До 150-річчя від дня народження М. Грушевського

"МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ - СОВІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ"

Михайло Сергійович Грушевський

(29 вересня 1866 - 24 листопада 1934),

український письменник, історик, соціолог, літературознавець, політичний діяч

виставка-портрет

"Коли я, вернувшись до Києва… слухав на Шевченківськім спектаклі чудові співи наших хорів, я плакав, але плакав не з радості! Ми… занадто гарно співаємо в порівнянні з тим, що ми вміємо й можемо в наших справах. У нас занадто гарна література, музика, мистецтво в порівнянні з нашим убожеством в громадській і політичній роботі". М. Грушевський

"У кожного народу є свої історичні постаті першої величини, яких не в змозі зламати ні царі, можновладці чи оббрехати найманці псевдонауки. До таких велетнів української національної культури, політичної думки і дії останніх двох століть безперечно належать Тарас Шевченко, Іван Франко та Михайло Грушевський.

Саме з їхніми іменами, їхньою творчою спадщиною насамперед пов’язані ідеї відродження української культури, науки, громадської думки, відродження історичної свідомості і національної гідності народу. Всі вони належали до революційного крила української інтелегенції, яка ніколи не обмежувала поле своєї діяльності суто національними проблемами, а поряд з усвідомленням необхідності боротьби за національне визволення прагнула домогтися й визволення соціального.

Саме вони били на сполох з приводу майже цілковитої русифікації на Сході, полонізації або германізації на Заході, особливо в міських та "інтелігентних" прошарках населення; кликали інтелігенцію йти в народ і там шукати джерело несхитності у боротьбі за національне відродження, "шоб українство жило своїм власним і повним життям".

Саме їхній приклад, їхня самопожертва і непримиренна позиція революційних демократів будила свідомість народу, закликали його до боротьби за свою державність. На такому грунті великої історичної свідомості і виріс геній М. Грушевського - невтомного дослідника історії і культури українського народу, поборника його соборності, злуки розшматованих імперіалістичними силами українських земель".*

*Трубайчук А.Ф. Совість української державності. Нарис політичної біографії Михайла Сергійовича Грушевського / А.Ф. Трубайчук // Відродження. - 1993. - №1. - С.69-71; №2. - С.61-64.

Публікації до ювілею: