Úprava mikropájky z Číny.

Četl jsem recenzi modeláře Martina na mikropájku z Číny. Chvála na jeho stránkách mě postrčila a tak jedna mikropájka skončila i u mne doma. Jelikož si můžete recenzi přečíst v odkazu výše, napíšu jen to, co kolega nenapsal. Myslel jsem si, že ještě dobře vidím. Jaké bylo mé překvapení, že bez lupy nepřečtu, jakou že to vlastně mám nastavenou teplotu. Ono to bylo v podstatě úplně jedno, protože nastavená teplota neodpovídala skutečnosti (ale možná to je jen u toho kusu, co skončil u mne). Nejdříve jsem vzal teploměr a jal se zjišťovat rozdíly. Při nastavení 200°C jsem naměřil na hrotu 233°C, při 250°C to bylo 312°C, při 300°C 376°C, při 375°C 439°C a při 450°C dokonce 567°C. Dal jsem se proto na reverzní inženýrství a zjistil, že pro regulaci teploty slouží ta nejjednodušší triaková regulace. Zapojení nemá žádnou zpětnou vazbu (měření teploty). Nenechte se tedy zlákat nápisem "PTC constant temperature chip" (můžete si všimnout i dalších chyb v popisu). Nelze proto očekávat, že bude nastavená teplota udržována stále na stejné úrovni. Triakem je pouze udržován stále stejný nastavený příkon. Triak nespíná v nule a nenajdete zde žádné odrušení tohoto zapojení.

Na páječce jsem nikde nenašel povinné certifikační označení CE (ověření, že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí). Použití je tedy pouze na vaše vlastní riziko!

Aby teplota hrotu alespoň přibližně odpovídala nastavené teplotě, upravil jsem hodnoty rezistorů R1 a R2. Pro snížení minimální teploty hrotu jsem zvýšil odpor R1 na hodnotu M68. Pro snížení maximální teploty jsem zvýšil odpor R2 na hodnotu 24k (paralelně 2ks 47k velikosti 1206). Kdo nevidí na stupnici regulátoru jako já může experimentovat s různými hodnotami odporů, ale pokud překročíte hodnotu cca 280kΩ mezi svorkou N (X1-2) a diakem DI1, přestane diak otvírat triak T1 a tím i napájet topné těleso (ve schématu R4).