Licence u studijních opor

Základní myšlenka

Necelých 140 milionů korun, které AMU získá v programu OP VVV, pocházejí z veřejných zdrojů, a proto i výstupy, které v projektu vznikají, mají být k užitku celé veřejnosti. To znamená, že veškeré výstupy musí být zpřístupněny pod jednou z otevřených licencí Creative Commons, nebo samostatnou licenční smlouvou mezi AMU a MŠMT. Vzhledem k tomuto licenčnímu režimu je nezbytné mít ve všech vytvořených studijních materiálech ošetřenou licenci k námi použitým dílům.

Licence Creative Commons jsou souborem veřejných licencí, které přinášejí nové možnosti v oblasti publikování autorských děl: posilují pozici autora při rozhodování za jakých podmínek bude dílo veřejně zpřístupněno. Licence Creative Commons fungují na jednoduchém principu: autor jejich prostřednictvím nabízí neurčitému počtu potenciálních uživatelů licenční smlouvu, na základě které jim poskytuje některá svá práva k dílu a jiná si vyhrazuje.” (CC Česká Republika, 2019. Úvod – Creative Commons Česká republika [online]. [vid. 2019-05-06]. Dostupné z: https://www.creativecommons.cz/uvod/)

Základní licenční režim

Studijní opory budou obsahovat jednak autorský vklad zaměstnanců AMU, jednak převzaté materiály:

Způsob uvedení autorství použitých obrázků (praktický příklad)

Takto vypadá vypořádání požadavků licence, pod níž autor zpřístupnil obrázky použité ve schématu výše:

S čím vám pomůže projektový tým?

  • Vybrat správný licenční režim.

  • Upravit textové opory (naformátovat do univerzitní, potažmo fakultní šablony).

  • Přidělit opoře ISBN (nejde o žádnou povinnost, pouze pokud by autoři měli nějaký důvod, proč pro oporu ISBN potřebují).

Co byste měli vědět

  1. U materiálů, které v rámci projektu sami vytvoříte, není třeba licenci řešit, protože materiálem jako zaměstnaneckým dílem AMU disponuje.

  2. U materiálů přebíraných je třeba mít ošetřené právo k použití, tedy licenci. Mějme na paměti, že cizí díla lze v režimu citace dle autorského zákona (§31) použít pouze v přímém vyučování. Při převzetí do studijní opory již této výjimky lze využít jen při splnění následujících podmínek:

        • Citovat lze v odůvodněné míře výňatky z děl ve vlastním díle. Citace se používají zejména pro díla slovesná. Zákon ovšem nevylučuje ani citace jiných děl, např. díla hudebního nebo kinematografického. Základní pravidlo citace je, že se užívá výňatek, tedy vždy jen část díla. Citace je vždy součástí rozsáhlejšího jiného díla. V odůvodněné míře. Ta se určuje vzhledem k účelu dané citace, přičemž platí, že citaci lze užít pouze v nejmenším možném rozsahu, aby byl účel citace naplněn. (Marek Beneš: Autorské právo, https://patentnarozum.eu/lekce/autorske-pravo, cit. 6. 5. 2019)

        • Citovat statická obrazová díla výřezem právníci nedoporučují, neboť se tím zasahuje do integrity díla.

    1. Při přebírání textů, obrázků či audiovizuálních děl využívejte primárně taková díla, která autor publikoval s otevřenou licencí Creative Commons (stačí uvést autora a dát si pozor, jestli je možné do díla zasahovat a upravovat je, případně respektovat omezení, pod kterým smíte dílo licencovat dál).

    2. Pokud není přebíraný materiál dostupný pod otevřenou licencí, musíte vypořádat licenční práva s autorem, resp. vydavatelstvím. S nalezením vhodného řešení, posouzením potřebné licence optikou požadavků projektu a zajištěním případných a ojedinělých výjimek u MŠMT Vám pomůže fakultní manažer/ka ve spolupráci s Filipem Malým, finančním manažerem. Samotné smluvní zajištění práv je pak odpovědností katedry. Při zajišťování licence je třeba zohlednit fakt, že přebíraný materiál bude dále šířen sice nekomerčně, ale bez omezení pod otevřenou licencí (viz níže).

  3. Připravujete-li textovou studijní oporu, nemusíte ji formátovat. Zalomení do šablony při dodržení základních typografických pravidel, vytvoření obsahů, seznamů obrázků či tabulek, jakož i celkové vizuální sladění zajistí centrálně projektový tým. Kontaktujte svého projektového manažera a domluvte se na dalším postupu.

  4. K hotové studijní opoře je třeba poskytnout licenci MŠMT. Možnosti jsou dvě, první je výrazně jednodušší.

    1. Svou studijní oporu poskytnete s licencí Creative Commons BY (tzn. všichni uživatelé smí oporu dále šířit a upravovat, vždy s uvedením Vašeho autorství) nebo BY-SA (tzn. všichni uživatelé smí oporu dále šířit a upravovat, vždy s uvedením Vašeho autorství, pokud ji však upraví musí ji licencovat stejně jako Vy). Poskytnutí licence probíhá pouze tím, že napíšete její název do opory (již připraveno v šabloně).

    2. Ke své studijní opoře poskytnete MŠMT licenci formou samostatné licenční smlouvy, která jej bude opravňovat k nakládání stejným způsobem, jako je uvedeno výše. V detailu to je popsáno na projektovém webu. Tyto licenční smlouvy s MŠMT zajistí centrálně projektový tým.

  5. V odůvodněných případech je možno opoře přidělit ISBN (nejde o žádnou povinnost):

    1. Mělo by jít o delší původní text komplexně pojednávající danou problematiku. Předpokládáme formu elektronické publikace dostupné uživatelům online a zdarma.

    2. Přidělení ISBN zajišťuje projektový tým.

    3. K přidělení ISBN je třeba následujících údajů:

      1. název

      2. jména autorů

      3. plánované datum publikace

      4. webovou adresu, na které bude publikace k volnému stažení

    4. Údaje zašlete projektovému týmu, který zajistí u K. Plecité (NAMU) přidělení ISBN a vygenerování čárového kódu povinně vkládaného do publikace.

Další materiály k tématu