Кафедра професійної освіти, ресторанного і туристичного бізнесу


Історія кафедри

Кафедра професійної освіти, ресторанного і туристичного бізнесу навчально-наукового інституту технологій і торгівлі має багаторічний досвід підготовки високоякісних фахівців. Кафедру створено у 1976 році. Вона неодноразово змінювала свою назву. 

Першим завідувачем кафедри був доктор педагогічних наук, професор Матвейко Олександр Арсенійович. З 1977 по 1995 рр. завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Несвіт Віталій Дмитрович, у 1995 – 1996 рр. – кандидат технічних наук, доцент Возний Борис Володимирович. Кафедра спеціалізувалась на викладанні загальнотехнічних дисциплін. Викладання методичних дисциплін і проведення зі студентами практикумів у навчальних майстернях здійснювала кафедра «Методики трудового навчання», яку очолював з 1986 по 1996 рр. кандидат технічних наук, доцент Надточієв Олексій Борисович.

В 1996 р. після об’єднання кафедр «Машинознавства» та «Методики трудового навчання», завідувачем кафедри «Машинознавства» був обраний кандидат технічних наук, доцент Гладушин Олександр Іванович.

З 2000 по 2013 рр. кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент Козуб Юрій Гордійович. У жовтні 2000 року кафедра була перейменована у кафедру інженерно-педагогічних дисциплін.

З 2000 років кафедра, крім вчителів трудового навчання, готувала інженерів-педагогів спеціальності «Професійна освіта» за п'ятю спеціалізаціями.

З 2013 по 2015 рр. року кафедру очолював доктор технічних наук, професор Чесноков Олексій Вікторович.

У травні 2013 року кафедра перейменована у кафедру технологій виробництва і професійної освіти.

З 2015 року кафедру очолює кандидат педагогічних наук, доцент Бурдун Віктор Васильович.

З 2023 року після реорганізації кафедра має назву: «Кафедра професійної освіти, ресторанного і туристичного бізнесу»



Зараз кафедра здійснює підготовку фахівців першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівня вищої освіти за такими спеціальностями:

-    014.10 Середня освіта (Трудове навчання та технології)

-    015.37 Професійна освіта  (Аграрне виробництво, переробка сільськогосподарської продукції та харчові технології)

-    015.38 Професійна освіта (Транспорт)

-     241  Готельно-ресторанна справа

-     242 Туризм і рекреація

 


Головна мета та завдання кафедри: забезпечення якісного, наукового рівня викладання спеціальних дисциплін із застосуванням сучасних освітніх і цифрових технологій, постійне удосконалення навчально-методичного забезпечення навчального процесу з урахуванням сучасних досягнень науки і техніки, формування всебічно розвиненого компетентного випускника, фахівця своєї справи.

Місія кафедри: підготовка висококваліфікованих, мобільних і конкурентоспроможних фахівців, здатних ефективно використовувати набуті теоретичні знання і практичні навички у професійній діяльності, здатних розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми організації інноваційного освітнього процесу.

Наукова діяльність

Одним з найважливіших аспектів роботи кафедри є наукова діяльність.

Наукова робота кафедри є багатовекторною. Це пов’язано з тим, що на кафедрі працюють науковці різних напрямів: педагогічних, технічних, сільськогосподарських та харчових спеціальностей.

Професорсько-викладацький склад кафедри здійснює наукові дослідження за особистими темами викладачів. Тематика наукових досліджень і результати науково-дослідної роботи відображають спектр досліджень викладачів кафедри.

У 2019 році на кафедрі ТВіПО відкрито 2 нові теми (відповідальний виконавець доцент, кандидат технічних наук Колесніков В.О.):

«Дослідження та аналіз продуктів різання як індикаторів руйнування сплавів на різних етапах життєвого циклу виробів» (№ д.р. 0119U102465 (2019 – 2024);

«Дослідження та аналіз продуктів зношування як індикаторів руйнування сплавів на різних етапах життєвого циклу виробів» (№ д.р. 0119U102243 (2019 – 2024).

Викладачі кафедри постійно вдосконалюють та підвищують рівень своєї наукової та навчально-методичної кваліфікації шляхом стажування у провідних науково-дослідних і освітніх закладах України та зарубіжжя.

Науковці кафедри є авторами монографій, статей у вітчизняних і закордонних виданнях, у журналах з імпакт-фактором, підручників, навчальних посібників. Викладачі кафедри отримали значну кількість патентів на винахід, патентів на корисну модель.

Наукові розробки викладачів впроваджено у діяльність закладів загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти, установ, підприємств і організацій.

Кафедрою проводяться регіональні, всеукраїнські і міжнародні науково-практичні конференції та інші наукові заходи. З 2020 року кафедра провела одну всеукраїнську і дві міжнародні науково-практичні конференції, три наукові семінари. Викладачі кафедри також беруть активну участь у конференціях і семінарах різних рівнів.

У 2021 році Гіренко Наталія Ігорівна захистила кандидатську дисертацію. Два викладача кафедри завершили навчання в докторантурі.

Доцентами Бурдуном В. В., Скібіною О. В. проводяться дослідження проблем технологічної і професійної освіти.

Доцент, кандидат педагогічних наук Бурдун В. В. працює у складі навчально-методичної комісії Міністерства освіти і науки України з розробки Стандарту вищої освіти України зі спеціальності 014.10 Середня освіта (Трудове навчання та технології), був головою журі ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання, запрошений до складу робочої групи з розробки модельної програми для 7-9 класів предмету «Технології», працює в якості експерта (науково-педагогічна експертиза) проєкту Всеукраїнська школа онлайн з предмета «Технології» 9 клас.

Доцентка, кандидатка педагогічних наук Скібіна О. В. займається проблемою розвитку професійної компетентності майбутніх фахівців професійної освіти. Результати дослідження можуть вирішувати питання з переорієнтацією програм з дисциплін професійного циклу та  успішно використовуватись в освітньому процесі закладів професійної (професійно-технічної) освіти України. 

Доцент кафедри ПОРТБ, кандидат технічних наук Колесніков В. О. продовжує роботу над науковими темами:

«Дослідження та аналіз продуктів різання як індикаторів руйнування сплавів на різних етапах життєвого циклу виробів» (№ д.р. 0119U102465 (2019 – 2024);

 «Дослідження та аналіз продуктів зношування як індикаторів руйнування сплавів на різних етапах життєвого циклу виробів» (№ д.р. 0119U102243 (2019 – 2024).

Продовжується робота над докторською дисертацією: «Закономірності впливу структурних складових сучасних сталей  енергоустановок на їх оброблюваність та зношування». Спеціальність: матеріалознавство.

Доцент Колесніков В. О. разом з відділом водневої стійкості матеріалів Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України (м. Львів) проводить спільні дослідження, а саме: 

1. «Імплементація сучасних вимог директив ЄС (ADR, ATEX, PED) з підвищення ефективності та безпеки водневої інфраструктури діючих ядерних установок на підприємствах НАЕК «Енергоатом» (2023) за цільовою програмою наукових досліджень НАН України «Ядерні та радіаційні технології для енергетичного сектору і суспільних потреб» на 2022-2023 роки (23К-01-10 та ІІ-18-22).

(https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/Documents/0/2022/02/220207214325928-6120.pdf).

2.   «Оцінювання фізико-механічних макро- та мікромеханізмів дії воденьвмісних середовищ на міцність і працездатність низько- та складно легованих сталей» (III-13-21) відомче замовлення від №10 (2021-2023).

3.   «Оцінювання тривалої роботоздатності нових матеріалів для елементів конструкцій інфраструктури виробництва та транспортування «зеленого» водню» (М/ 34-2023) Ua-Pl (2023). Разом з Міністерством освіти і науки України та Польською Академію Наук. Evaluation of the long-term new materials durability for structural elements of „green” hydrogen production and transportation infrastructure  (West Pomeranian University of Technology in Szczecin) (https://mon.gov.ua/storage/app/media/nauka/horizont/2022/Dvosto ronni.naukovi.konkursy/Rezultaty.konkursiv/12/27/Spiln.ukr-polsk.nauk-dosl.proyekt.2023-2024-27.12.2022.pdf).

Також виконуються роботи спільно з державним підприємством «Львівське конструкторське бюро», м. Львів для ДП «НАЕК «Енергоатом»  (м. Київ) стосовно підтримки розробки та вдосконалення нормативної бази і розробки методичних рекомендацій з діагностики технічного стану і модернізації елементів водневої інфраструктури та охолоджувачів водню турбінних залів АЕС.

Доцентка кафедри ПОРТБ, кандидатка технічних наук Ревякіна О. О. проводить дослідження за темою: «Наукові основи створення циліндричних зубчастих передач з високою навантажувальною спроможністю».

При виконанні вище вказаної теми вирішується науково-технічна проблема створення високонавантажених зубчастих передач із заданими властивостями шляхом їх синтезу за заданими показниками працездатності з застосуванням оптимізації їх параметрів. Отримані результати можуть бути використані в усіх галузях машинобудування, а також при дослідженнях і проектуванні різних передач зачепленням.

Старший викладач Гіренко Н. І. проводить дослідження перспективних напрямів створення функціональних продуктів харчування для ресторанного господарства. Досліджує функціональні інгредієнти для поліпшення харчових та структурних характеристик фаршевих виробів.

Гіренко Н. І. пройшла онлайн-стажування для педагогічних і науково-педагогічних працівників на базі Економічного Університету у місті Краків Malopolska School of Public Administration, Cracow University of Economics.

Доцент, кандидат технічних наук Луценко М. В. продовжує роботу над науковими темами:

«Валоризація побічних продуктів від видобутку рослинних олій: отримання корисних біологічно активних речовини з малоцінних органічних продуктів». Співпраця за цим напрямом ведеться з вченими ДДАЕУ (Україна), університету м. Брешія (Італія), університетів м. Барселона та м. Малага (Іспанія).

«Розробка та обґрунтування обладнання для сортування зернових сумішей». За цим напрямом наукові дослідження проходять на базі ТОВ «Сортувальні машини» м. Дніпро.

Також виконуються роботи спільно з приватними підприємствами ТОВ «Десналенд» та ТОВ «ЛІНЕН ОФ ДЕСНА» (м. Глухів), ТОВ «Хелсі Традішн» (м. Київ)  стосовно підтримки розробки та вдосконалення нормативної бази (Технічних умов) виробництва продуктів переробки промислових конопель та інших олійних і луб’яних культур, а також виробництва харчових продуктів з підвищеним вмістом біологічно активних речовин.

Наукова робота доцентки, кандидатки технічних наук Васецької Л. О. пов’язана з дослідженням властивостей модифікованої поверхні, встановленням взаємозв'язку між властивостями, працездатністю інструменту і технологічними параметрами іонно-плазмової обробки.

При виконанні роботи вирішується науково-технічна задача отримання якісних покриттів завдяки розробці ефективної методики й оптимізації параметрів імплантації з можливістю управління процесами для зміни властивостей матеріалів в потрібному напрямку. Вдосконалення технологічного процесу складає передумови для трансферу отриманих технологічних рішень для розширення меж застосування представленого методу.

Наукові інтереси доцентки, кандидатки економічних наук Гринюк Н.А. пов’язані з дослідженням проблем управління підприємствами і організаціями різних організаційно-правових форм господарювання різних галузей діяльності з огляду вітчизняної та зарубіжної практики.

Професор кафедри Потапенко Е.В. проводить наукові дослідження в галузі каталітичної оксидації ароматичних сполук озоном. Виконуються комплексні дослідження реакцій озону з алкіларенами  в рідкій фазі з метою створення нових каталітичних систем та розробки високоефективних методів синтезу оксигенвмісних похідних.

Доцент кафедри ПОРТБ, кандидат педагогічних наук Безрученков Юрій Володимирович досліджує проблему використання новітніх підходів до оснашення та організації готельно-ресторанного господарства

Сфера наукових інтересів доцентки, кандидатки педагогічних наук Каролоп О.О. спрямована на формування професійних компетентностей майбутніх фахівців готельно-ресторанного та туристичного бізнесу засобами інноваційних технологій навчання; новітні освітні технології та формування освітніх програм підготовки фахівців для сфери гостинності; управління інноваційним розвитком підприємств готельно-ресторанного та туристичного бізнесу; нормативне забезпечення системи управління якістю продукції та послуг в готельно-ресторанному бізнесі та туризмі.

З 2018 року викладачами кафедри опубліковано 110 статей, з яких 34 мають імпакт-фактор, 186 тез, видані 6 посібників, 9 методичних рекомендацій, 1 монографія, 1 розділ в монографії, 2 статті в монографії. Викладачі кафедри взяли участь у 88 міжнародних, всеукраїнських і регіональних конференціях і семінарах.

Науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти

Професорсько-викладацький склад кафедри здійснює керівництво науково-дослідною роботою здобувачів вищої освіти із залученням талановитої молоді до наукової роботи через участь у наукових гуртках, конференціях, конкурсах, предметних олімпіадах тощо.

З 2020 року кафедрою проведені дві всеукраїнські науково-практичні конференції студентів та молодих вчених. В роботі конференцій взяли активну участь студенти кафедри. Крім того, здобувачі вищої освіти кафедри постійно беруть участь у конференціях і семінарах різних рівнів.

Здобувачі вищої освіти кафедри неодноразово були переможцями різних олімпіад і конкурсів студентських наукових робіт.

Кафедра проводить І етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за трьома галузями. З 2017 року в конкурсі взяло участь більш ніж 150 осіб, п'ятеро з них стали переможцями другого етапу. З цього ж року кафедра видає збірку кращих наукові роботи здобувачів вищої освіти. 

З 2020 року шість номерів наукового збірника ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» «Науковий пошук молодих дослідників» було видано із статтями виключно здобувачів вищої освіти нашої кафедри.

З 2018 року здобувачами вищої освіти видано 168 статтей та 111 тез   

 

Співпраця

Кафедра має багаторічні зв’язки з закладами загальної середньої, професійно-технічної, фахової передвищої і вищої освіти, кращими підприємствами, організаціями і науковими установами України, що дозволяє забезпечити здобувачів вищої освіти якісними базами для проходження педагогічних і технологічних практик і надає можливість здобувачам вищої освіти працевлаштуватися ще в період навчання. Кафедра ефективно реалізує програму неперервності освіти. Здобувачам вищої освіти надається можливість участі у різних програмах обміну студентів, вони мають змогу продовження навчання у закордонних закладах освіти за різними програмами співпраці українських та закордонних закладів вищої освіти.

Доцент кафедри ПОРТБ Колесніков В. О. разом з відділом водневої стійкості матеріалів Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України (м. Львів) проводить спільні дослідження, а саме: 

1. «Імплементація сучасних вимог директив ЄС (ADR, ATEX, PED) з підвищення ефективності та безпеки водневої інфраструктури діючих ядерних установок на підприємствах НАЕК «Енергоатом» (2023) за цільовою програмою наукових досліджень НАН України «Ядерні та радіаційні технології для енергетичного сектору і суспільних потреб» на 2022-2023 роки (23К-01-10 та ІІ-18-22).

(https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/Documents/0/2022/02/220207214325928-6120.pdf).

2.  «Оцінювання фізико-механічних макро- та мікромеханізмів дії воденьвмісних середовищ на міцність і працездатність низько- та складно легованих сталей» (III-13-21) відомче замовлення від №10 (2021-2023).

3.  «Оцінювання тривалої роботоздатності нових матеріалів для елементів конструкцій інфраструктури виробництва та транспортування «зеленого» водню» (М/ 34-2023) Ua-Pl (2023). Разом з Міністерством освіти і науки України та Польською Академію Наук. Evaluation of the long-term new materials durability for structural elements of „green” hydrogen production and transportation infrastructure  (West Pomeranian University of Technology in Szczecin) (https://mon.gov.ua/storage/app/media/nauka/horizont/2022/Dvostoronni.naukovi.konkursy/Rezultaty.konkursiv/12/27/Spiln.ukr-polsk.nauk-dosl.proyekt.2023-2024-27.12.2022.pdf).

Також виконуються роботи спільно з державним підприємством «Львівське конструкторське бюро», м. Львів для ДП «НАЕК «Енергоатом»  (м. Київ) стосовно підтримки розробки та вдосконалення нормативної бази і розробки методичних рекомендацій з діагностики технічного стану і модернізації елементів водневої інфраструктури та охолоджувачів водню турбінних залів АЕС.

Доценткою кафедри ПОРТБ Луценко М. В. виконуються роботи спільно з приватними підприємствами ТОВ «Десналенд» та ТОВ «ЛІНЕН ОФ ДЕСНА» (м. Глухів), ТОВ «Хелсі Традішн» (м. Київ)  стосовно підтримки розробки та вдосконалення нормативної бази (Технічних умов) виробництва продуктів переробки промислових конопель та інших олійних і луб’яних культур, а також виробництва харчових продуктів з підвищеним вмістом біологічно активних речовин.

Кафедра співпрацює з представниками влади (Лубенська територіальна громада, Луганська обласна державна адміністрація, Рубіжанська міська рада, Старобільська міська територіальна громада) та Громадськими організаціями (Громадська платформа «Розвиток дестинацій» та ГС «Всеукраїнська асоціація гідів», зокрема в частині покращення рівня готельно-ресторанного, туристичного та екскурсійного обслуговування; розвитку сфери гостинності та туризму; забезпечення готельно-ресторанного і туристичного бізнесу кваліфікованими фахівцями; з представниками бізнес-спільноти у проведенні тренінгів, worr-shop, практичних та лекційних занять, відкритих зустрічей.

Каролоп О.О., доцентка кафедри бере активну участь в координації міжнародних проєктів «ПУБЛІЧНА ТА КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ: УКРАЇНА – ЄВРОПА» спільно з Генеральним консульством України в Італії та Посольством України в Республіці Албанія та міжнародному проєкті «INNOVATIVE EDUCATION AS A DRIVER OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT OF DESTINATIONS: UKRAINE – EUROPA».

Кафедра активно співпрацює із Батумським державним університетом імені Шота Руставелі (Республіка Грузія, Батумі) в напрямку вивчення досвіду підготовки фахівців з туризму; ДЗВО «Київський національний університет імені Вадима Гетьмана» та Львівським національним університетом імені Івана Франка у контексті наукових розробок, моніторингу тенденцій освіти та туризму; Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка – залучення до головування в екзаменаційній комісії викладачів.

Інноваційним доповненням до співпраці між ЗВО є робота над спільними напрацюваннями та запровадженням програми академічної мобільності для здобувачів освітніх програм «Туризм і рекреація» та «Готельно-ресторанна справа», спільно з кафедрою туризму, готельної і ресторанної справи Національного університету харчових технологій (м. Київ)  та Академією прикладних наук WSHIU (м. Познань, Польща).

Проводиться подальша співпраця з українськими та закордонними науково-дослідницькими інститутами, центрами та університетами (м. Львів, Київ, Харків, Миколаїв), Польща (м. Щецін), Німеччині (м. Дрезден), Данії (м. Баллеруп). Налагоджені тісні зв’язки з Хмельницьким національним університетом, Центральноукраїнським державним педагогічним університетом імені Володимира Винниченка, Уманським держаним педагогічним університетом імені Павла Тичини, Глухівським національним педагогічним університетом імені Олександра Довженка