Hospitace v Jakobus-Mittelschule (MülsenSt. Jacob) v Německu

Datum přidání: Dec 06, 2010 9:44:2 AM

termín: 8. – 12. 11. 2010

hospitující: Ing. Jindřiška Dubnová, Mgr. Lucie Nosková

1. Práce na projektech

Škola se zabývá projektovým vyučováním v souvislosti s mezipředmětovými vztahy již šestým rokem. Nejprve učitelé absolvovali školení v rámci jednotlivých předmětů, kde získali potřebné informace, rady a inspiraci k realizaci projektů.

Zpočátku se museli vypořádat s problémem, jak zapojit do práce na projektu co nejvíce učitelů, nejenom učitele jazyků. Nejúčinnější metodou, jak toho docílit, se ukázalo nařízení ze strany vedení. Už sama povinnost pracovat na projektech vychází totiž ze školského zákona spolkové země Sasko, kde je stanoveno, že každý žák musí absolvovat ve školním roce 2 týdny mezipředmětového vyučování.

V současné době na začátku každého školního roku navrhnou učitelé na základě učebního plánu školy možná témata projektů pro jednotlivé třídy a z nich pak kolegium učitelů vybere nejvhodnější. Poté, co je stanoveno konkrétní téma pro třídu, musí učitelé všech předmětů uvést své možné zapojení do projektu.

Příklady témat a zapojení jednotlivých předmětů:

Bohužel i zde dochází k tomu, že někteří učitelé na poslední chvíli své zapojení do projektu odřeknou.

2. Hodnocení projektu

Naučit se hodnotit projekty bylo pro učitele obtížné, ale po několika letech zkušeností dospěli k závěru, že nejdůležitější je před zahájením projektu stanovit kritéria hodnocení. Zároveň se na hodnocení projektu podílí i žáci, rovněž podle předem stanoveného formuláře.

V nižších třídách je obvyklé, že žáci dostávají tzv. osvědčení, že projekt absolvovali a s jakým výsledkem. Vyšší ročníky mají známku za projekt započítanou do známek v jednotlivých předmětech jako velkou známku, napříkladjakoza čtvrtletní práci.

Hodnocení práce na projektu žáky:

Hodnocení projektu učitelem:

· odborné kompetence:

znalosti, porozumění tématu, použité metody, analýza, syntéza, originalita řešení úloh

· dokumentace:

úplnost, logická a věcná správnost, použití správné terminologie

· prezentace:

užívání odborného jazyka, srozumitelné vyjadřování (psychomotorika), jisté vystupování, přiměřené využití médií, dodržení časového plánu a dosažení cíle prezentace

· sociální aspekty:

udržení pozornosti posluchačů, snaha o uvolněnou atmosféru, reakce posluchačů, vzájemná pomoc při tvorbě projektu, sledování společného cíle (organizace), motivace celé skupiny

· organizace, plánování:

konkretizace společné úlohy, dodržení dohodnutého postupu, aktivita v projektu, plánování práce a kontrol, koordinace prací

Hodnocení prezentace projektu učitelem:

3. Projekt „Moje vánoční knížka“

Škola pro nás na tento týden naplánovala projekt v 5. třídě „Moje vánoční knížka“,

i když tento projekt probíhá obvykle až v prosinci. Projektu jsme se účastnily po celou dobu jeho trvání, tedy od pondělí do pátku.

Organizace projektu prošla vývojem, zpočátku zadávali učitelé všechny úlohy najednou, ale žáci v tomto věku nezvládli sami si práci rozvrhnout a pracovat samostatně.

Proto nyní zadávají práci postupně vyučující v jednotlivých předmětech.

Některé přípravné práce k projektu probíhají v předstihu (výroba ozdobného obalu na vánoční knížku a titulní strany). Žáci předem obdrží informace, jaké pomůcky si mají v projektovém týdnu přinést (zpěvník, vánoční básně a recepty).

V průběhu hodin žáci zpracovávají postupně úlohy zadávané učitelem a pracují víceméně samostatně, učitel pomáhá při případných problémech nebo pomalejším žákům.

Během projektu vznikaly krásné a obsáhlé knížky plné obrázků, nápadů, vánočních příběhů a básní, které mohou žáci věnovat svým blízkým jako dárek pod stromeček.

Dva žáci vytvářeli „Zimní knížku“ na základě přání rodičů, neboť nejsou věřící.

4. Postřehy z rozhovorů s vedením školy a s jinými učiteli

Kromě účasti na projektu jsme měli možnost hovořit s vedením školy a s dalšími učiteli. I když se v mnohém české a německé školství podobá, existují samozřejmě i odlišnosti, které nám přišly zajímavé.

„Kopfnoten“

Na vysvědčení žáků se ve spolkové zemi Sasko kromě známek (stupnice 1-6) z jednotlivých předmětů objeví také i tzv. „Kopfnoten“, tedy známky za chování, píli, spolupráci a dodržování řádu.

· chování – hodnotí se pozornost, ochota pomáhat, ohleduplnost, tolerance, asertivita

· píle – hodnotí se přístup k učení, cílevědomost, trpělivost, pravidelné plnění úkolů

· spolupráce – hodnotí se iniciativa, schopnost týmové práce, samostatnost, kreativita,

zodpovědnost

· dodržování řádu – hodnotí se svědomitost, přesnost, spolehlivost, dodržování pravidel

a dohod, příprava učebních pomůcek

Tyto známky mají stupnici od 1 – 5, všichni učitelé navrhnou své hodnocení a třídní učitel pak zapíše převládající známku, o nerozhodné známce rozhodne klasifikační porada.

Těmto známkám je přikládána velká váha při ucházení se o pracovní místo.

ukončení základní školní docházky

Základní školní docházka je ukončena zkouškou a žáci musí následně absolvovat nějaký učební obor. Školy, na kterých žáci končí základní školní docházku, musí zkontrolovat, jestli žáci skutečně ještě pokračují v doplnění odborného vzdělání.

gymnázia v Sasku

Gymnázia zde mají určité zaměření, např. hudební, sportovní, jazykové, přírodovědné gymnázium. I na těchto školách probíhají různé projekty v rámci mezipředmětových vztahů.