минало на България, възрожденските геми носят свой тайнопис, тайнописа на цял народ, тръгнал по пътя на нацио-налното освобождение.”

Следващите печати са посочени от г-жа Рошковска:

Reduced: 75% of original size [ 675 x 800 ] - Click to view full image

От така посочените печати, е очевидно,че те буквално копират герба на Михайл III Шишман (1323-1330).

Герб на Михайл III Шишман (1323-1330).

Същите орли могат да се видят от: - Царският дворец Велико Търново - двуглавия императорски орел на капитела; Монограма на цар Михаил Шишман на капитела .Златни орли от дрехата на цар Калоян ( от гроба в "Св. 40 мъченици), както и миниатюрите от Лондонското евангелие - Цар Иван Александър (1331-1371 г.) и царица Теодора със синовете си Иван Асен и Иван Шишман ; деспот Константин и дъщерите на Иван Александър Кера Тамара, Кераца и Десислава и др.

Освен печатите, от възраждането могат да се посочат множество примери на двуглави орли от олтари на църкви, манастири, чешми и други, например от:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=11521

Разбира се,че могат да се посочат много примери ,но аз мисля,че и тези са достатъчни за да се забележи очевидната им прилика с герба и флага на ИРИ.Фиг.1

Продължава:

Прикачени малки картинки

Reduced 84%

600 x 329 (246.12 KB)

Reduced 83%

394 x 563 (62.42 KB)

Reduced 68%

200 x 309 (25.82 KB)

Фиг.2

Герб на Палеолозите - Фиг.1 и Byzantine Imperial flag - Image by António Martins, 27 January 1999г./ Αὐτοδιοίκητη Μοναστικὴ Πολιτεία Ἁγίου Ὄρους/ - фиг.2

И така, до шестдесетте години на XIX век двуглавият орел е преди всичко реплика на подобните образи върху монетите на царете от II –то българско царство, както се заявява в статията, което е несъмнено така, но по-нататъшните наши разсъждения по-никакъв начин не касаят г-жа Рошковска, нито нейното виждане по въпроса, нито е опит за задочна дискусия с нея. За нас е важна информацията която тя предоставя в статията си, а именно относно:

- Административната реформа в Османската Империя за преустройство на държавния апарат във връзка с личните печати на кметове и чиновници –от 1834г.

- Възраждането на символите от преди Османската Империя!

- Глиптиката в епохата на Възраждането идва по нашите земи през Атон.

От посочените до тук артефакти е очевидно,че вследствие на реформите в Османската Империя, българите започват да възпроизвеждат символите на своята държавност, което на практика се оказва,че е възстановяване на символите, на ИРИ. За някои това ще е парадокс, но за мен е нещо нормално, след като нееднократно сме подчертавали, че ИРИ вследствие на определени обстоятелства се оформя като „балканска” / дори, може да се каже тракийска!/ империя.

Ето защо няма нищо по-естествено за нас българите, които в своята същност сме коренното население на балканите, от припознаването на символите, на ИРИ като изконно „български”, така както и другите балкански народи са ги припознали за изконно техни.

Двуглавият орел е общобалканско наследство, както е видно от :[color="#4169E1"][/color]

Герба на Вселенския Патриарх ; Знамето на Вселенския Патриарх

Двуглавият орел е намерил полагащото му се място на гербовете, на балканските народи:

Герба на Албания;Герба на Сърбия; Герб на Р.Сръбска ;Герб на Черна Гора

Както и на бившите вече:-

Герб на Кралство Югославия ; Герб на Сърбия и Черна гора.

/всички те са лесно достъпни от нет-пространството./

Обикновено ни се внушава,че възстановяването на двуглавия орел е възпроизвеждане на руския държавен герб, с което българите изразявали надеждата си за освобождение от Русия.Това обаче не е така, тъй като на практика самият той - руският държавен герб, е много по-късна реплика на герба на ИРИ, а освен това възпроизвеждането му в официални документи, в рамките на Османската Империя е повече от немислимо.

Поздрави,

Щурман.