Postup při akreditaci

Dva základní, na sebe navazující, akreditační procesy jsou: 1) schvalování věcného záměru studijního programu a 2) schvalování akreditačního spisu studijního programu. Základní časový rámec pro akreditaci tvoří minimálně roční interval mezi předložením věcného záměru studijního programu děkanovi a zveřejněním podmínek pro přijímací řízení do daného studijního programu.

Jednotlivé typy akreditačních procesů se podle Akreditačního řádu AMU liší počtem kroků při schvalování věcného záměru, samotné schvalování akreditačního spisu už je v zásadě totožné.

Rozdíly jsou především v obsahu věcného záměru a akreditačního spisu, neboť se vždy předkládají jen potřebné části (IV, 15, 3 Akreditačního řádu AMU).

U doktorských studijních programů existují odchylky, které jsou pro přehlednost uvedeny pod každým z akreditačních procesů, byť jsou ve všech případech stejné.


Nejpozději rok před plánovaným zveřejněním podmínek přijímacího řízení do studia podle schváleného akreditačního spisu studijního programu (stanoví se dle data, do kterého je možné přijímat do stávajícího studijního programu) je zapotřebí vypracovat věcný záměr akreditace.

Věcný záměr zpracovává garant, respektive budoucí garant studijního programu ve spolupráci s vedoucím katedry. Podobu úplného věcného záměru akreditace studijního programu stanovuje Akreditační řád AMU (IV, 14, 1).

Oponentura věcného záměru

(Orgány a osoby: budoucí garant SP, děkan, předseda KVH fakulty, tajemník fakulty, kolegium děkana, rektor, kolegium rektora, RVH AMU)

Budoucí garant SP postoupí věcný záměr k oponentuře děkanovi, který při oponentuře spolupracuje též s předsedou Komise pro vnitřní hodnocení fakulty v otázce sebehodnocení a vnitřního hodnocení dosavadního studijního programu a tajemníkem fakulty v otázkách prostorového, materiálního i finančního zabezpečení studijního programu.

Děkan může věcný záměr projednat na kolegiu děkana, případně požádat rektora o zařazení jeho projednání na kolegiu rektora (zejména s ohledem na duplicity SP mezi fakultami). Schválený věcný záměr předá rektor Radě pro vnitřní hodnocení AMU pro stanovení data zasedání, na němž bude akreditační spis studijního programu v návaznosti na stanovený harmonogram přípravy schvalován.


Zpracování akreditačního spisu

(Orgány a osoby: budoucí garant SP, vedoucí katedry, pedagogové studijního programu)

Garant SP s vedoucím katedry a dalšími pedagogy, kteří se budou podílet na uskutečňování studijního programu, zpracují akreditační spis studijního programu.

Je-li akreditační spis SP předkládán v rámci institucionální akreditace pro oblast vzdělávání Umění, stanoví jeho části Akreditační řád AMU (IV, 15, 2). Seznam částí se mění v závislosti na typu jednotlivých akreditačních procesů (IV, 15, 3): akreditace nového SP; prodloužení akreditace existujícího SP; rozšíření existujícího SP o novou prezenční nebo kombinovanou nebo distanční formu studia; rozšíření existujícího SP o nový studijní plán (specializaci). (Je-li akreditační spis SP předkládán jako žádost o akreditaci SP k Národnímu akreditačnímu úřadu, řídí se příprava žádosti a jejích příloh platnými metodikami Národního akreditačního úřadu.)


Schvalování na fakultě: akademický senát a umělecká rada

(Orgány a osoby: budoucí garant SP, děkan, AS fakulty, UR fakulty)

Garant SP překládá akreditační spis prostřednictvím děkana k projednání akademickému senátu fakulty. Podněty uvedené v zápise ze zasedání předá děkan garantovi SP.

Poté děkan předkládá akreditační spis umělecké radě fakulty ke schválení a to včetně vyjádření obsaženého v zápisu z jednání akademického senátu fakulty. Umělecká rada fakulty může akreditační spis schválit s návrhem na schválení Radou pro vnitřní hodnocení AMU, schválit s doporučením a s návrhem na schválení Radou pro vnitřní hodnocení AMU poté, co budoucí garant SP zapracuje doporučení do akreditačního spisu SP, nebo neschválit a vrátit budoucímu garantovi SP k přepracování s odůvodněním a rozhodnutím, zda je nutné znovu projednat věcný záměr SP.


Schvalování na rektorátu AMU: Rada pro vnitřní hodnocení AMU

(Orgány a osoby: děkan, rektor, RVH AMU, garant SP)

V návaznosti na schválení akreditačního spisu uměleckou radou fakulty předkládá tento spis děkan prostřednictvím rektora Radě pro vnitřní hodnocení AMU tak, aby jej mohla projednat v předem stanoveném termínu zasedání. Pro každý akreditační spis je stanoven zpravodaj ze členů RVH AMU, který vypracuje posudek. Schvalování akreditačního spisu SP probíhá na zasedání Rady pro vnitřní hodnocení a rozpravy před schvalováním se účastní garant SP, respektive jím pověřený akademický pracovník, případně děkan, nebo vedoucí příslušného pracoviště.

Pokud Rada pro vnitřní hodnocení AMU akreditační spis schválí, v rámci institucionální akreditace pro oblast vzdělávání Umění je schválením udělena akreditace SP. (Nemá-li AMU institucionální akreditaci, rektor akreditační spis po schválení postoupí Národnímu akreditačnímu úřadu pro vysoké školství.)

Pokud Rada pro vnitřní hodnocení AMU akreditační spis neschválí, vrátí ho navrhovatelům s odůvodněním a stanovením termínu pro jeho přepracování. Pokud Rada pro vnitřní hodnocení AMU neschválí ani přepracovaný akreditační spis, je její rozhodnutí konečné. Návrh pak lze znovu předložit fakultním orgánům k projednání a ke schválení nejdříve po uplynutí jednoho roku po jeho prvním projednání v umělecké radě příslušné fakulty.


Příklad harmonogramu přípravy akreditace pro navazující magisterský program:

Pokud lze ve stávajícím studijním programu přijímat studenty jen do 1.6.2022, je nutné podat věcný záměr akreditace nejpozději rok před plánovaným zveřejněním podmínek přijímacího řízení do studia podle schváleného akreditačního spisu studijního programu. Přijímací zkoušky se obvykle konají na začátku června, tedy buď bude nutné přijímací zkoušky uspořádat v roce 2022 v jiném datu, aby studenti mohli být přijati (včetně veškerých odvolacích lhůt) do 1. 6. 2022, a podmínky přijímacího řízení do nového studijního programu zveřejnit na začátku května 2023, nebo v roce 2022 přijímat v obvyklém termínu již do nového studijního programu, v takovém případě musí být podmínky přijímacího řízení zveřejněny na začátku května 2022.

nejzazší datum zveřejnění podmínek přijímacího řízení – začátek května 2022

schválení Radou pro vnitřní hodnocení AMU na zasedání v prvním čtvrtletí roku 2022

schválení uměleckou radou fakulty (v případě DAMU se koná na podzim a na jaře): tedy podzim, většinou listopad, 2021

projednání Akademickým senátem fakulty alespoň týden až 14 dnů před jednáním umělecké rady fakulty: tedy podzim, nejspíše říjen, 2021

příprava akreditačního spisu v intencích schváleného věcného záměru akreditace studijního programu (obvykle je nutné na přípravu spisu počítat s minimálně 4–6 měsíci intenzivní práce): duben–září 2021

oponentura věcného záměru děkanem a jeho odevzdání Radě pro vnitřní hodnocení AMU, aby zařadila na program schvalování příslušného akreditačního spisu: březen 2021

příprava věcného záměru akreditace studijního programu: únor–březen 2021