Поради щодо адаптації на робочому місці

ПОРАДИ ЩОДО АПДАПТАЦІЇ МОЛОДОГО ФАХІВЦЯ НА

ПЕРШОМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ

Коли молодий спеціаліст отримує статус співробітника організації, в його житті починається новий період, який пов'язаний з певними труднощами.

Треба бути готовим до того, що роботодавець буде пильно спостерігати за новим співробітником і оцінювати правильність свого вибору. Головне завдання молодого фахівця на цей період - справити позитивне враження на колег і керівництво, створити собі гідну репутацію в їх очах.

Адаптаційний період на новому робочому місці триває від декількох місяців до року. Закінчується він тоді, коли новий співробітник стає повноцінним членом колективу, займає свою нішу в цій системі професійних і особистих відносин.

Існують прийоми і правила поведінки, за допомогою яких можна полегшити процес адаптації на новому робочому місці.

  • Зарядитесь упевненістю в своїх силах. Якщо роботодавець прийняв Вас на роботу, отже він вважає, що Ви здатні її виконувати.

  • Пам'ятайте, що уваги до Вашої персони і так буде вдосталь, тому намагайтеся не залучати її ще більше своїми вчинками. Не запізнюйтесь, не йдіть раніше часу на обід, не смійтеся занадто голосно...

  • У зв'язку з тим, що Вам буде необхідно швидко засвоїти великий потік інформації (імена — прізвища, телефони, розташування кабінетів, порядок дій, розпорядок дня і т.д.) заведіть блокнот, в якому будете фіксувати необхідні дані.

  • Пам'ятайте, що «по одягу зустрічають», і влитися у сформований до Вас колектив буде значно легше, якщо Ви і зовні будете схожим на інших співробітників (принаймні перший час намагайтеся дотримуватися притаманного їм стилю в одязі).

  • Встановлення хороших відносин у новому колективі не менш важливе, ніж якісне виконання роботи. Тому приділяйте увагу не тільки поставленому перед Вами завданню, а й колегам.

  • Ведіть себе коректно і ввічливо по відношенню до інших співробітників.

  • Чітко дотримуйтесь субординації згідно зі своїм місцем в ієрархічній структурі організації. Вивчіть організаційну структуру, познайомтеся з основними підрозділами і головними людьми.

  • Так само слід чітко знати цілі і завдання підрозділу, в якому Ви перебуваєте. Намагайтеся все, що Ви робите, робити з урахуванням цих цілей.


Кадрові вподобання роботодавців:

чинники, які впливають на прийом молодих спеціалістів на роботу

Найбільше компаній насамперед звертають увагу на розумові навички претендентів:

  • креативність,

  • здатність аналізувати інформацію,

  • системність мислення,

  • здатність до самонавчання,

  • особистісні якості (стресостійкість, гнучкість, ініціативність, відповідальність, рівень розвитку практичних навичок за фахом,

  • рівень розвитку загальних комунікативних навичок (спілкування, ведення переговорів,

  • розв'язання конфліктів, робота в команді, робота із клієнтом,

Деякі компанії, вважають, дуже важливими такі фактори, як наявність додаткової освіти (тренінги, курси тощо, наявність досвіду роботи під час навчання, а також - навчальний заклад, який закінчив молодий спеціаліст. Тобто претендент на ту чи іншу посаду має насамперед демонструвати загальні розумові здібності і фахові знання, а досвід роботи (особливо - не за фахом) і диплом при цьому стають другорядними.

Специфіка прийому на роботу

Професійна підготовка претендента може перевірятися у бесіді з керівником відповідного підрозділу, у вирішенні практичних завдань. Також перевіряється успішність студента. Варто відмітити, що багато експертів говорили про те, що віддають перевагу випускникам, які мали на курсі не найкращий рейтинг, але перебували у "першій десятці", оскільки рейтинг №1 часом означає зайву амбіційність студента.

За рівної професійної підготовки претендентів експерти роблять вибір на основі особистих якостей. Найчастіше компанії цікавлять у першу чергу мотивація випускників, їхнє бажання і готовність вчитися на робочому місці, вміння творчо підходити до роботи, працювати в команді, правильно розставляти пріоритети. Більшу важливість набувають такі характеристики, як загальна ерудиція, письмова і усна грамотність випускника. Соціальна активність - ще один фактор, що набуває більшої ваги останнім часом. Відповідність корпоративній культурі компанії - ще один важливий аспект при виборі потенційного співробітника. Так, компанії, які активно та агресивно розвиваються, більш схильні приймати випускників з явними лідерськими якостями, більш амбіційних.

Від кандидата на посаду в таких компаніях більш активний стиль поведінки може знадобитися ще до проходження співбесіди.

Для компаній "сімейного типу" і для клієнтоорієнтованих посад амбіційність, навпаки, може стати основною причиною негативної відповіді претендентові, оскільки в таких випадках компанії шукають "командних", "неконфліктних" претендентів.


ЯК АДАПТУВАТИСЯ НА НОВІЙ РОБОТІ

Будьте оптимістично налаштованими, доброзичливими, спокійними та ненав'язливими. Висловлюйте щирий інтерес до інших. Посміхайтесь! Ввічливо дякуйте за кожну допомогу чи пораду і ці люди приймуть Вас до свого кола.

Під час знайомства з майбутніми колегами намагайтеся спочатку запам'ятати, а коли випадає нагода, - записати собі їх імена. Щоб запам'ятати нові імена, в момент знайомства будьте уважними: повторіть вголос ім'я людини, з якою Вас знайомлять, а також подумайте про знайому Вам людину, яку звуть так само. Обов'язково вивчіть усі нові імена і завжди говоріть ім'я людини під час звернення: кожному це приємно. Пам'ятайте, що для людини звук власного імені найсолодший і найважливіший звук людської мови.

У перші дні роботи Ви маєте чітко з'ясувати, якими є Ваші функціональні обов'язки і, хто є Вашими безпосередніми керівниками та підлеглими, щоб у майбутньому не виконувати чиїхось обов'язків. Тому попросіть керівника допомогти Вам у такій справі. Якщо начальник відсутній і ви не знаєте що робити, то необхідно:

звернутися до відділу персоналу та професійного розвитку, де вас оформили на роботу, і порадитись з ними;

звернутися до заступника начальника, який зможе розповісти вам, чого від вас очікують та поставити перед вами початкові завдання;

подивіться на цю ситуацію, як на унікальну можливість одразу познайомитися зі своїми колегами.

Запитуйте Ваших колег про те, чого не знаєте чи не вмієте. Людям приємно, коли до них інколи звертаються по допомогу. Будьте гарним слухачем. Заохочуйте інших розповідати Вам про себе. Ведіть розмову в колі інтересів Вашого співрозмовника. Проявіть зацікавленість у роботі. Будьте готові виконувати приємні та неприємні доручення і завдання. Дбайте про обладнання та матеріали. Намагайтеся бути зайнятим протягом всього дня, навчіться розподіляти свій час на виконання роботи. Не будьте відсутні без поважних причин.

Приходьте вчасно. Знайте основні правила безпеки та слідкуйте за здоров'ям. Якісно виконуйте свою роботу. будьте доброзичливими і коректними, і нове робоче місце стане Вашим найулюбленішим.

ЯКЩО ХОЧЕШ ДОСЯГТИ УСПІХІВ В РОБОТІ, НІКОЛИ НЕ КАЖИ...

“Вони мені так і не передзвонили або Вони передзвонять пізніше” Ці фрази є однаково невдалими. Розраховувати на те, що хтось вам буде дзвонити з Ваших питань, вказує лише на те, що справа не рухається з місця.

“Я вважав, що хтось інший буде вирішувати це питання.” Виправдовування лише гальмує справу. Уникайте міркувань про те, що Ваші завдання виконує інший працівник. Своє питання структуруйте, з'ясуйте нюанси, перепитайте, якщо не все зрозуміло.

“Я просив її (його) переДати, що ...” Якщо Ви просили когось переДати вашу інформацію потрібній особі, це не означає, що завдання виконано. Крім того, Ви переклали віДповіДальність за вирішення справи на іншу люДину. Гарний спеціаліст ніколи не переклаДає віДповіДальність на інших.

“У мене не було часу або Я був Дуже зайнятий.” Ці фрази піДкреслюють Ваш непрофесіоналізм. Вміння виконувати завДання в строк - обов'язкова риса гарного працівника. Посилаючись на віДсутність часу, Ви піДписуєтесь піД гаслом: “Не справився з роботою”.

“Я не зДогаДався запитати про це.” Головне у роботі переДбачити все, що необхіДно зробити. Гарний працівник зДатний бачити на Декілька кроків впереД та враховувати ситуації, що можуть виникнути.

“Але До закінчення терміну у мене є ще час.” Пам'ятайте. Аврали нікому не потрібні. Те, що зроблено в останню хвилину, не залишає часу Для перевірки та виправлення помилок. Ринок не терпить товарів та послуг поганої якості.

“Обіцяю, я візьмусь за цю справу негайно” Ця фраза вказує на те, що Вам нагадали про невиконане завдання, тобто Ви неорганізований, безвідповідальний робітник. Постійне нагадування може мати різні наслідки, а саме, звільнення з роботи, ніколи не матимете кар'єрного зросту.

“Я до неї (його) не зміг додзвонитися.” Будьте винахідливими. Просте вигаДування різних віДмовок вказує на Ваше безсилля. Ваші активні Дії - ключ до успіху. Всі перешкоди, які виникають під час роботи, треба долати самому.

“Я це зроблю, як тільки отримаю віД ...” При конкуренції, що існує в ринкових віДносинах, віДповіДь Дуже невДала. Це вказує, що Ви волоДієте ситуацією на Даний час, можете зірвати строки виконання. Треба постійно займатися проблемою, взяти на себе віДповіДальність за її виконання.

Професійна компетентність та Добросовісне виконання службових обов'язків є визначальними Для кар'єри.

ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ ОЦІНЮЮТЬ СПЕЦІАЛІСТА РОБОТОДАВЦІ?

-І- якість виконання робіт;

-І- виявлення творчості;

-І- професійна майстерність;

-І- вміння працювати без нагляду;

-І- складність виконуючих робіт;

-І- соціально-психологічні якості;

-І- відповідальне ставлення до праці;

-І- виробнича дисципліна;

-І- вміння працювати в команді;

-І- дбайливе ставлення до обладнання та документів;

-І- вміння відповідно одягатися;

-І- відповідальне ставлення до здоров'я.