День Європи

"18 ТРАВНЯ - ДЕНЬ ЄВРОПИ"

виставка літератури

День Європи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 р. День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.

Історія свята

Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого заснування 5 травня 1949 р. до 1964 р.

Європейський Союз затвердив 9 травня як День Європи на саміті в Мілані 1985 р., вирішивши увічнити день проголошення Декларації Шумана. Декларація Шумана (англ. Schuman Declaration) — пропозиція міністра закордонних справ Франції Робера Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 р., щодо об'єднання під єдиним керуванням вугільних і сталеплавильних ресурсів передовсім Франції та Німеччини, а також інших європейських країн, і створення Європейської спільноти з вугілля та сталі. Заклала підґрунтя європейської інтеграції. День 9 травня вважається днем народження Європейського Союзу, та святкується у країнах союзу як День Європи.

В Україні

Свято було встановлено в Україні «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…» згідно з Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р. № 339/2003.

День Європи в Україні відзначається у третю суботу травня. День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

Традиційно урочиста церемонія відкриття Дня Європи проходить у Києві. На Хрещатику облаштовується так зване «Європейське містечко» за сприяння Представництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС.

Таке містечко складається з павільйонів, що представляють Україну, кожну державу-члена ЄС, Європейську Комісію та міжнародні організації. У павільйонах презентується географія, культура, історія найбільших міст держав-членів ЄС, організовуються публічні дебати з послами та представниками української влади, проводяться вікторини з європейської тематики та мовні курси, облаштовуються «куточки національних страв» тощо.

Традиційно протягом офіційного відкриття святкування Дня Європи, відбуваються зустрічі послів держав-членів ЄС із представниками органів місцевої влади, студентами та викладачами місцевих університетів, представників неурядових та громадських організацій, засобів масової інформації.

Україна — єдина держава не член ЄС, у якій на державному рівні відзначається День Європи. (Вікіпедія)

Література:

Гоці Сандро Урядування в об’єднаній Європі / Сандро Гоці. – пер. з італ. – К.:К.І.С., 2003. – 286с.

Що таке Європейський Союз? Як розподілені виконавчі та законодавчі функції в системі Співтовариства, як взаємодіють між собою європейські інституції? Розкриваючи ці питання, книжка коротко характеризує політичну модель об’єднаної Європи і вказує основні напрямки дебатів про майбутнє Європейського Союзу.

Європейський Союз. Словник-довідник / ред. М. Марченко. – К.: К.І.С., 2005. – 142с.

Головна мета словника – допомогти зорієнтуватися в морі нових складних для широкого загалу понять і термінів, дати напрямок для подальшого пошуку.

Мусис Ніколас Усе про спільні політики Європейського Союзу / Ніколас Мусис. – пер. з англ.. – К.: К.І.С., 2005. – 466с.

Книжка подає повний огляд ключових питань економічної та політичної інтеграції в Європейському Союзі: правову та інституційні бази, історичні етапи інтеграції, різноманітні напрямки спільних політик ЄС. Перевагою публікації є багаторічний (від 1967 року) досвід роботи автора в Європейській Комісії, незаперечна репутація, підтверджена щорічними перевиданнями його праць з проблематики ЄС.

Європейські інтеграційні процеси / Ю.Г. Козак, Д.Г. Лук’янченко, Ю.В. Макогон // Міжнародна економіка: навчальний посібник для ВНЗ. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: ЦНЛ. – 2004. – С.329-342

Меделяєв В.М. Основи європейської інтеграції: спецкурс / В.М. Меделяєв // Все для вчителя. – 2008. - №2. – С.111-119; №3. – С.27-35; №4. – С.8-14; №5. – С.15-19; №6. – С.35-40; №7. – С.17-22; №10. – С.24-26.

Володимир Миколайович Меделяєв – автор-учитель-методист (м.Харків), широко відомий своїми публікаціями з методики викладання історії, правознавства, економіки. Автор багатьох підручників, посібників, тестових тематичних збірників завдань.

Головне призначення спецкурсу з основ євроінтеграції полягає у наданні школярам базової інформації про Європейський Союз, історію його виникнення і розвитку, інституційну структуру та механізм функціонування, принципи та норми європейського права, цінності мешканців ЄС.

Сценарії.

  • Кусок Т. Україна – держава європейська: урок / Т. Кусок // Позакласний час. – 2005. - №15-16. – С.5-8

  • Вітковська Л.В. Наш дім – Європа: сценарій / Л.В. Вітковська // Позакласний час. – 2006. - №7-8. – С.4-5

  • Євроклуб: сценарій // Позакласний час. – 2008. - №2. – С.77-78

  • Орел С.В. Стати Європою, щоб бути Україною: сценарій / С.В. Орел // Позакласний час. – 2008. - №4. – С.29-32

  • Михайлова Л.Д. Європа – наш спільний дім: сценарій / Л.Д. Михайлова, І.М. Кошель // Позакласний час. – 2008. - №4. – С.62-71

  • Обідець К. Україна – держава європейська: урок / К. Обідець // Все для вчителя. – 2005. - №15-16. – С.23-24

  • Чекмарьова Л.В. Ми маємо бути зрозумілими Європі, а Європа нам!: урок / Л.В. Чекмарьова, І.А. Коваль, В.А. Чекмарьов // Все для вчителя. – 2005. - №15-16. – С.25-28

  • Куксенко С. Європа і права людини: урок / С. Куксенко // Все для вчителя. – 2005. - №9-10. – С.25-27