Hospitace u Š. Horákové

Datum přidání: Jan 02, 2011 11:22:54 AM

HOSPITAČNÍ ZÁZNAM

Škola: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka Datum: 24.11.2010

Jméno hospitujícího: Mgr. Alena Matějovská Aprobace: ČJ, HV

Vyučující: Mgr. Šárka Horáková Aprobace: ČJ, VV Délka praxe: 21

Třída: 2.A Předmět: Dramatická výchova Vyučovací hodina: 3. Počet žáků: 15

Cíle hospitace:

Pedagogové se vzájemně obohatí o nové aktivizační metody výuky a ověří jejich efektivitu.

Hospitující shledá provázanost mezipředmětových vztahů.

Tematický celek: Smyslové vnímání

Téma vyučovací hodiny: Podzim

Vzdělávací cíl: Naučit vnímat podzim všemi smysly

Průběh vyučovací hodiny:

Časová dotace Obsah Činnosti Poznámky

2´ seznámení s cílem hodiny, zápis tématu do třídní knihy, docházka

5´ žáci se rozpočítávají a 5 minut si ve skupinách povídají o podzimu

10´ žáci vytvářejí na základě předchozí práce ve skupinách živý obraz, určují si, kdo z nich bude divák, diváci mají zavřené oči, na tlesknutí otevírají oči a popisují, co vidí, jdou za postavu a říkají, co by daná postava mohla říkat

15´ fotografie, které žáci vytvořili, pojmenovávají, rozehrávají příběh,na základě příběhu vzniká nějaký konflikt

(př. pojmenování fotografií – Blátivá cesta do tanečních. Podzimní radovánky. Česání jablek. Podzimní práce.)

(žáci znovu připomínají, co vyčetli z obrazů)

5´ žáci shrnují pojmy, se kterými se seznámili (např. pojem titulek,…)

3´ každý žák dostane jablko, které ochutná, potom si sdělují pocity a asociace, které v nich chuť jablka vyvolala (zadání domácího úkolu – na základě chuti jablka vymyslet příběh)

5´ zápis do sešitu, (učitelka žákům diktuje klíčové pojmy)

Závěrečné shrnutí učiva (je zřejmé, že žáci si látku osvojili)

Mezipředmětové vztahy:

jazyková výchova, výtvarná výchova, biologie

Aktivizační metody:

rozhovor, práce ve skupině, ochutnávání jablka- přímé vyvolání pocitů, dramatizace

Závěr:

Hodina byla dokonale promyšlená, tvůrčí, žáci všechny úkoly plnili s nadšením, aktivně se zapojovali. Ke každé aktivitě byli výborně motivováni učitelkou. Hodina byla pro mě inspirativní, některé momenty mohu modelově přenést do vlastní výuky.