Studijní opory

Pravidla pro tvorbu studijních opor

Ekonomický rámec

V průběhu tvorby studijní opory neustále máme na paměti, že náklady spojené s jejím vznikem musí být přiměřené. Z toho důvodu jsme stanovili nejzazší možné finanční hranice:

  • pro tvorbu textového dokumentu, kde pro autorský text platí sazba 2000 kč/normostrana.

  • pro prezentaci, kde pro autorský obsah platí sazba 500 Kč/snímek

  • alternativní formáty (video) budou posuzovány ad hoc.

Dohled nad náklady a finanční stránkou věci není možné řešit až po odevzdání studijní opory, je nutné o nich přemýšlet již na začátku!

Postup pro odevzdání studijní opory

  1. Hotová textová studijní opora se posílá fakultnímu manažerovi, který ji předává k formátování (za formátování prezentací apod. odpovídá autor).

    1. Součástí formátování je antiplagiátorská kontrola, jejíž výsledek dostanete vy i fakultní manažer.

      • výstup z antiplagiační kontroly červeně ukazuje, jaké části textu jsou podobné jiným dílům, jakým a v jakém procentním rozsahu (viz příklady vpravo)

      • všechna taková místa je třeba označil řádnou citací

      • je třeba mít na paměti, že citace mají být pouze malou částí původního díla a mají tvořit jen malou část projektového výstupu

    2. Formátování dokumentu probíhá tak, že fakultní manažer zadá zpracování, ale následná komunikace již probíhá na přímo, tedy mezi katedrou nebo autorem a Kateřinu Kornetovou (katerina@produkujeme.cz), která má za úkol oporu naformátovat.

  2. Ke každé studijní opoře je nutné odevzdat i tzv. košilku, která slouží k verifikaci toho, že jsou vyřízena autorská práva a zároveň je součástí košilky oponentský posudek.

    1. Prostředky na oponentské posudky je možné v nezbytném případě získat od centrálního manažerského týmu. Oponent by neměl být součástí pracovního týmu, nelze-li jinak.

    2. Studijní opory, které jsou stručné a nebo tvoří sadu studijních opor, je možné pro účely autorských práv a oponentského posudku sjednotit do jednoho balíku.

    3. Podrobnosti k licenční smlouvě najdete zde, nicméně platí, že studijní opory budou dostupné elektronicky, budou zveřejněny na stránkách AMU a MŠMT, proto je potřeba pracovat s takovou licencí, kde nebude problém jejich další šíření.

    4. Vzhledem k zaměření našeho projektu není možné uznat studijní opory, které jsou zaneseny v RIVu. Při vyhodnocování finanční náročnosti bude také brán zřetel na to, zda jde o původní autorský text, či přepracovaný starší dokument.

Problematický výstup antiplagiační kontroly

  • chybí citace původního díla, shoda 89 %

Kapitola 2 Práce o dějinách Filozofické fakulty UK

Filozofická fakulta UK má velmi bohaté dějiny, které jsou bohatě zaznamenány v různých studiích. V posledních letech vyšlo poměrně hodně publikací zabývajících se nedávnou historii naší fakulty. Jde jednak o historické sondy ve formě studií či edic dokumentů, jednak o subjektivněji laděné memoáry nebo rozhovory s pamětníky. Z těch prvních jmenujme Filozofy v battledressech Jiřího Plachého o osudech studentů a absolventů FF UK na bojištích druhé světové války, edici dokumentů Prověřená fakulta či monografii Náměstí Krasnoarmějců 2, obě o období normalizace. Druhý typ reprezentují mj. paměti prvního polistopadového děkana fakulty, profesora Františka Černého, Normalizace na pražské filozofické fakultě, série rozhovorů se členy katedry české literatury o časech socialismu Tato fakulta bude rudá!6 nebo nedávno publikovaný příspěvek k dějinám katedry filosofie na přelomu totality a svobody Filosofie v podzemí – Filosofie v zázemí. ... ... ...

Uspokojivý výstup antiplagiační kontroly

  • uvedena citace, shoda 10 %

Kapitola 2 Práce o dějinách Filozofické fakulty UK

Filozifická fakulta UK má velmi bohaté dějiny, které jsou bohatě zaznamenány v různých studiích. "V posledních letech vyšlo poměrně hodně publikací zabývajících se nedávnou historii naší fakulty. Jde jednak o historické sondy ve formě studií či edic dokumentů, jednak o subjektivněji laděné memoáry nebo rozhovory s pamětníky." (Vrzalová-Malý 2013:7) V citované publikaci nalezneme podrobný přehled publikovaných děl. Od roku 2013 vyšla edice pramenů k historii fakulty kolektivu Ústavu pomocných věd historických a archivního studia (Vopršálek-Suchánek 2015), dále monografie o dějinách lingvistických oborů (Novák 2017) nebo analýza personální politiky historických ústavů v posledních třiceti letech (Koukal 2019). ... ... ...

Malý slovníček

Sylabus

  • Základní přehled o předmětu určený především studentům. Popis předmětu obsahuje vymezení cíle předmětu, jeho obsah (tedy tematické bloky výuky) a výsledky učení (pomocí sloves zformulované dovednosti studentů po dokončení kurzu). Ukázky sylabů.

Metodický list

  • Podrobné poznámky pedagoga pro jeho vlastní potřebu během kontaktní výuky. Jedná se o rozepsanou osnovu jednotlivých hodin/bloků v návaznosti na tematické bloky ze sylabu. Jde tedy o “scénář” kontaktní výuky s bodovým výčtem obsahu výuky, zadaných cvičení, prezentací, dalších aktivit studentů. Pečlivě zpracovaný metodický list se i může stát základem studijní opory.

Studijní opora

Studijní opora je promyšlený materiál, který studentům stejnou měrou zprostředkovává nové poznání i vybízí k samostatným aktivitám, které vedou k jeho osvojení. Způsob, jakým je studijní opora zakomponována ke kontaktní výuce, je vždy individuální a její obsah je tomu samozřejmě přizpůsoben.

  • Studijní materiál určený pro samostudium studentů navazující na kontaktní výuku. Nejde o konkrétní formu – oporou studia může být v základu text, stejně jako audiovizuální materiál, databáze nahrávek, prezentace či slovník pojmů z určité oblasti – jde o to, s jakými aktivitami studenta při samostudiu je ten který obsah promyšleně protkán.

  • Opora jako celek by měla být strukturována tak, aby si student mohl

    • nejprve udělat přehled o tom, co se bude v daném bloku učit, a jak to souvisí s věcmi, které již zná;

    • vybídne jej k formulaci otázek, které vytvoří optiku pro studium obsahu;

    • nabídne sérii tvůrčích aktivit, otázek a testů, na kterých si student ověří, že dokáže nové znalosti vysvětlit, použít a tvořivě spojit s dosavadní zkušeností;

    • shrne na závěr hlavní sdělení a postupy, které byly obsahem daného bloku.

  • Při zpracování studijní opory je třeba ctít autorství přebíraných materiálů a zohlednit licenční režim zdrojů, které ve vlastní studijní opoře využíváme.

Ukázky studijních opor

Moodle

Textové

Typy opor

Překlady: knihy, časopisy, studie, možnost i antologií

Testy, evaluační dokumenty

Metodické listy k předmětům

Informace pro studenty:

    • z nového oboru,

    • ze státních zkoušek

Seznam literatury pro obor

Audiovizuální

Videa s komentářem

Podcasty

Audioknihy