Річний звіт про діяльність закладу

Миколаївського дошкільного навчального закладу «Ромашка»

за 2019-2020н. р.

та завдання на новий 2020-2021 навчальний рік


.

У своєму складі ДНЗ «Ромашка» має 1 різновікову групу:

діти 2-го і 3-го року життя, 4-го року життя, 5-го року життя та 6-го року життя.

ДНЗ працює:

за 9 годинним режимом – 1 різновікова група у кількості 24 дитини.

Зміст роботи ДНЗ формувався на основі всебічного вивчення, аналізу стану роботи та виконання законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Національної доктрини розвитку освіти», «Концепції державної мовної політики в Україні» та інших державних нормативно-правових документів, а також реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», що стало запорукою створення всіх необхідних умов для забезпечення кожному дошкільникові достатнього і необхідного рівня розвиненості, вихованості, навченості, життєвої компетентності, адаптованості та адекватної зорієнтованості в довкіллі, надання рівних стартових можливостей усім дітям перед початком шкільного навчання.

У 2019-2020 навчальному році педагогічний колектив дошкільного навчального закладу «Ромашка» проводив значну роботу по збільшенню та збереженню контингенту дітей в закладі , підіймав питання охоплення дітей усіма формами дошкільної освіти .

Система методичної роботи представлена новими формами роботи спрямованої на підвищення теоретичних знань учасників педагогічного процесу,як вихователя так і батьків:

*консультпункти для батьків;

*консультації щодо планування навчального процесу,

*ведення ділової документації; 1

*щомісячне планування методичної роботи.

Проведений аналіз стану методичної роботи дозволив визначити стан впровадження проблемного питання над яким працює наш заклад та завдань на навчальний рік та оздоровчий період. Саме спираючись на проведений аналіз і будуть визначатися завдання на 2020-2021 навчальний рік.


Основним документом,який регламентує,організовує,координує роботу дошкільного навчального закладу «Ромашка» є Річний план.

Зробивши аналіз виконання данного документу за розділами можна підвести підсумки роботи за поточний навчальний рік. Так запроваджена система щомісячного контролю підвищила особисту відповідальність за виконанням поточних завдань і Річного плану в цілому:

- Методична робота – проводилась відповідно до запланованих напрямків з використанням ефективних освітніх технологій . Серед першочергових завдань, що вирішувались протягом року, було вдосконалення методичної роботи з педагогічними кадрами . Для визначення напрямів цієї роботи проведено анкетування для визначення напрямку методичної допомоги,яке показало, що колектив адекватно оцінює свої можливості, прагне підвищити свій професійний рівень. Педагогічний колектив забезпечив виконання основних завдань, намічених річним планом на 2019-2020 н.р. Вихователь активно та сумлінно працювала над розв’язанням свого проблемного питання.

Педколектив забезпечив цілісний підхід до розвитку творчих здібностей,артистизму дітей під час театралізованої діяльності та формування мовленнєвої компетенції як одного з ключових критеріїв і водночас вагової умови становлення і мовленнєвого розвитку дошкільника.


Підвищенню рівня професійної компетентності і творчих можливостей педагогів сприяла самоосвіта вихователя.

Науково-методичне зростання педагогічної майстерності забезпечили такі форми роботи, як:

  • консультації, що сприяли підвищенню рівня методичної компетентності, оптимізації педагогічного процесу за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», покращенню дидактичного забезпечення педпроцесу, ознайомленню з педагогічними технологіями, залученням передового досвіду в практичну діяльність;

- семінар-практикум «Безпека життєдіяльності дітей дошкільного віку,як педагогічна проблема сучасності» привернув увагу до турботи до здоров'я дітей , сприяв формуванню знань про безпеку шляхи його збереження та зміцнення;

На педрадах розглядались питання, що були актуальними щодо розв’язання основних завдань дошкільного закладу на поточний начальний рік: реалізація Базового компоненту (нова редакція), вдосконалення педагогічного процесу, ознайомлення з педагогічним досвідом, підвищення професійної майстерності педагогів. Форми проведення педрад вибирались таким чином, щоб забезпечити максимальну активність педагогів, в педради вводились активні форми роботи – ігрові вправи, диспути, виставки, педагогічні тренінги. Виконання рішень педрад сприяло поліпшенню методичного та матеріального забезпечення педагогічного процесу, підвищенню ефективності праці педагога.



-Організаційно-педагогічна робота вимагає підвищення рівня організації роботи стосовно соціально-педагогічного патронату, залучення батьків та систематизації роботи із батьківською громадою.

-Вивчення стану організації життєдіяльності дітей-проведення різноманітних видів роботи сприяло підвищенню самоорганізації працівників,але при цьому необхідно більш ґрунтовніше підходити до організації,проведення тематичних перевірок.

Так як в штаті відсутні посади медсестри та вихователя-методиста вся робота виконувалась директором. Необхідно зазначити вихователю на необхідність створення групової картотеки, узагельнення та систематизації власного педагогічного досвіду.

Беручи за основу нормативні документи в галузі дошкільної освіти (Закон України «Про дошкільну освіту», Держаних національних програм «Освіта» та «Діти України» , Міжнародна конвенція про права дитини, Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»), наш ДНЗ «Ромашка» спрямовує навчальну роботу на пріоритет особистісної орієнтації в освіті, на розвиток дитини як суб’єкта власного життя.

Так у 2019-2020 навчальному році ДНЗ «Ромашка» працював над методичною проблемою: «Формування та розвиток творчих здібностей дошкільнят засобами театру в різних видах діяльності».

Система методичної роботи закладу має чітку структуру, яка сформована у відповідності до освітніх запитів батьків , можливостей нашого колективу. Впровадження помісячних планів методичної роботи надає можливість підвищувати стан контролю за виконанням методичних заходів, але нагромадження великого об’єму запланованої роботи та неготовність педагогів до оптимізації роботи впливає на стан даної роботи. Виникає необхідність у проведенні заходів стосовно раціоналізації методичної роботи, а саме ії практичного спрямування на конкретний захід, намагання відійти від формалізму у методичній роботі.

Дієвим заходом є аналіз методичної літератури, фахових журналів із подальшим контролем у зошиті підвищення кваліфікації. Робота потребує удосконалення саме в процесі контролю щодо отриманих знань, навичок через створення узагальненого досвіду вихователя у вигляді портфоліо.



Організація навчально-виховного процесу.

Відповідно до вимог чинного законодавства для організації, проведення навчально-виховної роботи навчальний заклад має:

  • Акт готовності до нового навчального року;

  • Річний план роботи на 2019/2020 навчальний рік та оздоровчий період та керується в своїй діяльності листом Міністерства освіти і науки України від 20.06.2013 року № 1/9-446 «Щодо організації роботи в дошкільних навчальних закладах у 2018-2019 навчальному році», зокрема щодо використання комплексної освітньої програми «Я у Світі» , іншими чинними нормативними актами в галузі освіти.


Комплектування дошкільного навчального закладу здійснюється на підставі батьківських заяв. Група формується за віковим принципом, але все ж таки значна кількість дітей, які проживають на території сіл Миколаївської сільської ради, не надає змогу дотримуватися вимог щодо наповнюваності групи,через небажання батьків водити діток у садочок. Також при комплектації групи використовується Список бажаючих відвідувати дошкільний навчальний заклад, який формується на підставі письмових заяв батьків та Журналу реєстрації даних заяв. Для оптимізації роботи із формування дитячого контингенту проводиться постійний моніторинг з даного питання.


В практику роботи закладу із 2019 року введена така форма організації роботи, як «Літній садочок» . У відповідності до розробленого Положення до різновікової групи на літній період зараховуються діти (до 5 осіб), які перебувають у Списку бажаючих (на черзі), що дає можливість охопити організованими формами виховання більше дітей. Із вересня місяця у відповідності до перебігу адаптаційного періоду, діти зараховуються до ДНЗ «Ромашка» на постійну основу,але у зв’язку з карантином


Також проводиться робота по обліку дітей, які проживають на території сіл Миколаївської сільської ради. Зокрема видані накази: організаційний («Про створення робочої групи з обліку дітей дошкільного віку») та підсумковий ( «Про роботу з обліку дітей»).


Атестація педагогічних працівників в ДНЗ «Ромашка» проводиться відповідно до ст. 54 Закону України «Про освіту», ст. 27 Закону України «Про загальну середню освіту» та регулюється чинним Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 року № 930.

Пріоритетними напрямами роботи навчального закладу планується:


  • впровадження системи моніторингу якості навчання і виховання (проведення тематичного вивчення «Стан освітньої роботи в групі дітей старшого дошкільного віку» із застосуванням різноманітних моніторингових дослідження;

  • реорганізація робочого процесу для створення кращих умов як праці персоналу, так і організації життєдіяльності дітей (оптимізація графіку роботи);

  • впровадження в практичну діяльність інновацій;

Навчальний заклад є учасником районного конкурса «Степові джерела» серед НВК та ДНЗ району. Наші вихованці відвідували Миколаївську та Українську сільські бібліотеки де приймали активну участь у Казкових вікторинах та конкурсі малюнка про улюбленого казкового героя.



Результативність навчально-виховного процесу.


Особлива увага при оцінці діяльності закладу приділялася питанню щодо сформованості у вихованців життєвих компетентностей, навичок самообслуговування. Враховуючи принцип інтеграції в навчальному процесі, вихователь організовуює діяльність дітей у тісній співпраці з батьківським колективом ДНЗ «Ромашка».


Протягом 2019-2020 навчального року вихователь Гетьманенко І.М. муз. , забезпечувала підготовку п’ятирічних дітей до шкільного життя, необхідний рівень їх розвитку, вихованості, мотиваційної, емоційної, вольової, комунікативної, фізичної підготовки, розвиток пізнавальних процесів, мовлення, прищеплювали елементарні уміння, надали дітям необхідних знань за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». Були проведені змістовні екскурсії дітей до школи.

Були створені належні умови для організації музично-естетичного виховання та здійснення гармонійного різнобічного музичного розвитку дітей. Музичний керівник постійно підвищує педагогічну майстерність, працює над інноваційною технологією «Музична релаксація», розробив добірку музичного репертуару для слухання класичної музики. Упровадження на музичних заняттях елементів логоритміки дало можливість краще розвинути музичний слух у дітей.


У ДНЗ працював гурток «В гостях у казки» ,який сприяв розвитку творчих здібностей,артистизму дітей та підвищив інтерес батьків до театралізованої діяльності. Ми працювали над формуванням комплексного підходу до гармонійного здорового способу життя,формуванням всіх складових здоров’я шляхом прилучення дітей до здорового способу життя, впровадження оздоровчих технологій в педагогічний процес. Для цього поповнили матеріальну базу фізичного виховання традиційним та нетрадиційним обладнанням, збагатили куточок активної рухової діяльності різними спортивними атрибутами. За підтримкою батьків створено нетрадиційне обладнання щодо використання оздоровчих технологій в педпроцесі, батьки підтримували заходи ДНЗ щодо зміцнення здоров’я, профілактики захворювань, вдосконалення фізичного розвитку. Про результативність співпраці свідчить те, що діти значно підвищили рівень розвитку рухів.


У пошуках конструктивних форм співпраці з сім’єю впроваджувались нетрадиційні форми проведення батьківських зборів, основою яких було живе спілкування, обмін досвідом, знаходження спільних методів та прийомів виховного впливу на дитину. Вихователь забезпечувала гармонійне поєднання родинного та суспільного виховання, що яскраво показали проведені родинні свята: «Веселі забави» ,гра-вікторина «Водоспад оздоровчих хвилин», «Козацькому роду-нема переводу» .



Окремі питання управлін ня дошкільним навчальним закладом.


Внутрішній контроль у дошкільному навчальному закладі являє собою практику спостережень та перевірок, які дають можливість встановити відповідність рівня освітнього процесу вимогам державного стандарту, діючим програмам розвитку, виховання та навчання дітей дошкільного віку за моделлю моніторингу управління якості освіти. В основі контролю лежить педагогічний аналіз стану освітнього процесу та результатів праці вихователів. Результати контролю записуються у Діловому щоденнику контролю. Достатня кількість відвіданих заходів дає можливість на належному рівні проаналізувати стан навчально-виховного процесу та роботу закладу в цілому.

Аналіз всіх напрямків діяльності здійснюється через різноманітні форми, види контролю та має відображення у довідках, наказах, протоколах засідань педагогічної ради.

Ділова документація у дошкільному навчальному закладі ведеться відповідно до діючої Інструкції до ії ведення, затвердженої наказом міністра освіти і науки України від 30 січня 1998 року за № 32 та оформлена згідно номенклатури («Про затвердження Інструкції з діловодства у дошкільному навчальному закладі «Ромашка», виданий відповідний наказ і у 2019 році).

Колектив нашого дошкільного закладу працював над питанням безпеки життєдіяльності дошкільників. Головна мета цього напряму роботи-сформувати в дітей:

- розуміння цінності власного життя та життя людей зі свого оточення;

-уявлення про можливі небезпечні ситуації,зокрема на дорозі,у побуті,у природному середовищі;

-вміння правильно й оперативно діяти в небезпечних ситуаціях.

Ми розуміє,що опанувати навички безпеки означає не просто засвоїти певний обсяг знань,а передусім навчитися правильно їх застосувати у разі виникнення загрози власному життю і здоров’ю. Тож значну увагу приділяємо саме практичній роботі з дітьми з безпеки життєдіяльності,а саме:

*безпеки в побуті;

*безпеки під час перебування в груповому приміщенні;

*безпеки на вулиці;

*пожежної безпеки;

*безпеки під час стихійних лих;

*безпеки у природному середовищі;

*особистої гігієни;

*здорового способу життя.

Сприятливі умови для реалізації різних форм цієї роботи з безпеки життєдіяльності створює ігрова діяльність,театральна та пошуково-дослідницька діяльність.



Організована робота з охорони праці у закладі,проводяться Тижні охорони праці,дотримується трудова дисципліна,Правила внутрішнього трудового розпорядку та виконуються посадові обов’язки працівниками; здійснювалися навчання діям у надзвичайних ситуаціях та інше. У 2019-2020 році випадків травматизму дітей та дорослих не було.



Аналіз захворюваності серед дітей за 2019/2020 рік у порівнянні з минулим роком показав, що соматична захворюваність збільшилась за рахунок лор захворювань, захворювань верхній дихальних шляхів, а інфекційна – зменшилася на 6,0 % у порівнянні з 2019/2020 роком. Зовсім відсутні ортопедичні, алергічні, психоневрологічні, стафілокок, захворювання кровотворних органів,кір,віспа .


При організації харчування дошкільний навчальний заклад керується «Інструкцією по організації харчування дітей» та нормативно-технологічною документацією. Велика увага приділялась організації правильного харчування дітей дошкільного віку, забезпеченню асортименту продуктів відповідно до перспективного меню на осінньо-зимовий період, весняний та оздоровчий літній, технології та якості приготування страв, організації харчування в групі.


Протягом всього навчального року проводилась планомірна робота щодо покращення матеріально-технічної бази закладу:

-придбано: дитячі іграшки, методичну літературу, столовий, кухонний посуд та інвентар, миючі засоби, нові осередки у групу, медикаменти для невідкладної допомоги, пісок для пісочниці та інше.

-проведено: частковий ремонт спальної кімнати та групового приміщення,пральні; обслуговування сантехнічного та електрообладнання, дератизація; роботу по заміру опору контурів ізоляції; заміну господарського інвентарю; ремонт та фарбування обладнання на ігровому та спортивному майданчику.

Таким чином, педагогічний колектив у ДНЗ протягом навчального року послідовно розв’язував актуальні завдання державної політики в галузі освіти, забезпечив особистісно-орієнтований, інтегрований підходи до освітнього процесу, реалізував умови оптимізації навчання та виховання дітей в дошкільному закладі.



Та поряд із вище зазначеним мають місце і певні недоліки:


  1. мовлення вихованців, що стримувало можливості діалогічного спілкування ;

  2. у недостатньому обсязі проводилась робота з використанням новітніх технологій.

3. неповністю вирішена проблема щодо здоров’я збережувальної

компетенції дітей, роботи з батьками по відношенню їх до здорового способу життя.

Однак, визначені перед педагогічним колективом завдання на наступний період вимагають доповнень і конкретизації відповідно до вимог нормативно-правових документів, методичних аспектів реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», зорієнтованої на власний вибір педагога в роботі з дітьми шляхів творчого підходу до володіння креативними освітніми технологіями. При плануванні навчальної роботи на 2020-2021 навчальний рік більше уваги приділятиметься спільній роботі із батьками, яка буде ґрунтуватися на принципах демократизації та гуманізації.


Підсумувавши та проаналізувавши роботу дошкільного навчального закладу «Ромашка» загального типу заклад продовжуватиме працювати над проблемою: « Розвиток творчих здібностей,артистизму дітей під час театралізованої діяльності»


Основні завдання

на 2020 – 2021 навчальний рік



1. Формування мовленнєвої компетентності дошкільників засобами мовленнєвого розвитку .


2.Використання новітніх технологій,ІКТ.


3. Формування здорового способу життя,бережливого ставлення кожного вихованця до власного здоров’я.