Kom och delta i puja! Vi passar på i fullmånens sken. Vad är det undrar du säkert. Här kommer ett försök till förklaring:
En puja är som en enda lång ljud och vibrationsnatt tillsammans med andra för att sova, uppleva och hela sig själv. Gongspelarna turas om att spela hela natten. I en jämn behaglig ljudmatta vilar/sover deltagarna i salen. Gongarna placeras som i en bur i mitten av salen. Där vistas en person och utanför buren finns ytterligare en person som ser till att de som vilar/sover har det bra. Till skillnad mot ett Gongbad där ljudvolymen byggs upp ganska högt ibland, så är som sagt ljudvolymen lägre och relativt jämn hela natten.
En av världens främsta gonginspiratörer och lärare - Don Conreaux, skapade denna speciella pujaceremoni i början av 70-talet, och principen används nu bland gongmästare över hela världen. 10x45 min. gong = 7.5 tim sägs kunna kurera i stort sett vad som helst! Om inte annat är det en mycket fin upplevelse som Du inte vill missa. Jag har lärt mig av Don Conreaux, Tom Soltron, Methab Benton och Jens Zygard att spela gong och många av de som spelar under natten har liknande erfarenheter.
Ungefärligt program 23 november:
17.00-17.30 Samling och the med rawfoodboll
17.30-19.00. Kundaliniyoga för chakrasystemet och fullmånemeditation med Katrin Narayanjot Kaur Sjöström
19.00-20.30 Middag (vegansk soppa och smörgås utan gluten och laktos)
20.30-21.00 Eventuellt kirtan
21.00-22.00 Bäddning, kvällsrutiner och nattning.
22.15-06.00 Puja med gongspel hela natten
06.00-07.00 Tyst timme
07.00-10.00 Frukost och hopplockning inför hemfärd.
Plats: Cafélokalen i Storstugan på Brunnsvik, i Ludvika, karta se nedan.
Pris: 600:-/deltagare som betalas senast den 16/11 till bankgiro 233-2427 eller swish 1234 27 97 66. Ange namn, telefonnummer, e-post och att det gäller pujan på inbetalningen. Kvitto får du när du kommer dit.
Medtag: Luftmadrass (max 1x2m), sovsäck eller liknande, kudde, nattkläder, m.m. som du behöver.
Ingår: Yoga, kirtan, puja, middag och frukost.
Anmälan och pris: Senast 16/11 inklusive betalning. Max 30 deltagare så skynda dig att anmäla dig och din kompis!
Varmt Välkomna!
Plats: Nyhem i Nyhammar.
Datum: 27/8, 10/9, 24/9, 1/10, 8/10, 15/10, 22/10, 29/10, 12/11, 19/11, 26/11 och 3/12. Detta ger 12ggr med priset 1000kr.
Plats: Carlavägen 21, (bottenvåningen) i Ludvika.
Datum: 28/8, 4/9, 18/9, 25/9, 2/10, 9/10, 16/10, 23/10, 6/11, 13/11, 20/11 och 27/11. Detta ger 12ggr med priset 1200kr.
070-697 09 48 eller
Meddela vilken grupp och ditt namn, telefonnummer och e-postadress.
Välkommen till en härlig yogahöst!!🙏🕉️😉
Susanne
Läs mer och anmäl dig på www.angsbacka.se.
Fantastiska Eileen Murray kommer och hjälper oss med Open floor! Du rör dig som du vill till den musik som spelas och till de eventuella instruktioner som ges. Efter det ett gongbad med Kari Korkeamaki och Susanne Björck. Grundpelarna med Open Floor är:
1. Det finns inga speciella steg du måste utföra.
2. Istället för att tala med ord låter vi våra kroppar tala. Det öppnar för en kreativ konversation!
3. Om du inte vet vad du ska göra försök något av följande:
· Stå stilla.
· Skapa din rytm till musiken.
· Utmana dig själv.
· Det handlar inte om musiken, utan om dig.
· Ge inte upp, prova igen.
· Ha kul!
Inom Open Floor tänker man att
· Rörelse helar och läker
· Vissa saker kräver mer än dans för att läka
· Rörelse inkluderar
· Allt är en remix, men alla är unika
· Open Floor är en Öppen Källa
· Alla är viktiga
· Rörelse är för evigt!
Pris: 400:-/person inklusive the och rawfoodbollar.
Anmälan: Senast den 5/7 till Susanne Björck, tfn 070-697 09 48, eller e-post taktilpunkten@telia.com. Inbetalning till bankgiro 233-2427, eller swish 1234 27 97 66. Vid anmälan och inbetalning anger du namn, telefonnummer och e-post. Max 15 deltagare, så skynda dig att anmäla! Kvitto får du när vi ses i Gonäs Folkets hus. Vill du veta mer så kom den 14/7 kl 13.00-16.30 och gå in på: https://openfloor.org/
Kom och delta i Ludvikas första puja! Vi passar på i fullmånens sken. Vad är det undrar du säkert. Här kommer ett försök till förklaring:
En puja är som en enda lång ljud och vibrationsnatt tillsammans med andra för att sova, uppleva och hela sig själv. Gongspelarna turas om att spela hela natten. I en jämn behaglig ljudmatta vilar/sover deltagarna i salen. Gongarna placeras som i en bur i mitten av salen. Där vistas en person och utanför buren finns en person som ser till att de som vilar/sover har det bra. Till skillnad mot ett Gongbad där ljudvolymen byggs upp ganska högt ibland, så är som sagt ljudvolymen lägre och relativt jämn hela natten.
En av världens främsta gonginspiratörer och lärare - Don Conreaux, skapade denna speciella pujaceremoni i början av 70-talet, och principen används nu bland gongmästare över hela världen. 10x45 min. gong = 7.5 tim sägs kunna kurera i stort sett vad som helst!!! Om inte annat är det en mycket fin upplevelse som Du inte vill missa. Jag har lärt mig av Don Conreaux, Tom Soltron, Methab Benton och Jens Zygard att spela gong och många av de som spelar under natten har liknande erfarenheter.
Ungefärligt program:
16.00-16.30 Samling och the med rawfoodboll
16.30-18.00 Prova-på ”Open floor” med gongbad efter.
18.00-19.30 Middag (vegansk soppa och smörgås utan gluten och laktos)
19.30-21.00 Kirtan med Mariananda Karlberg
21.00-22.00 Bäddning, kvällsrutiner och nattning.
22.15-06.00 Puja med gongspel hela natten
06.00-07.00 Tyst timme
07.00-10.00 Frukost och hopplockning inför hemfärd.
Plats: Cafélokalen i Storstugan på Brunnsvik, i Ludvika.
Pris: 600:-/deltagare som betalas senast den 18/6 till bankgiro 233-2427 eller swish 1234 27 97 66. Ange namn, telefonnummer, e-post och att det gäller pujan på inbetalningen. Kvitto får du när du kommer dit.
Medtag: Luftmadrass (max 1x2m), sovsäck eller liknande, kudde, nattkläder, m.m. som du behöver.
Ingår: Gongbad, kirtan, puja, middag och frukost.
Anmälan: Senast 18/6 inklusive betalning. Max 30 deltagare så skynda dig att anmäla dig och din kompis! Varmt Välkomna!
Dags för ett nytt samarbete för Taktilpunkten - Kristina Alsegård med vänner i Falun!
Vi startar kvällen med ett enkelt, mjukt och skönt yogapass kl 18.00, sedan får du bädda ner dig och ta in gongens helande vibrationer. Vi avslutar med en stunds mingel.
Plats: Gruvortens B&B, Konstmästargården Falu Gruva, (karta).
Tid: 29/5 kl 18.00-20.00
Investering: 350:- som du betalar kontant på plats eller via swish. (Önskar du skrivet kvitto så meddela detta i anmälan).
Anmälan: Till k.alsegard@hotmail.com senast 20/5. Bindande anmälan, begränsat antal platser.
Ta med: Egen matta, filt och kudde.
Ett litet tips: Om du är ljudkänslig rekommenderas att du använder öronproppar. Vibrationerna tar din kropp emot ändå.
Kom och besök oss i den vackra miljön på Wanbo Herrgård i Smedjebacken under årets Hälsomässa. Taktilpunkten är en av 90 utställare som finns på plats under helgen. Mässan håller öppet lördag 10.00 - 18.00 och söndag 10.00 - 16.00 och inträde är gratis.
I ett av partytälten på gården erbjuder jag information om:
Dessutom kan du prova, eller handla av mig:
Kom och lyssna på mig när jag berättar och visar dig om mitt vetenskapliga arbete med olika ljudterapier.
"Effekter i kropp och sinne av ljud och vibration" - 30 min.
"Läkande ljudbad" - 30 min.
Kostnad 100 kr för föreläsning och ljudbad - samling 10 minuter innan utanför Föreläsningssalen.
Anmälan: Via sms till 070 - 697 09 48 eller e-post till taktilpunkten@telia.com senast 26 januari 2018. Skriv ner namn, telefonnummer, e-post och vilken grupp/tid du vill delta i.
Välkommen!! Susanne