Інклюзивна освіта

Організація навчально-виховного процесу для дітей з особливими потребами

У процесі демократизації нашого суспільства неабиякого поширення набули ідеї гуманізації освіти. На зміну державноцентриській освітній системі приходить, дитиноцентриська система освіти, в якій домінує орієнтація на інтереси дитини, задоволення її потреб.

«Діти з особливими освітніми потребами» - поняття, яке широко охоплює всіх учнів, чиї освітні потреби виходять за межі загальноприйнятої норми.

За офіційними даними департаменту медичної статистики Міністерства охорони здоров'я України в нашій державі 135 773 тис. дітей мають порушення психофізичного розвитку. Це становить 1,5% від загальної кількості дітей країни.

Водночас дані психолого-медико-педагогічних консультацій, що функціонують в Україні, засвідчують, що дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в Україні понад 1 млн. Це становить 12,2% від загальної кількості дітей у країні. Тому для таких дітей також треба створити комфортні умови навчання та виховання.


У 2016/2017 навчальному році в нашій школі організація навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами здійснюється з урахуванням завдань, визначених Указами Президента України, нормативно-правовими актами, листами Міністерства освіти і науки України, зокрема відповідно листа Міністерства освіти і науки України від 12.07.2016 № 1/9-364. «Про організаційно-методичні засади забезпечення навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітніх навчальних закладів у 2016/2017 навчальному році».

Щодо організації індивідуальної форми навчання особливих змін немає, а організація інклюзивного навчання потребує глибокого вивчення та покрокового виконання поставленого завдання.

При організації інклюзивного навчання ми керувалися чинними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, інструктивно-методичними матеріалами та листами Міністерства, які розміщені та постійно оновлюються на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України (www.mon.gov.ua) у рубриці «Освіта дітей з особливими потребами».

На виконання Наказу МОН України від 28.09.12 № 1/9-694 «Щодо введення посади вихователя (асистента вчителя) у загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням» з 01.09.16 року в школі введено 0,5 ставки асистента вчителя». Асистент вчителя забезпечує соціально-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами: разом із вчителем класу виконує навчальні, виховні, соціально-адаптаційні заходи, запроваджуючи ефективні форми їх проведення, допомагає дитині у виконанні навчальних завдань, залучає учня до різних видів навчальної діяльності; у складі групи фахівців приймає участь у розробленні та виконанні індивідуальної програми розвитку дитини; адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дитини з особливими освітніми потребами.


Особливістю навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами є його корекційна складова, яка є невід’ємною частиною навчального плану. З урахуванням зазначеного, для кожного учня з особливими освітніми потребами та на виконання Наказу МОН України від 28.01. 2014 № 80 «Про затвердження Типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку» складено індивідуальний навчальний план (на основі робочого навчального плану), де вказано кількість годин корекційно-розвиткових занять з урахуванням рекомендацій ПМПК, та складений розклад уроків.

Відповідно до висновку ПМПК та за згодою батьків для учнів з особливими освітніми потребами педагогічними працівниками, а саме вчителем-дефектологом, класоводом, асистентом учителя розроблено індивідуальну (адаптовану) навчальну програму з урахуванням навчальних програм ЗНЗ, яка затверджена керівником навчального закладу та може переглядатися двічі на рік (у разі потреби частіше) з метою її коригування. Доречними в роботі стали матеріали методичного посібника Проекту «Інклюзивна освіта: крок за кроком» Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» «Створення індивідуальної програми розвитку для дітей з особливими освітніми потребами» під загальною редакцією Наталії Софій, видавництво "Видавничий дім «Плеяди» та матеріали досвіду роботи Дніпропетровського багатопрофільного навчально реабілітаційного ресурсно –методичного центру корекційної роботи та інклюзивного навчання».

Для злагодженої роботи педагогічних прцівників була створена комплексна програма психолого-педагогічного супроводу. Вивчення індивідуальних особливостей учнів проводиться з метою виявлення: сильних сторін особистості, її резервних можливостей, на які можна спиратися в ході корекційної роботи; напрямок розвитку пізнавальних інтересів; індивідуального стилю сприйняття матеріалу. Результати діагностики заносяться до індивідуальної картки супроводу учня. Основною метою психолого-педагогічного супроводу є діагностика і поглиблене вивчення кожної дитини. Комплексне застосування психолого-педагогічного супроводу дозволяє дослідити стартові можливості та динаміку розвитку дитини в освітньому процесі, надати підтримку й допомогу учням у рішенні завдань навчання, виховання, розвитку і соціалізації.

Впродовж багатьох років на прохання батьків та за згодою адміністрації учні, які навчаються за індивідуальною формою навчання, мають короткотривале перебування у школі (уроки, класні та шкільні заходи), що є корисним та виправданим елементом соціалізації.


І на закінчення свого виступу хочу знову повернутися до статистики. За даними експериментальних досліджень для дітей з особливими освітніми потребами найбільш поширені недоліки інклюзивної моделі навчання:

•Діти з особливими освітніми потребами не будуть мати педагогів з достатнім рівнем спеціальної підготовки .

•Батьки дітей з особливими освітніми потребами можуть бачити не сприйняття своїх дітей здоровими однолітками.

•Батьки дітей з особливими освітніми потребами будуть помічати відмінності між розвитком своїх дітей та їхніх однолітків і страждатимуть від цього.

•Діти з особливими освітніми потребами отримуватимуть недостатньо реабілітаційних та інших спеціальних послуг.

•Діти з особливими освітніми потребами не будуть прийняті своїми однолітками.


За даними експериментальних досліджень для дітей з особливими освітніми потребами найбільш вагомими перевагами були визначені:

•Діти з особливими освітніми потребами будуть краще підготовлені до умов реального життя .

•Діти з особливими освітніми потребами будуть мати більше можливостей брати участь у різних видах діяльності.

•Діти з особливими освітніми потребами будуть сприйняті суспільством.

•Інклюзивне навчальне середовище підвищує самооцінку та сприяє розвитку самостійності у дітей з особливими потребами.


Вочевидь, при розбудові інклюзивної освіти варто орієнтуватись на всі позитиви та зважати на негативи процесу, який визнаний найбільш інноваційним рухом в освіті 20-го сторіччя.

Велика роль у виконанні цих завдань належить творчому педагогу , який одержимий своєю діяльністю, який не знає ані початку, ані кінця свого робочого дня, який буквально захоплений своїм пошуком і запалює ним дітей, породжує у власному досвіді нові ідеї , знаходить оригінальні педагогічні ходи , і негайно перевіряє їх на практиці навчання й виховання.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ "Організація навчально-виховного процесу для дітей з особливими потребами"

Автор Н.В.Рак, вчитель-логопед Вільногірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5