Популярні запитання

  1. Рух допоможе відчути легкість і надасть енергії.

  2. Несприятливі ситуації необхідно забувати, а відпустивши минуле ви відчуєте полегшення.

  3. Якщо ви хочете навести порядок у своєму розумі – почніть із дому.

  4. Допомагаючи іншим ми стаємо більш гармонійними.

  5. Читання розширює світогляд і дарує емоції, що сприяють покращенню вашого стану.

  6. Дозволяйте собі побути наодинці, це допоможе побачити суть думок і прислухатися до підсвідомості.

  7. Змінюйте себе, а не оточуючих.

  8. Набуття гармонії не означає, що ви повинні стати ідеальною людиною.

  9. Робіть життя простим. Не беріть забагато обов’язків і не займайтеся марною діяльністю. Складайте графік і щоденно виконуйте кілька важливих завдань, не дозволяючи дрібним проблемам додавати турбот у ваше життя.

  10. Залишайте час для внутрішньої гармонії. Коли ви поспішаєте, ваш розум блокує нові можливості та пригоди.

  11. Розвивайтеся, вчіться любити себе та зовнішній світ, живіть активно та розширюйте світогляд.

У найскладніший для України час кожен переживає зміни настрою та поведінки під час спричинених воєнними діями подій.

У психології здатність людини зосереджуватися на важливому та контролювати думки говорить про внутрішню гармонію, завдяки якій емоційний стан не залежить від зовнішніх умов і обставин.

Внутрішня гармонія усуває тривоги та страхи, вона здатна побороти негативні думки, стрес, відсутність задоволення та нещастя, а також надає впевненості й внутрішньої сили.

Наразі вкрай важливо дбати про власне фізичне та ментальне здоров'я. У такий час не варто говорити, що треба бути сильними та триматися, варто дозволити собі відчути емоції, з якими супроводжуються зміни.

Що можна зробити?

  • Визнайте горе. Стримане горе нагадує про себе та позбавляє можливості спокійно насолоджуватися життям. Якщо не давати йому вийти назовні – тривожність, депресія чи залежності неминучі.

  • Дайте собі час. Горе не підпорядковується розкладу. Залежно від тяжкості втрати, воно може затягуватися. Біль інколи вщухає та наростає, а емоції, що здавалися пройденими, знову повертаються. Звертайте увагу на власні почуття, це допоможе зрозуміти ситуацію та прожити досвід.

  • Співчувайте собі. Втрата, обтяжена виною чи жалем, повільно підточує наше «Я» та змушує соромитися подій, яких не змінити. Не бійтеся простити себе за все, на що не мали впливу. Це допоможе повернути втрачену цілісність.

  • Спілкуйтеся з людьми. Якщо нас бачать, чують і приймають ті, хто пережив подібне, ми можемо прийняти себе. У тяжку мить втрати важливо спілкуватися з людьми у орієнтованих на вихід зі стану горя групах, адже це допомагає відчути підтримку оточуючих. Зближення з іншими та приналежність до соціуму відновлює душевну рівновагу.

  • Зрозумійте, що ви змінилися. Втрата залишає незабутній слід у нашій душі – нічого не буде так, як було раніше. Ми можемо тільки змиритися з горем і втратою, що цілком природно. Дозвольте собі рухатися далі.

Якщо я потребую психологічної допомоги, чи означає це, що я психічно нездорова людина?

Насправді, практичний психолог – це спеціаліст, який має вищу психологічну освіту. Психологічну, а не медичну! Психолог за визначенням має справу зі здоровими людьми, які хочуть подолати ті чи інші труднощі, проблеми. З людьми психічно хворими, які мають серйозні відхилення в психіці, проблеми душевних розладів, працює лікар, психіатр.

Що стосується поділу психолог і психотерапевт, то він не настільки очевидний. Можна сказати, що психотерапевт має справу з більш складними особистісними проблемами та психологічними травмами. Психотерапія передбачає глибоку і довгострокову роботу, у ході якої може досить суттєво змінитися внутрішній світ клієнта. Психолог же швидше консультує, розбирається з окремими випадками, дає рекомендації (наприклад, психолог разом із клієнтом може напрацювати список прийомів, що допомагають розслабитися або, навпаки, зосередитися і т. п.). Однак у нашій країні цей поділ поки що досить умовний. Та й робота, що почалася як консультація, може перерости в серйозну і тривалу психотерапію.

Звернення за допомогою до психолога – це показник не слабкості або психічного нездоров’я, а навпаки, прояв рішучості зробити своє життя та життя своїх близьких кращим.

Чи зможе практичний психолог дати таку пораду, яка водночас вирішить мою проблему?

Робота практичного психолога – допомогти людині у вирішенні різного роду психологічних проблем. Допомогти, а не вирішити замість самої людини. Психолог – це фахівець із закономірностей функціонування психіки людини і з шляхів допомоги, тоді як фахівцем із власного життя, власних уподобань, бажань і життєвих цілей є сама людина. Тому психологічна допомога передбачає спільну роботу психолога і його Клієнта. Отже, й результати цієї роботи залежать від обох сторін: як від компетентності та професіоналізму психолога, так і від готовності Клієнта впустити іншу людину у свій внутрішній світ, змінити свої погляди і ставлення до тих чи інших речей та людей, змінитися самому.

Професіоналізм психолога якраз у тому й полягає, щоб не нав’язувти свою думку, залишити вибір за Клієнтом. І замість того, щоб порадити, що конкретно людині слід робити, фахівець намагатиметься проаналізувати якомога більш повний перелік можливостей виходу із ситуації, вибирати з яких буде сама людина.