Anteny E-3

Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń na zainstalowanie anteny i pełnowymiarowy dipol półfalowy nie wchodzi w grę, trzeba antenę skrócić. Jednym ze sposobów jest zastosowanie indukcyjności skracających, innym - taka zmiana geometrii anteny, aby zmniejszyła się jej długość.

Geometrię można zmienić na różne sposoby:

  • przez opuszczenie końców anteny w dół,

  • przez złożenie ramion w jedną i druga stronę (jak w antenie Cobra),

  • przez uformowanie przerwanej pętli kwadratowej (jak w antenie Cobweb).

Chciałbym zaproponować jeszcze inny sposób.

Podstawowa antena E-3

Rysunek poniżej wyjaśnia sposób. Musiałem jakoś nazwać tę antenę. Ponieważ jej kształt przypomina mi literę E połączona myślnikiem z cyfrą 3, nazwałem ją Epsilon-3 lub krócej E-3. Tablica pod rysunkiem podaje wymiary i parametry anteny zaprojektowanej na pasmo 20 m.

E-3 jest krótsza od dipola o ok. 50%. Generalnie im większy odstęp między przewodami, tym krótsza antena. Jej rezystancja rezonansowa jest zbliżona do 12,5 oma, co sprawia, że stosunkowo prosto ja dopasować używając baluna 1:4. Zysk E-3 jest tylko nieznacznie (o 0,1 dB) mniejszy od zysku pełnowymiarowego dipola. Jej szerokość pasma pracy jest wystarczająca dla pasm 40 - 12 m jeśli zaakceptujemy trochę zwiększony SWR na krańcach pasm. Współczesne transceivery z wbudowanymi tunerami antenowymi nie powinny mieć żadego problemu z dopasowaniem ich wyjścia do anteny E-3. Antena nie jest jednak w stanie pokryć całego pasma 80 m, ani 10 m.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny


Pętlowa E-3

Możliwe są interesujące modyfikacje anteny podstawowej. Poniżej pokazana jest wersja zapętlona. Taka antena może być zasilana albo kablem 75 omów albo 50 omów.

Pętlowa E-3 ma większą rezystancję rezonansową i większe pasmo. Na skutek strat w kablu koncentrycznym zasilającym taka antenę na jego końcu podłączonym do nadajnika można się spodziewać SWR mniejszego niż 2:1 (przy typowych długościach kabla). Jednakże wersja pętlowa jest dłuższa od wersji podstawowej, co też tłumaczy szersze pasmo pracy.

Kliknij tutaj aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Pętlowa E-3 w konfiguracji odwróconego V

Pętlowe E-3 w konfiguracji odwróconego V wymaga tylko jednego masztu z poprzeczką na szczycie. Zajmuje 5,08 m wzdłuż osi Y.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Kwadrat E-3

Po niewielkiej zmianie geometrii podstawowej E-3, można otrzymać kompaktową antenę kwadratową. Antena ma charakterystykę promieniowania podobną do dipola, tak jak podstawowa E-3.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Kwadrat E-3 z zapętlonym przewodem

Dodanie jednego przewodu zwiększa impedancję wejściową jak też szerokość pasma pracy anteny.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Strzała E-3

Ta antena jest mniejsza niż kwadrat E-3. Jak można się było spodziewać, ma też mniejsze pasmo pracy, ale wciąż zupełnie wystarczające dla pasma 20 m jeśli mamy tuner antenowy w naszym transceiverze. Można ja zamontować tak, jak na rysunku, albo obrócić ją o 90 stopni i ustawić w płaszczyźnie pionowej.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Diament E-3

W odróżnieniu od poprzednich, ta antena nie jest płaska, ale trójwymiarowa (wymiar D jest wysokością). Antena ma wygodną wartość impedancji wejściowej 50 omów. Jej powierzchnia jest mniejsza niż powierzchnia kwadratu E-3, a przy tym ma szersze pasmo. Tak, jak wszystkie poprzednie anteny E-3, również i ta antena ma charakterystykę promieniowania podobną do dipola z maksimum zysku występującym wzdłuż osi X.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


E-3 Quad

Pomysł Epsilon-3 może być też zastosowany w antenach pętlowych typu quad. Taki quad jest mniejszy od wersji pełnowymiarowej. Jego bok to około 60% boku quada pełnowymiarowego. Ma on wzmocnienie nieco większe niż dipol, ale, rzecz jasna, mniejsze niż pełnowymiarowy quad.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Diamentowy Quad E-3

Tak jak w antenach pełnowymiarowych, quad ma swojego brata diamentowego quada, który jest jego wersją obróconą o 45 stopni. Wielu krótkofalowców uważa ten wariant za praktyczniejszy.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.


Delta E-3 Delta

I jeszcze jedna antena pętlowa E-3.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć zestaw modeli tej anteny.