Časté otázky

Pokud nenajdete odpověď na svou otázku, pošlete svůj dotaz na filip.maly@amu.cz.

1.1. Jaký maximální rozsah notového materiálu lze převzít bez zásahu do práv autora. U psaného textu si dokážeme představit, že u knihy o 200 stranách, je citace tří vět v pořádku. Ale jak to je s notami? Existuje nějaký úzus typu "max. tři takty" nebo "max. 10 % rozsahu", kdy není ještě třeba pro použití v publikaci jednat o licenci s autorem, vydavatelem nebo kolektivním správcem?

  • U notového záznamu lze použít pouze u tzv. volného díla, tj. uplynulo 70 let po smrti autora (u spoluautorů od smrti posledního z nich); u hudebních děl s textem, pokud byla vytvořena pro účely užití ve spojení, se doba počítá od smrti poslední přeživší z osob, kterými jsou autor textu a autor hudebního díla. (Nemálo historických hudebnin je přístupno na internetu pod licencí CC BY SA 4.0, doporučujeme vyhledat a použít tyto.)

  • Pokud nejde o volné dílo, je třeba jednat s vydavatelem notového materiálu a dalšími držiteli práv.

  • Vždy je třeba také vypořádat práva toho, kdo pořídil scan/fotografii převzatého materiálu.

  • Řešením bohužel není přepsat jednou vydané dílo v notovém editoru.

  • Samozřejmě je nutné zdroj správně a přesně ocitovat, včetně vydavatele, roku vydání... - vzory viz např. na s. 36-37.

2) Sociální sítě

2.1. Jaká jsou pravidla pro přejímání ukázek ze sociálních sítí? Chtěli bychom převzít status z Twitteru (screenshot statusu s obrázkem osoby s grafikou Twitteru plus obrázek) a zakomponovat ho do jazykového cvičení?

  • Samotný text statusu je možno převzít, nikoliv formou screenshotu, protože sociální sítě si obvykle v podmínkách pro užití svou grafickou identitu chrání.

  • Fotografie, na které je zřejmá podoba konkrétní osoby, podléhá ochraně osobnostních práv. Zpravidla je nutno prokázat souhlas osoby se zveřejněním. Toto splňují např. fotografie zakoupené z různých databank. U příspěvků na sociálních sítích to není vždy jasné, proto doporučujeme najít obdobnou fotografii dostupnou na internetu pod licencí CC BY SA 4.0.

3) Přejímání textů do encyklopedických děl

3.1. Jak přistoupit k ošetření práv u opory, která je kompilátem úryvků z různých děl zpracovaným do formy slovníkových hesel. Autorský vklad projektového týmu je výběr hesel a zdrojů.

  • V zásadě to možné je, pokud jde o převzetí jen malé části původního díla.

  • Všechny texty musí být bezpodmínečně odzdrojovány, tj. jméno autora, název díla... (prostě plná bibliografická citace), u internetových zdrojů rovněž uvést link na původní dílo.

100) Obecné vzory

100.1 Vzorový text žádosti o poskytnutí práv

Vážení přátelé,

obracíme se na vás s žádostí o udělení svolení využití ... (popsat obecně, oč jde + pod text připojit celý text/obrázek apod., k čemu chceme práva, aby bylo zjevné, o čem je řeč) pro účely výuky anglického jazyka na Akademii múzických umění v Praze. Materiál bude součástí kurzu Moodle, který podle pravidel projektu, ze kterého je příprava kurzu financována, bude zveřejněn pod licencí Creative Commons BY SA 4.0.

Jsme připraveni jednat o výši případného licenčního poplatku.

Předem Vám děkujeme za vstřícnost a budeme se těšit na odpověď.

Se srdečným pozdravem, ...