Anteny wielopętlowe

Antenami wielopętlowymi (multi-loop) nazwałem takie anteny, w których można wskazać wiele pętli, przez które prąd płynie od jednego zacisku do drugiego zacisku źródła zasilania anteny.

Origami-01

To prawdopodobnie najprostsza antena wielopętlowa, jaką da się zaprojektować.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Origami-02

Po dodaniu dwóch kolejnych przewodów SWR w punkcie zasilania anteny obniża się do maks. 2,5:1. Taka antena nadaje się dla nadajników nie wyposażonych w tuner antenowy.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Kocie wąsy

Kocie wąsy są modyfikacją Origami-02. Dzięki niższemu umiejscowieniu punktu zasilania w ramce anteny, łatwiej jest zamontować antenę na maszcie.

Zbudowałem i obmierzyłem tę antenę. Więcej informacji na temat jej konstrukcji, wyników pomiarów i oceny osiągów można znaleźć w sekcji: Szerokopasmowe anteny KF \ Kocie wąsy.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Dublet wielopętlowy

To najkrótsza z moich anten szerokopasmowych. Ta kompaktowa antena oparta jest o konstrukcję podobną do dubletu z krzyżakami na końcach. Te elementy pokazane są na rysunku poniżej w kolorze szarym. Prostokątne ramki z linki miedzianej (w kolorze niebieskim na rysunku) są umocowane do krzyżaków. Przeciwległe narożniki ramek są połączone ze sobą (brązowe przewody na rysunku). Z każdego poziomego przewodu ramek poprowadzone są po cztery przewody do punktu zasilania anteny (czerwone i zielone przewody na rysunku).

Na skutek mniejszych wymiarów niż poprzednio opisane anteny, zysk dubleta wielopętlowego jest nieco niższy. To (niewielka) cena za spore zmniejszenie wymiarów zewnętrznych anteny.

Antenę tę zbudowałem, pomierzyłem i używam. Więcej informacji na temat tej anteny można znaleźć w sekcji: Szerokopasmowe anteny KF \ Dublet wielopętlowy.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.