Hospitace u Šárky Horákové - Etická výchova
Datum přidání: Dec 21, 2010 7:46:40 AM
HOSPITAČNÍ ZÁZNAM
Škola: Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická Nová Paka
Datum: 21.10.2010
Jméno hospitujícího: Ing. Jindřiška Dubnová Aprobace: NJ, ES
Vyučující: Mgr. Šárka Horáková Aprobace: ČJ, VV Délka praxe: 21
Třída: IV. Předmět: Etv Vyučovací hodina: 6., 7. Počet žáků: 10
Cíle hospitace:
Pedagogové se vzájemně obohatí o nové aktivizační metody výuky a ověří jejich efektivitu.
Hospitující shledá provázanost mezipřemětových vztahů.
Tematický celek: Sebepoznání
Téma vyučovací hodiny: Sebepoznání a sebepojetí
Vzdělávací cíl: Zdokonalení schopnosti sebereflexe a sebekoncepce studentů
Průběh vyučovací hodiny:
Časová dotace Obsah Činnosti Poznámky
První hodina:
5 minut Úvod
10 minut Hra na rozpohybování – říkanka, kterou každý říká v jiném rozpoložení – začíná
stylem předchozího, končí svým rozpoložením (smutně, vesele atd.)
20 minut Deníky – dohody
V minulé hodině dostal každý kartičku s nějakým doporučením a žáci se
vyjadřovali k tomu, kdo se doporučení držel a jak to fungovalo.
10 minut Závěr z minulé hodiny – „jaký je dobrý posluchač?“ - žáci reagují na tuto otázku,
vyjadřují své názory a zkušenosti.
Druhá hodina:
10 minut Vyučující čte příběh: Marie Nováková: Niki
Jedná se o příběh dívky, která má rakovinu, přijde o vlasy a musí projevit velkou
vnitřní odvahu, aby se dokázala vyrovnat s postojem svých spolužáků a svého
okolí vůči své nemoci.
10 minut Práce ve skupinách – úkol: Jaké životní zkoušky byste museli zažít, abyste získali
odvahu. Pak následovalo společné porovnání řešení všech skupin.
5 minut Zápis do deníků: Sebepoznání, sebepřijetí – citát:
„V každém z nás je ukryto víc síly, než si myslíme, zkouškami rosteme a
stáváme se skutečnými osobnostmi.“
10 minut Každý dostal dva papíry – modrý a bílý. Všichni mají na oba papíry nakreslit
ruku a na bílý papír pak napsat, co je na mně dobrého a na modrý papír, co je
na mně špatného. Následovala diskuse, co se komu psalo lépe.
5 minut Každý dostal jeden papír a úkol nakreslit dům. Následoval společný rozbor
obrázků.
5 minut Na závěr hodiny si všichni žáci vytáhli další kartu dohody.
Mezipředmětové vztahy: Estetická výchova, Základy společenských věd
Aktivizační metody: skupinová práce, hra na rozpohybování, hry na sebepoznání
Závěr: Vyučovací hodina probíhala v tvůrčí atmosféře, studentky se aktivně účastnily všech činností, spolupracovaly vzájemně i s vyučující.