Українці у Другій світовій війні (1939-1945)

ВИСТАВКА ЛІТЕРАТУРИ

8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення

і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

"Українці в лавах Об’єднаних Націй перемогли агресора" — цьогорічні національні урочистості проходять під таким гаслом. Символ пам’яті — червоний мак. Життя далеко не одномірне, іноді в ньому все відбувається складно і неоднозначно, особливо в часи великих трагедій, що лягають тяжким випробуванням на плечі людей. І неможливо перебіг подій і вчинки учасників, хай би як нам цього не хотілося, затиснути у визначені рамки чи намальовані схеми. Так відбулося з нашою країною за часів Другої світової війни.

Оскільки українці проживали на територіях різних держав, як сусідніх до нинішньої України, так і віддалених, то вони були долею втягнуті у боротьбу проти нацизму, який загрожував усьому світові. Майже сім мільйонів солдат в семи арміях — такий фронт виставила Україна в боротьбі проти нацизму. У 2017 році Український інститут національної пам’яті обрав 12 історій українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.

Хто ж вони, ці героїчні українці, імена яких вписані у світовий перелік героїв Другої світової війни? Василь Андрусяк, Євген Березняк, Степан Вайда, Пітер Дмитрук, Алекс Дяченко, Євдокія Завалій, Іван Кожедуб, Галина Кузьменко, Ніколас Орешко, Михайло Опаренко, Леонід Ступницький, Амет-Хан Султан. Ці чоловіки й жінки з різних куточків України та світу воювали в регулярних арміях і були партизанами, перебували на передовій і служили у допоміжних формуваннях, пройшли усю війну, чи героїчно загинули. Їх об’єднує те, що майже всі вони дістали високі відзнаки країн, у лавах яких вони боролися проти фашизму.

Шановні друзі, з історіями цих видатних людей ви можете ознайомитися на сайті Українського інституту національної пам’яті. А бібліотека училища пропонує вашій увазі публікації з власного фонду про льотчиків-асів Другої світової війни — нашого земляка, уродженця Шосткинського району Івана Кожедуба та національного героя татарського народу Амет-Хана Султана, а також про Євгена Березняка, легендарного майора Вихора, розвідника, командира групи "Голос", який далекого 1944-го врятував від знищення замінований Краків.

Запрошуємо вас до бібліотеки.

По матеріалах Українського інституту національної пам’яті.