9-pasmowy Spider Doublet

Jedna antena mogąca pracować na wielu pasmach KF, to coś, obok czego trudno jest nam przejść obojętnie. Pierwszym wyborem dla takiej anteny jest prawdopodobnie T2FD i jej pochodne. Ich niski SWR w szerokim zakresie częstotliwości jest osiągany kosztem znaczącej straty mocy w rezystorach obciążających. Na szczęście, dodając kilka przewodów do zwykłego dubleta można go przekształcić w antenę pokrywającą wszystkie pasma od 80 m do 6 m i to beż jakichkolwiek rezystorów obciążających (i strat mocy z nimi związanych). Taka antena może współpracować ze współczesnymi transceiverami z wbudowanymi tunerami antenowi, potrafiącymi dopasować nadajnik do obciążeń z SWR do 3:1.

Można przyjąć, że jeśli SWR mierzony w punkcie zasilania anteny jest równy 4:1 lub mniej to jest bardzo prawdopodobne, że na końcu kabla koncentrycznego przy nadajniku otrzymamy SWR<3:1. Jest tak dlatego, że straty wprowadzane przez kabel koncentryczny zmniejszają SWR w miarę przemieszczania się od anteny do transceivera. Antena pokazana poniżej jest zasilana przez balun 4:1 i charakteryzuje się SWR<4:1 w punkcie zasilania dla każdego pasma od 80 m do 6 m (50-52 MHz) z wyłączeniem pasma 60 m. W paśmie 60 m antena ma SWR mniejszy niż 5:1, a więc i tutaj jest szansa, że przynajmniej niektóre transceivery będą w stanie dopasować swoje wyjście do systemu: antena-balun-feeder.

Poniżej pokazano wykresy SWR z osią Y wyskalowaną nieliniowo jak w programie EZNEC oraz liniowo.

Powyższe wykresy są wynikiem symulacji w wolnej przestrzeni. Bliskość ziemi wpływa na SWR anten. Poniżej pokazano wykresy SWR dla poszczególnych pasm zasymulowane w wolnej przestrzeni i dla trzech wysokości nad ziemią: 30, 20 i 15 metrów.

Jak widać, antena powinna być powieszona co najmniej 20 m nad ziemią. Na niższych wysokościach SWR może okazać się zbyt wysoki, zwłaszcza na paśmie 80 m.

Podobnie jak przy innych antenach wielopasmowych (np. T2FD, OCFD, End-Fed) jej charakterystyki promieniowania ulegaja silnym zmianom przy zmianie pasma. Poniżej zaprezentowano charakterystyki promieniowania w takim samym porządku jak wykresy SWR, czyli:

80 m 40 m

30 m 20 m

17 m 15 m

12 m 10 m

6 m

Wielolistkowe charakterystyki promieniowania na wyższych pasmach powstają na skutek dużej długości anteny w porównaniu z długością fali na tych pasmach.

Antena powieszona na wysokości 20 m albo wyżej pokrywa w całości 8 pasm. Ponadto pokrywa ona niższą część pasma 6 m (50-54 MHz). Potencjalnie może być także wykorzystana w pasmie 60 m, ale z większym SWR.

Skonstruowanie balun na zakres od 3,5 MHz do 52 MHz może okazać się pewnym wyzwaniem. Jednak jeśli zastosuje się materiał nr 43 i rdzenie pierścieniowe o średnicy zewn. 1,4 cala powinno to być wykonalne. Sugerowałbym nawiniecie 9 zwojów. Rysunek poniżej (zaczerpnięty ze strony: https://vk6ysf.com/balun_guanella_current_1-4.htm) pokazuje schemat ideowy baluna.

9 zwojów zapewni impedancje w układzie wspólnym powyżej 1 kiloom w całym zakresie częstotliwości (3,5-52 MHz). Taka wartość powinna być wystarczająca dla poziomów mocy do 200 W. Dla wyższych mocy nadajnika może być konieczne dołączenie szeregowo dodatkowych dławików KF. Oczywiście, kabel koncentryczny powinien być poprowadzony prostopadle do anteny.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć modele tej anteny.