Липинський В.К.

"В'ЯЧЕСЛАВ КАЗИМИРОВИЧ ЛИПИНСЬКИЙ – ВИДАТНИЙ ТЕОРЕТИК

УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ"

до 130-річчя від дня народження 5(18) квітня 1882 - 14 червня 1931

виставка літератури

Липинський В’ячеслав Казимирович (1882 – 1931) – український історик, філософ історії, ідеолог консервативно-монархічного напряму української суспільно-політичної думки. Глибокий знавець проблем державності.

Відстоював необхідність побудови незалежної суверенної Української держави як джерела єдності нації. Тільки з виникненням власної держави, на його думку, українець відчує себе сином рідної землі, тільки за таких умов народжується справжня, а не літературна нація. Її він розглядав, передусім, єдністю духовною, культурно-історичною.

Ідеал української держави (за тривалої відсутності власної державності) вбачав у династичному правлінні гетьманського типу – Гетьманат, принципом організації якого є «класократія», тобто розуміння кожним класом свого місця і призначення за наявності активної меншості (еліти), що спирається на рушійну силу політичного процесу – клас хліборобів, його авторитет. Цей лад має базуватися на принципах співробітництва всіх класів, рівновазі між прогресом і консерватизмом, обмеженні гетьманської влади законом, який височить над гетьманом, як над усіма.

Липинський – державотворчий націоналіст. Як представник українського макіавеллізму, був першим політичним мислителем, який трансформував проблему сили у свою історіософію і продумав основні засади. Його переконання, що «ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо», і сьогодні залишається актуальним.

Основні праці: «Україна на переломі 1657 – 1659. Замітки до історії українського державного будівництва в XVII столітті» (1920), «Листи до братів-хліборобів про ідею і організацію українського монархізму. Писані 1919 – 1920 рр.» (1926), «Релігія і церква в історії України» (1925) та ін.. [1].

На виставці представлені:

  • Причепій Є.М. Філософія: посібник для ВНЗ / Є.М. Причепій, А.М. Черній, Л.А. Чекаль. – К.: Академвидав, 2003. – 576с. (Альма-матер).

  • Малик Я. Історія української державності / Я. Малик, Б. Вол, В. Чуприна. – Львів: Світ, 1995. – 248с.

  • Донцов Д. Історія розвитку української державної ідеї / Д. Донцов. – К.: Знання, 1991. – 48с. (Народна бібліотека, сер. «З української суспільно-політичної думки»).

  • Дорошенко Д.І. Нарис історії України / Д.І. Дорошенко. – Львів: Світ, 1991. – 576с. («Пам’ятки історичної думки України»).

  • Довідник з історії України (А – Я): посібник для сер. ЗНЗ / за ред. І. Підкови, Р. Шуста. – 2-ге вид., доопр. і доповн. – К.: Генеза, 2001. – 1136с.

Виставка доповнена матеріалами з Інтернету.