Cobweb pięciopasmowy i modyfikacje

Cobweb to bardzo interesująca antena. Jej podstawowa wersja pracuje na pięciu pasmach, ma prawie dookolną (tj. owalną) charakterystykę promieniowania i polaryzacje poziomą, co pozwala podczas odbioru utrzymać tło szumów na niskim poziomie. A jednak cobweb ma pewną wadę. Jego szerokość pasma pracy jest niewystarczająca do pokrycia wszystkich pasm w całości. Cobweb ma bardzo wysoki SWR na krańcach pasma 15 m i pokrywa tylko niewielką część pasma 10 m.

Poczyniłem cztery próby poprawienia parametrów cobweba w wersji G3TXQ. Oto krótkie podsumowanie tych wysiłków. Najpierw widoki anten.

Cobweb wg G3TXQ.

Cobweb Mark 1 wg SP3L.

Rzeczywisty Cobweb Mk. 1, jaki zbudowałem latem 2016 r.

Cobweb Mark 2 wg SP3L.

Antena Cobweb Mk. 2 zbudowana przez EB5KT w grudniu 2017 r.

Cobweb Mark 3 wg SP3L.

Cobweb Mark 4 wg SP3L.

A teraz wyniki symulacji. Proszę zwrócić uwagę na wartości SWR pokazane w poniższej tablicy w niebieskim obramowaniu. To właśnie te wartości chciałem poprawić poprzez zmiany geometrii anteny. W pierwszych wersjach (Mk. 1 i Mk.2) ceną za to było zmniejszenie zysku Gmin mierzonego w najgorszym dla Cobweba kierunku, tj. wzdłuż osi Y (patrz wyniki w pomarańczowym obramowaniu). Poprawa SWR wywoływała degradację Gmin. Nie ustawałem w wysiłkach, aby jednak poprawić szerokość pasma na zakresach 15 i 10 m bez zbyt wielkiej straty zysku anteny. Myślę, że powiodło mi się i wersje Mark 3 i Mark 4 są warte Waszej uwagi.

Wersja Mark 3 wydaje się zbyt skomplikowana, aby mogła zyskać popularność wśród krótkofalowców. Dlatego publikuję poniżej tylko wymiary wersji Mark 4. Na końcach czterech wibratorów dodałem parasolki pojemnościowe. Zastosowałem dwa rożne typy parasolek, co pozwoliło obniżyć sprzężenie między sąsiednimi wibratorami i w rezultacie pozytywnie wpłynąć na szerokość pasma pracy. Jeden typ parasolek przypomina literę T, a drugi - trójząb. Parasolki typu T można wykonać montując przewodzące pręty pionowe np. z mosiądzu. Parasolki-trójzęby wymagają dodatkowo nieprzewodzących prętów pionowych (np. z nylonu), oraz dodatkowych nieprzewodzących linek, napinających przewody do właściwego kształtu. Symulowana antena była wykonana z izolowanego przewodu o średnicy 1 mm, czyli ok, 2,5 mm kw. Poniżej podałem wymiary. Obrys anteny zawiera się w kwadracie 2,7 x 2,7 m (tak jak oryginalny Cobweb). Wymiary z gwiazdką (*) wymagają dobrania podczas strojenia anteny.

Kliknij tutaj, aby ściągną modele tych anten a formacie 4nec2. W modelach przyjęto izolowane przewody miedziane.