Hospitace - Etická výchova u Mgr. Šárky Horákové
Datum přidání: Dec 10, 2010 3:28:23 PM
Jméno hospitujícího: RNDr. Josef Křeček
Vyučující: Mgr. Šárka Horáková
Třída: kvarta
Předmět: Etická výchova
Počet žáků: 10
Cíle hospitace:
Pedagogové se vzájemně obohatí o nové aktivizační metody výuky a ověří jejich efektivitu.
Hospitující shledá provázanost mezipředmětových vztahů.
Tematický celek: Komunikace
Téma vyučovací hodiny: Komunikační situace
Vzdělávací cíl: Prakticky vyzkoušet různé komunikační situace a reflektovat je.
Průběh vyučovací hodiny:
Časová dotace Obsah Činnosti Poznámky
7 min. Rozbor zadání úkolu z minulé hodiny. Žákyně dostaly za úkol zeptat se rodičů, jak je vnímají. Žákyně mluví o tom, jak se rodičům jeví, vyučující to pohotově komentuje. Atmosféra ve třídě je uvolněná, otevřená, což je podpořeno i tím, že žákyně nesedí „klasicky“ v lavicích, ale usadily se do kroužku na židlích a křeslech v prostoru školní knihovny. Své samozřejmě dělá i to, že jde o malou skupinku 10 žákyň, které si tento předmět samy vybraly jako volitelný.
15 min. Práce s kartami Čtyři dohody – jde o 48 karet vycházejících ze stejnojmenné knihy, v níž Don Miguel Ruiz odhaluje zdroje omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Každá z žákyň si vybrala jednu z karet a sama komentuje text na ní uvedený na základě vlastní zkušenosti.
3 min. Cvičení s hlasem – jedna z žákyň vydá zvuk a ostatní včetně vyučující ho sborově opakují.Do této aktivity vyučující vtipně zapojuje i hospitujícího.
5 min. Simulovaný dialog ve dvojicích – různé situace (oba jsou naštvaní, ale každý jinak, nebo jedna pozdraví nadšeně a druhá lhostejně apod.). Pak si o tom s vyučující povídají.
10 min. Dvojice si sednou naproti sobě a povídají si. Pak otočí židle zády k sobě a znovu si začnou povídat. Pak se k sobě otočí na 90 stupňů a znovu si zkusí povídat. Pak se porovná, jak to komu vyhovovalo a proč.
5 min. Úsměv – rozdělení do trojic, které si spolu asi minutu vzájemně povídají, kdy se usmívají a proč. Pak o tom celá skupina diskutuje.
Zde následuje přestávka, po níž navazuje další hodina etické výchovy. Tu jsem již z důvodu vlastní pracovní aktivity sledovat nemohl, leč dojmy získané z této první hodiny dvouhodinovky byly nesmazatelné.
Mezipředmětové vztahy: přímá souvislost s občanskou výchovou, ale problematika komunikace se promítá prakticky do každého vyučovacího předmětu.
Aktivizující metody:z podstaty používaných forem práce popsaných výše vyplývá, že po celých 45 minut byli trvale aktivní všichni – žákyně, vyučující a dokonce i hospitující.
Závěr: Bylo pro mě jako učitele ryze „exaktních“ předmětů velmi přínosné sledovat takovou hodinu. Byla to opravdu „škola hrou“ a chtěl bych podobný přístup, pokud to bude možné, co nejvíce uplatnit i ve svých předmětech.