Kynnys - Tröskel
6.-24.7.2022
6.-24.7.2022
KYNNYS
6.-24.7.2022
Kynnys on raja asioiden välillä. Kun raja ylittyy, siirrytään tilasta toiseen - tämä voi olla sekä konkreettista, että kuvainnollista. Mitä kynnyksen takaa löytyy? Miltä kynnyksen ylittäminen tuntuu? Missä se tuntuu? Voiko kynnyksiä jakaa, koskettaa ja muuttaa? Toisaalta - näemmekö kynnyksiä siellä missä niitä ei ole? Voivatko pidäkkeet osin olla kollektiivista harhaa ja katteetonta uskoa abstraktien rajojen ja yhteisten moraalikoodien voimaan?
Kynnys nivoo yhteen neljän keramiikan parissa työskentelevän taiteilijan prosesseja. Näyttely on vapaa tulkinta ajankohtaisista teemoista, kuten fyysisen ja emotionaalisen kohtaamispisteistä digitalisoituvassa ja pandemian jälkeisessä maailmassa, jossa pelkkä koskettaminen saattaa olla elämän kokoisen kynnyksen takana. Näyttely pohtii veistoksen, videon ja installaation avulla rajoja, joita yhteiskunta, sekä me itse, asetamme.
Kynnys sukeltaa henkilökohtaisiin ja intiimeihin tarinoihin, joissa tasapainoillaan kipukynnyksen, pelon, epäuskon, vieraantumisen, uskalluksen, muutoksen ja kasvun vaiheiden kanssa. Astumalla omien kynnyksiemme yli ja asettamalla prosessin aikana syntyneet teokset esille, kutsumme katsojan paitsi kohtaamaan meidän tarinamme, myös tunnistamaan omat kynnyksensä.
Näyttelyn taiteilijat ovat: Liisa Karbin-Kosonen, Niko Mankinen, Henna Nuutinen ja Maria Punkkinen.
Helsingissä asuva Maria Punkkinen (1983, Luumäki) on valmistunut Taiteen Maisteriksi Aalto-yliopiston Contemporary Designin koulutusohjelmasta ja työskentelee pääasiallisesti keramiikan parissa. Punkkinen on erityisen kiinnostunut kosketuksesta ja sen eri merkityksistä. Hänen työskentelynsä lähtökohtia ovat ihmismieli ja sen kertomat tarinat, mielen pimeät labyrintit sekä epätäydellisyyden täydellisyys.
Henna Nuutinen (s.1990, Nurmes) on valmistunut Aalto-yliopistosta taiteen maisteriksi ja Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulusta muotoilijaksi. Nuutinen työskentelee pääasiassa keramiikkataiteen parissa. Häntä kiehtoo jylhä luonto – meret, kalliot ja tummat metsät. Kaikki se piilevä tuntematon ja kerroksellisuus, sekä salaisuudet mitä ne ovat iäisyydessä itseensä keränneet. Näistä tunteista ammentaen Nuutinen rakentaa keramiikasta abstrakteja orgaanisia muotoja. Veistokset syntyvät savesta intuitiivisesti kerros kerrokselta rakentamalla, perinteistä makkaratekniikkaa käyttäen. Nuutinen rakentaa veistokset hyvin ohuella seinämällä, jolloin valmistusprosessi on hidas ja parhaimmillaan jopa meditatiivinen. Häntä kiehtoo veistoksien yllätyksellisyys, kun materiaalin antaa näyttää suuntaa tekemiselle ilman tarkkoja luonnoksia. Ohutseinämäinen veistos on sekä käytännöllisen kevyt liikuteltava, että kiehtova yhdistelmä kovaksi poltettua keramiikkaa ja umpinaisen muodon sisäänsä kätkemää haurautta, jota ulkopuolisen on vaikea havaita.
Niko Mankinen (1977, Kajaani) on valmistunut taiteen maisteriksi Aalto-yliopiston Contemporary Design ohjelmasta. Hän ammentaa innoitusta arkkitehtuurista, kartoista ja mittakaavan muutoksella leikittelystä. Taiteessa Mankista kiehtoo kaikki se mikä ei ole näkyvissä, se mikä saa mielikuvituksen liikkeelle ja kokijan rakentamaan teoksista omat tarinansa. Näkymätön voi tarkoittaa vihjettä johonkin jonka haluaisi avata tai jonka taakse haluaisi katsoa. Se voi myös olla sellaisiin yksityiskohtiin uppoutumista joita ei välttämättä kauempaa näe tai muotoa joka etäisesti muistuttaa jotain mutta et aivan tiedä mitä.
Kuvataiteilijaksi Porin taidekoulusta (2007) valmistunut Liisa Karbin-Kosonen (1987, Pori) viimeistelee maisterin opintojaan Aalto-yliopiston Contemporary Design -ohjelmassa. Aikaisemmin grafiikan ja viivan parissa työskennellyt Karbin-Kosonen on opinnoissaan keskittynyt keramiikkataiteeseen. Posliiniteoksissaan viivat sulautuvat pulleisiin muotoihin, joita hän muovaa muottiin valettuihin identtisiin kappaleisiin. Muodoissa on nähtävissä tunnistettavia elementtejä inhimillisyydestä, kappaleiden kuitenkin edustaessa kylmän teollista ja tilallista elementtiä - seinälaattaa. Teostensa avulla hän käsittelee henkilökohtaisia aiheita kuten sukupuolittuneita kauneusnormeja, rumuutta ja outouden käsitettä suhteessa identiteettiin. Taiteessa Karbin-Kososta kiehtoo mahdollisuus kuvittaa tunteita ja kokemuksia silloin, kun sanat katoavat.
***
TRÖSKEL
6.-24.7.2022
Tröskeln är gränsen mellan olika saker. När gränsen passeras förflyttar man sig från ett tillstånd
till ett annat – detta kan vara både konkret och bildmässigt. Vad ligger bakom tröskeln? Hur känns det att gå över tröskeln? Var känns det? Kan tröskelvärdena delas, röras vid och ändras? Å andra sidan – ser vi trösklar där de inte finns? Kan hinder delvis vara en kollektiv villfarelse och en ren tro på kraften i abstrakta gränser och gemensamma moraliska koder?
Tröskel sammanflätar processerna hos fyra konstnärer som arbetar med keramik. Utställningen
är en fri tolkning av aktuella teman, såsom mötespunkterna för fysiskt och känslomässigt i en digitaliserad och post-pandemisk värld, där enbart en beröring kan ligga bakom en livstor tröskel. Genom skulptur, video och installation reflekterar utställningen över de gränser som samhället, såväl som vi själva, sätter.
Tröskel dyker in i personliga och intima berättelser som balanserar stadierna av smärta, rädsla, misstro, alienation, mod, förändring och tillväxt. Genom att kliva över våra egna trösklar och visa de verk som skapats under processen, inbjuder vi betraktaren att inte bara möta våra berättelser, utan också identifiera sina egna trösklar.
Konstnärerna i utställningen är: Liisa Karbin-Kosonen, Niko Mankinen, Henna Nuutinen och Maria Punkkinen.