Прозорість та інформаційна відкритість закладу 

ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОСВІТУ"

Стаття 30. Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти

1. Заклади освіти формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднюють таку інформацію. Доступ до такої інформації осіб з порушенням зору може забезпечуватися в різних формах та з урахуванням можливостей закладу освіти.

2. Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (у разі їх відсутності - на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до такої інформації та документів:

3. Заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

4. Інформація та документи, передбачені частинами другою і третьою цієї статті, якщо вони не віднесені до категорії інформації з обмеженим доступом, розміщуються для відкритого доступу не пізніше ніж через десять робочих днів з дня їх затвердження чи внесення змін до них, якщо інше не визначено законом.

5. Перелік додаткової інформації, обов’язкової для оприлюднення закладами освіти, може визначатися спеціальними законами.


ПОЛОЖЕННЯ про внутрішню систему забезпечення якості освіти. Критерії та індикатори для самооцінювання освітніх і управлінських процесів 


Звіт керівника

АНАЛІЗ РОБОТИ

 

Миколаївського закладу  дошкільної освіти «Ромашка» Соколівської сільської ради

за 2022-2023н. р.

 

У своєму складі Миколаївський  ЗДО «Ромашка» Соколівської сільської ради має 1 різновікову групу: 

 діти 2-го, 3-го року, 4-го року, 5-го, 6-го та 7-го року життя.

      ЗДО працював:

за 9 годинним режимом – 1  різновікова  група у кількості 17дітей під час воєнного стану.

                Зміст роботи ЗДО формувався на основі всебічного вивчення, аналізу стану роботи та виконання законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Національної доктрини розвитку освіти», «Концепції державної мовної політики в Україні» та інших державних  нормативно-правових документів, а також реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», що стало запорукою створення всіх необхідних умов для забезпечення кожному дошкільникові достатнього і необхідного рівня розвиненості, вихованості, навченості, життєвої компетентності, адаптованості та адекватної зорієнтованості в довкіллі, надання рівних стартових можливостей усім дітям перед початком шкільного навчання.

   У 2022-2023 навчальному році  педагогічний колектив проводив значну роботу по збільшенню та збереженню контингенту дітей в закладі , підіймав питання охоплення  дітей усіма формами дошкільної освіти .

  Система методичної роботи представлена новими формами роботи спрямованої на підвищення теоретичних знань учасників педагогічного процесу,як вихователя так і батьків:

   *консультпункти для батьків;

    *консультації щодо планування навчального процесу,

   *ведення ділової   документації;                                     1

   *щомісячне планування методичної роботи.

Проведений аналіз стану методичної роботи дозволив визначити стан впровадження  проблемного питання над яким працює наш заклад та завдань на навчальний рік та оздоровчий період. Саме спираючись на проведений аналіз і будуть визначатися завдання на 2023-2024 навчальний рік.

Основним документом, який регламентує, організовує, координує роботу  закладу  дошкільної освіти «Ромашка» - Річний план.

Зробивши аналіз виконання данного документу за розділами можна підвести підсумки роботи  за поточний навчальний рік. Так запроваджена система щомісячного контролю підвищила особисту відповідальність за виконанням поточних завдань і Річного плану в цілому:

- Методична робота – проводилась відповідно до запланованих напрямків з використанням ефективних освітніх технологій . Серед першочергових завдань, що вирішувались протягом року, було вдосконалення методичної роботи з педагогічними кадрами . Для визначення напрямів цієї роботи проведено анкетування для визначення напрямку методичної допомоги,яке показало, що колектив адекватно оцінює свої можливості, прагне підвищити свій професійний рівень. Педагогічний   колектив   забезпечив   виконання   основних   завдань, намічених  річним  планом  на  2022/2023 н.р.  Вихователь Ірина Миколаївна активно  та сумлінно працювала над розв’язанням свого проблемного питання.

             Педколектив забезпечив цілісний підхід до розвитку творчих здібностей,артистизму дітей під час театралізованої діяльності та формування мовленнєвої компетенції як одного з ключових критеріїв і водночас вагової умови становлення і мовленнєвого розвитку дошкільника.

Підвищенню рівня професійної компетентності і творчих можливостей педагогів сприяла постійна самоосвіта вихователя.

      На педрадах розглядались питання, що були актуальними щодо розв’язання основних завдань закладу, тощо.

 

-Організаційно-педагогічна робота вимагає підвищення рівня організації роботи стосовно соціально-педагогічного патронату, залучення батьків та систематизації роботи із батьківською громадою.

- Вивчення стану організації життєдіяльності дітей-проведення  різноманітних видів роботи сприяло підвищенню самоорганізації працівників,але при цьому необхідно більш ґрунтовніше підходити  до організації,проведення тематичних перевірок.

   Так як в штаті відсутні посади медсестри та вихователя-методиста вся робота виконувалась директором і завгоспом. Необхідно відзначити роботу вихователя про створення нею групової картотеки, узагельнення та систематизації власного педагогічного досвіду.

Дієвим заходом є аналіз методичної літератури, фахових журналів із подальшим контролем у зошиті підвищення кваліфікації. Робота потребує удосконалення саме в процесі контролю щодо отриманих знань, навичок через створення узагальненого досвіду вихователя у вигляді портфоліо.

Організація навчального процесу.

Відповідно до вимог чинного законодавства для організації, проведення навчальної роботи заклад має:

-    Акт готовності до нового навчального року;

-   Річний план роботи на 2022/2023 навчальний рік та оздоровчий період та керується в  своїй діяльності листом Міністерства освіти і науки України від 20.06.2013 року  № 1/9-446 «Щодо організації роботи в дошкільних навчальних закладах у новому навчальному році», зокрема щодо використання комплексної освітньої програми «Я у Світі» , іншими чинними нормативними актами в галузі освіти.

Комплектування ЗДО здійснюється на підставі батьківських заяв. Група формується за різновіковим принципом. Також при комплектації групи використовується Список бажаючих  відвідувати дошкільний навчальний заклад, який формується на підставі письмових заяв батьків та Журналу реєстрації даних заяв.  Для оптимізації роботи із формування дитячого контингенту проводиться постійний моніторинг  з даного питання.

Також  проводиться  робота по обліку дітей, які проживають на території сіл Соколівської сільської ради.  Зокрема видані накази: організаційний («Про створення робочої групи з обліку дітей дошкільного віку») та підсумковий ( «Про роботу з обліку дітей»).

Атестація педагогічних працівників в ЗДО «Ромашка» проводиться відповідно   до ст. 54 Закону України  «Про освіту», ст. 27 Закону України «Про загальну середню освіту» та регулюється чинним Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 року № 930. Вихователь Ірина Миколаївна  у 2022/2023 році була проатестована і їй  присвоєно 12 т.р.

      ЗДО є учасником  конкурсів на пожежну тематику, «Лахмата лапа», «Зимовий скульптор», КОІПП конкурс малюнка за творами В.Сухомлинського. Наші вихованці відвідували Миколаївську  та Українську сільські бібліотеки де приймали активну участь у Казкових вікторинах та конкурсі малюнка про улюбленого казкового героя. 

 Наш заклад співпрацює з Миколаївським ліцеєм, нашим вихованцям до вподоби клас безпеки створений педагогічним колективом ліцею.

 Результативність навчального  процесу.

Особлива увага при оцінці діяльності закладу приділялася питанню щодо сформованості у вихованців життєвих компетентностей, навичок самообслуговування. Враховуючи принцип інтеграції в навчальному процесі, вихователь організовуює діяльність дітей у тісній співпраці з батьківським колективом ЗДО «Ромашка».

Протягом  року вихователь Гетьманенко І.М.  та музичний керівник , забезпечувала підготовку п’ятирічних дітей до шкільного життя, необхідний рівень їх розвитку, вихованості, мотиваційної, емоційної, вольової, комунікативної, фізичної підготовки, розвиток пізнавальних процесів, мовлення, прищеплювали елементарні уміння, надали дітям необхідних знань за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». Шкода, що через напад агресора РФ 24 лютого 2022 року та військові дії вся наша Україна опинилася в зоні бойових дій, ми бажаємо нашим вихованціям та їхнім батькам, близьким терпіння, Божої благодаті і МИРУ. Слава ЗСУ і усе буде Україна! 

Були створені належні умови для організації музично-естетичного виховання та здійснення гармонійного різнобічного музичного розвитку дітей. Музичний керівник  постійно підвищує педагогічну майстерність, працює над інноваційною технологією «Музична релаксація», розробив добірку музичного репертуару для слухання класичної музики. Упровадження на музичних заняттях елементів логоритміки дало можливість краще розвинути музичний слух у дітей.

У ЗДО працював гурток «В гостях у казки» ,який сприяв розвитку творчих здібностей, артистизму  дітей  та підвищив інтерес батьків до театралізованої діяльності. 

Ми працювали над формуванням комплексного підходу до гармонійного здорового способу життя, формуванням всіх складових здоров’я шляхом прилучення дітей до здорового способу життя, впровадження оздоровчих технологій в педагогічний процес. Для цього поповнили матеріальну базу фізичного виховання традиційним та нетрадиційним обладнанням, збагатили куточок активної рухової діяльності різними спортивними атрибутами. За підтримкою батьків створено нетрадиційне обладнання щодо використання оздоровчих технологій в педпроцесі, батьки підтримували заходи  щодо зміцнення здоров’я, профілактики захворювань, вдосконалення фізичного розвитку. Про результативність співпраці свідчить те, що діти значно підвищили рівень розвитку рухів.

 Колектив нашого  закладу працював над актуальним питанням безпеки життєдіяльності дошкільників. Сприятливі умови для реалізації різних форм цієї роботи з безпеки життєдіяльності створює ігрова діяльність,театральна та пошуково-дослідницька діяльність.

Аналіз захворюваності серед дітей за 2022/2023 рік у порівнянні з минулим роком показав, що соматична захворюваність збільшилась за рахунок лор захворювань, захворювань верхній дихальних шляхів, а інфекційна – зменшилася на 6,0 % у порівнянні з 2021/2022 роком. Випадків захворюванасті на COVID-19 не було, всі працівники ЗДО провакциновані і мають сертифікати двох прививок. Зовсім відсутні ортопедичні, алергічні, психоневрологічні, стафілокок, захворювання кровотворних органів, кір, віспа .

При організації харчування  заклад керується «Інструкцією по організації харчування дітей» та нормативно-технологічною документацією. Велика увага приділялась організації правильного харчування дітей дошкільного віку, забезпеченню асортименту продуктів відповідно до перспективного меню на осінньо-зимовий період, весняний та оздоровчий літній, технології та якості приготування страв, організації харчування в групі.

Протягом всього навчального року проводилась планомірна робота щодо покращення матеріально-технічної бази закладу:

 

      Таким чином, педагогічний колектив у Миколаївського ЗДО "Ромашка" протягом  навчального року послідовно розв’язував актуальні завдання державної політики в галузі освіти, забезпечив особистісно-орієнтований, інтегрований підходи до освітнього процесу, реалізував умови оптимізації навчання та виховання дітей в закладі.


Сьогодні Україна страждає від війни, яку розв'язала росія. З початку повномасштабного вторгнення країни-агресора загинуло багато українських дітей, ще більше отримали поранення. Багато діток разом з батьками були змушені покинути Україну, а деяких окупанти вивозять до росії, фактично депортуючи. Із 2022 році в Україні не залишилося жодного  безпечного куточка, який не був зачіплений війною. Війна стала тлом українського дитинства, заглушила дитячий світ. Та ми - українці - ми сильна нація, ми незламні, ми нескорені, ми непереможні!

 Дякуємо нашім  ЗСУ, ПВО. Ми все подолаємо! Ми переможемо! Все буде Україна! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Витяг                   

Розділ V 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ

 

Стаття 41. Система забезпечення якості освіти

1. Метою розбудови та функціонування системи забезпечення якості освіти в Україні є:

ü гарантування якості освіти;

ü формування довіри суспільства до системи та закладів освіти, органів управління освітою;

ü постійне та послідовне підвищення якості освіти;

ü допомога закладам освіти та іншим суб’єктам освітньої діяльності у підвищенні якості освіти.

2. Складовими системи забезпечення якості освіти є:

ü система забезпечення якості в закладах освіти (внутрішня система забезпечення якості освіти);

ü система зовнішнього забезпечення якості освіти;

ü система забезпечення якості в діяльності органів управління та установ, що здійснюють зовнішнє забезпечення якості освіти.

3. Система забезпечення якості в закладах освіти (внутрішня система забезпечення якості освіти) може включати:

ü стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти;

ü систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;

ü оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;

ü оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково-педагогічної) діяльності педагогічних та науково-педагогічних працівників;

ü оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;

ü забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу, в тому числі для самостійної роботи здобувачів освіти;

ü забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладом освіти;

ü створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування;

ü інші процедури та заходи, що визначаються спеціальними законами або документами закладу освіти.

4. Система зовнішнього забезпечення якості освіти може включати:

1) інструменти, процедури та заходи забезпечення і підвищення якості освіти, зокрема:

ü стандартизацію;

ü ліцензування освітньої діяльності;

ü акредитацію освітніх програм;

ü інституційну акредитацію;

ü громадську акредитацію закладів освіти;

ü зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання;

ü інституційний аудит;

ü моніторинг якості освіти;

ü атестацію педагогічних працівників;

ü сертифікацію педагогічних працівників;

ü громадський нагляд;

інші інструменти, процедури і заходи, що визначаються спеціальними законами;

2) визначені цим Законом і спеціальними законами органи і установи, що відповідають за забезпечення якості освіти, та спеціально уповноважені державою установи, що проводять зовнішнє незалежне оцінювання;

3) незалежні установи оцінювання та забезпечення якості освіти.

5. Система забезпечення якості в діяльності органів управління та установ, що здійснюють зовнішнє забезпечення якості освіти, включає:

ü політику та процедури забезпечення якості власної діяльності;

ü необхідні ресурси для організації процесів і процедур;

ü зовнішній незалежний аудит діяльності (процесів і процедур) відповідних органів і установ.

6. Особливості функціонування системи забезпечення якості на кожному рівні освіти визначаються спеціальними законами.

 

 

 


ЯКІСТЬ ОСВІТИ

Особливого значення набуває планування та оцінювання якості освітнього простору. для цього потрібно, з одного боку , обгрунтоване розуміння принципів формування освітнього простору закладу, а з іншого - наявність критеріїв та інструментів його оцінювання. Перше- це багатоаспектність освітнього простору. Другим питанням є значущість /простір, тепло, добре освітлення, вентиляція, оздоблення нешкідливими матеріалами, в іншому разі не має взагалі сенсу говорити про якість освіти, слід в першу чергу подбати про збереження здоров'я вихованців.

                                                                                               Класифікація  нарад

       Види та параметри класифікації:

Керівник дає учасникам наради певні знання задля підвищення їх поінформованості та кваліфікації;


Керівник переконує учасників наради у необхідності, правильному виборі та своєчасності стратегії і дій керівника;


Керівник спільно з учасниками шукає оптимальний шлях розв’язання проблеми у стислі строки;


Керівник спільно з учасниками створює умови для взаємодії та координації роботи підрозділів, відповідальних працівників;


Керівник оперативно ознайомлює працівників із наказами, розпорядженнями та проводить відповідні інструктажі щодо порядку виконання визначених завдань;


Керівник здійснює збирання, обмін та узагальнення відомостей з певної проблеми та з’ясовує погляди щодо неї учасників наради;


Керівник отримує від підлеглих інформацію про поточний стан справ, які його цікавлять.



       За стилем проведення:

Право голосу має лише керівник, він викладає свої погляди на проблему і видає відповідний наказ або вказівку. Існує чітка ієрархія за посадами, однозначність постановки завдань і їх оперативне виконання;


Керівник ставить запитання учасникам наради, вимагає відповідей або дає дозвіл на виступ. Зазвичай такі наради мають форму звітування, під час якого кожен має можливість певною мірою викласти свою думку щодо того чи того питання;


Керівник визначає тих, хто має виступити;


Може проводити як керівник, так і виборний голова; її організовують за потреби скоординувати певну діяльність або прийняти колективне рішення. Кожен учасник має можливість вільно викласти свою думку;


Відбувається зазвичай у колі працівників, професійні обов’язки яких тісно пов’язані. Нарада не має затвердженого порядку денного, виборного голови і не зобов’язує до прийняття рішень;


   За ступенем підготовленості:

Регулярно проводить керівник щодо найважливіших питань діяльності закладу, установи з визначеною періодичністю, у той самий час, відповідно до порядку денного, з відносно постійним складом учасників;


Відбувається у разі виникнення непередбачених, надзвичайних ситуацій.