Studenti vyškolili své spolužáky

Datum přidání: Feb 23, 2011 8:21:24 AM

Úterý 22. února 2011. Zdánlivě obyčejné zimní dopoledne na novopackém gymnáziu a pedagogické škole. Při bližším pohledu však zjistíme, že je něco jinak. Každá třída je rozdělena na dvě poloviny, na rozvrhu místo češtiny, matematiky nebo „tělocviku“ je týmová spolupráce a tvorba projektů a hlavně za katedrou namísto pedagogů skupinky studentů.

Probíhá totiž neobvyklý "miniprojektový den". V rámci projektu Velké školní klíčování, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR, se studenti učí pracovat v týmu, osvojují si hlavní zásady týmové práce, zkouší si svou roli v týmu a poznávají, co je projekt a jak ho tvořit. „Lektory“ tohoto školení jsou vybraní studenti tercie, kvarty, kvinty, sexty, 1.|G a 2.A, kteří se na přelomu ledna a února letošního roku zúčastnili dvoudenního intenzivního školení na uvedená témata v Borovničce. Nyní nabyté poznatky předávají svým spolužákům.

Školení se zúčastňují všechny třídy kromě maturitních ročníků. Celkem se školí 14 tříd či menších skupin, každou z nich má (pod dozorem pedagogů) na starosti jedna ze skupin „lektorů“. Akce tak zasahuje prakticky celou školu.

Školení je rozděleno do tří bloků. Obsahem toho prvního je týmová spolupráce a role v týmu. Účastníci školení si zkouší simulovanou spolupráci v týmu v krizové situaci při hře Ztraceni v poušti (co myslíte, milí čtenáři, potřebovali byste v takové situaci víc kompas, nebo kapesní zrcátko?) a v tzv. Belbinově testu týmových rolí si ověřují, jaká role v týmu je jim vlastní. Při práci v týmu je totiž dobré znát, zda jsem pro tým platný jako „hledač zdrojů“, realizátor, „dotahovač“ projektů, specialista nebo jestli je mi vlastní jiná role.

Druhý blok je věnován kreativním technikám týmového řešení problémů, jakými jsou brainstorming, brainwriting a další. Na velkých arších balicího papíru vznikají formou brainstormingu návrhy zatím fiktivních, v blízké budoucnosti možná reálných projektů.

V posledním bloku je pak provedena zpětná vazba školení, tedy jeho zhodnocení ze strany školitelů i školených.

Tři hodiny utekly jako voda a třídy se odebírají k pravidelné výuce podle rozvrhu. I v ní se však jistě brzy projeví to, co se účastníci „miniprojektového dne“ naučili. Brzy totiž přijde Velký školní třesk – další klíčová aktivita projektu Velké školní klíčování, v níž budou realizovány projekty přímo ve výuce. „Klíčování“ v Nové Pace potrvá do března 2012, ale jeho výsledky tento časový horizont jistě významně přesáhnou.

Fotogalerii z projektového dne najdete na https://picasaweb.google.com/115719752426787599479/ProjektovyDen2222011#5576837769845205778