Katalog schematów zastępczych balunów i ununów

Kiedy symulujemy anteny, baluny i ununy modelujemy jako idealne transformatory: ich przekładnia impedancyjna nie zależy od częstotliwości ani obciążenia, nie wprowadzają one żadnych strat mocy, ani żadnego przesunięcia fazowego. Takie uproszczenie czasami prowadzi do sporej niezgodności  wyników symulacji i wyników pomiarów rzeczywistego systemu antenowego. Sam tego doświadczyłem.

Co zatem trzeba zrobić? Należy zastosować bardziej złożone schematy zastępcze, w których idealny transformator jest tylko jednym z kilku komponentów.

Przemierzyłem dużo różnych balunów i ununów i obliczyłem ich schematy zastępcze. Uzyskane dane zebrałem w skoroszycie Excel, który udostępniam wszystkim zainteresowanym poniżej. Do skorzystania z tego pliku będziecie potrzebować MS Excel w wersji 2007 lub nowszej, ponieważ zawiera on makra, a także trochę kodu w Visual Basic. Podziękowania dla AC6LA za wzbogacenie mojego skoroszytu. Podręcznik użytkownika tego katalogu (który ściągniecie łącznie z katalogiem) wyjaśnia szczegółowo jak zastosować modele balunów/ununów w symulatorze AutoEZ+EZNEC.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć najnowsze wersje katalogu i podręcznika użytkownika.

Zrzuty ekranowe