Hospitační záznam
HOSPITAČNÍ ZÁZNAM
Škola: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka Datum: 24.11.2010
Jméno hospitujícího: Mgr. Alena Matějovská Aprobace: ČJ, HV
Vyučující: Mgr. Šárka Horáková Aprobace: ČJ, VV Délka praxe: 21
Třída: 2.A Předmět: Dramatická výchova Vyučovací hodina: 3. Počet žáků: 15
Cíle hospitace:
Pedagogové se vzájemně obohatí o nové aktivizační metody výuky a ověří jejich efektivitu.
Hospitující shledá provázanost mezipředmětových vztahů.
Tematický celek: Smyslové vnímání
Téma vyučovací hodiny: Podzim
Vzdělávací cíl: Naučit vnímat podzim všemi smysly
Průběh vyučovací hodiny:
Časová dotace Obsah Činnosti Poznámky
2´ seznámení s cílem hodiny, zápis tématu do třídní knihy, docházka
5´ žáci se rozpočítávají a 5 minut si ve skupinách povídají o podzimu
10´ žáci vytvářejí na základě předchozí práce ve skupinách živý obraz, určují si, kdo z nich bude divák, diváci mají zavřené oči, na tlesknutí otevírají oči a popisují, co vidí, jdou za postavu a říkají, co by daná postava mohla říkat
15´ fotografie, které žáci vytvořili, pojmenovávají, rozehrávají příběh,na základě příběhu vzniká
nějaký konflikt (př. pojmenování fotografií – Blátivá cesta do tanečních. Podzimní radovánky. Česání jablek. Podzimní práce.) (žáci znovu připomínají, co vyčetli z obrazů)
5´ žáci shrnují pojmy, se kterými se seznámili (např. pojem titulek,…)
3´ každý žák dostane jablko, které ochutná, potom si sdělují pocity a asociace, které v nich chuť jablka vyvolala
(zadání domácího úkolu – na základě chuti jablka vymyslet příběh)
5´ zápis do sešitu, (učitelka žákům diktuje klíčové pojmy)
Závěrečné shrnutí učiva (je zřejmé, že žáci si látku osvojili)
Mezipředmětové vztahy:
jazyková výchova, výtvarná výchova, biologie
Aktivizační metody:
rozhovor, práce ve skupině, ochutnávání jablka- přímé vyvolání pocitů, dramatizace
Závěr:
Hodina byla dokonale promyšlená, tvůrčí, žáci všechny úkoly plnili s nadšením, aktivně se zapojovali. Ke každé aktivitě byli výborně motivováni učitelkou. Hodina byla pro mě inspirativní, některé momenty mohu modelově přenést do vlastní výuky.
Datum: 10.12.2010