29 січня - День пам’яті героїв Крут

"СИНИ ВІТЧИЗНИ"

Виставка літератури

Шановні друзі, в бібліотеці діє виставка літератури до Дня пам’яті героїв Крут. Звертаємо вашу увагу на нове видання, яке подарував бібліотеці учень гр. 02-14 Якименко Денис:

Крути. Пам’яті героїв Крут / упоряд. О. Зінкевич, Н. Зінкевич. - К.: Смолоскип, 2015. - 64с.

20 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії - бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. До брошури "Крути" входить декілька матеріалів, що розкривають історичний перебіг бою під Крутами: статті про значення Крутів в українській історії, частковий список Крутянців, а також поезії, їм присвячені.

29 січня традиційно відзначається день пам’яті Героїв Крут – вояків-студентів з Києва, які під станцією Крути на Чернігівщині у січні 1918 р. призупинили наступ більшовицьких військ під проводом Муравйова на столицю України. Їхній подвиг дав можливість евакуювати уряд УНР і продовжити переговори, які завершилися підписанням Брестського миру, згідно до якого більшовики були вимушені залишити територію України.

На рубежі 1917-1918 рр. розгорнулася інтервенція російсько-більшовицьких військ в Україну. Керівництво УНР мусило вислати проти неї переважну частину своїх військ. Тоді ж було створено загін із числа добровольців (студенти, гімназисти), який було направлено для зміцнення оборони залізничної станції Крути під Ніжином. 29 січня 1918 р. ця молодь під тиском переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила. 300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих. Нечисленні полонені були закатовані. Дивом врятувалися одиниці з числа добровольців. Цей подвиг став символом героїзму української молоді у боротьбі за незалежну Україну.

Тіла загиблих героїв були перевезені до Києва і поховані на Аскольдовій могилі – старовинному кладовищі на Дніпровському схилі. Від часу відновлення державної незалежності України у 1991 р. щороку біля цієї могили, а також на місці бою під Крутами 29 січня відбуваються заходи пам’яті.

Пам'ятаймо наших героїв!

Джерело

НА КРУТИ

Надворі холодна, сувора зима,

І вчора сказали у школі:

«Під брами столиці їх сунеться тьма —

Душителів нашої волі...»

Удома дбайливо книжки поскладав:

«Вернусь — буде час для науки...»

І вперше в житті по-військовому взяв

Військову рушницю у руки.

У матері сліз не було на виду:

Дістала вовняну хустину

І ніжно закутала шию худу:

«Щоб не простудивсь, часом, сину...»

Як бруками рідного міста ступав

(Тричвертімільйонного міста!),

В загоні ні разу ніхто не спитав:

«Чому нас іде ТІЛЬКИ триста?»

А там, за Дніпром — рівнина-рівнина...

Та й снігу ж... ой, понамітало!

І суне зажерлива, мов сарана,

Ворожа московська навала...

Ні шанців, ні пригорбів для прикриття...

А їх же — по двадцять на брата!

Ой, дорого мусіли кожне життя,

Життя українське продати!..

Як леви боролись... Завзяття в серцях...

Чому ж їм набоїв забракло?!

«В багнети!» — і поле крутянське в снігах

Ворожою кров'ю набрякло.

Чорнів-червонів потолочений сніг,

День Славу писав Україні:

Боролись, аж поки останнім поліг

Юнак у вовняній хустині...

Кобець Олекса