Dekodér LED

Na stránce www.digital-bahn.de/bau_led/led.htm lze nalézt dekodér pro spínání LED. Podle použitého firmware lze použít pro spínání různých světelných vzorů, ale i návěstidel nebo jen spínání výstupů. Na výběr je opravdu mnoho efektů: spínání, přejezd, dopravní semafor, veletrh, zářivkové osvětlení s možností efektu svařování, plynové osvětlení, osvětlení domů, imitace ohně a různé vzory blikání. Další verze firmware lze použít pro různé návěsti. Firmware s koncovkou "_mm.hex" slouží pro dekodéry systému MÄRKLIN-MOTOROLA, firmwary s koncovkou "_dcc.hex" slouží pro DCC systémy a firmwary s koncovkou "_no.hex" (které jsou pouze u světelných efektů) slouží pro použití bez DCC dekodéru např. v "analogovém" kolejišti (spínat lze tlačítkem S1). Pokud použijete firmware s koncovkou "_no.hex" nemusíte osazovat optočlen, diodu, rezistor R13 a svorkovnici X1. Pro "manuální" ovládání pak tlačítko S1 vyveďte z desky. Všechny firmwary lze navíc modifikovat "hex manipulátorem" a přizpůsobit je tak svým potřebám. Program "hex_manipu" je bohužel pouze v němčině.

Zde je uveden překlad z originální stránky pro LED dekodér a firmware "haus" osvětlení domů:

Univerzální LED dekodér (v.2)

Tato stránka popisuje konstrukci desky plošných spojů, s níž lze ovládat spínání LED diod nebo žárovek s různými světelnými vzory. Deska má funkci dekodéru příslušenství a může být spínána pomocí příkazů Motorola nebo DCC. Funkce osvětlení je závislá na firmwaru v mikrokontroléru PIC.

Pokud jste chtěli zapínat obvyklé světelné efekty, mohli jste tak učinit pomocí dekodéru s příslušným blikajícím obvodem. Nyní jsou efekty do dekodéru integrovány. Výsledek: méně komponent, méně kabelů, méně komunikačních problémů mezi různými obvody, více zábavy:

Není neobvyklé, že zapnete obvod osvětlení digitálním příkazem. Ale ve většině (známých) modelových systémů není světlo přepínáno, všechny lampy jsou neustále zapnuté nebo vypnuté. Ale ve kterém městě je osvětlení domu zapnuto prostřednictvím jednoho hlavního vypínače? Tento dekodér nabízí možnost přímo ovládat několik LED nebo žárovek. V závislosti na softwaru PIC existují různé možnosti přepínání výstupů, např .:

Shalten (Spínání): Zapnutí a vypnutí výstupů (zapnuto-vypnuto, světlo-tma ..) 

Signal: Řízení návěstidla (4-znaky) včetně přivolávačky (3-znaky)

Signal 5x2: ovládání pěti dvouznakových návěstidel

Signal SBB: Řízení SBB návěstidla (4-znaky) včetně přivol. (4-znaky)

Blinken (blikání): záchranka, policie, hasiči, ale také reklama, staveniště atd.

Kirmes (veletrh): tady to žije, ..

Haus (domy): Osvětlení pokojů je zapnuto / vypnuto

Neon: "Neonové" (spíš zářivkové, pozn. překladatele) osvětlení, bliká při zapnutí, svářeč

Gaslaterne (plynové lampy): zapálení plynové lampy (pokud je "neon" příliš moderní ...)

Feuer (oheň): záblesky, plameny, záře, musíte vidět!

Ampel (dopravní světla): Světelný obvod, který pravděpodobně splní mnoho přání!

Schranke (výstražník): návěst pro přejezd se závorami (červená-bílá)

Dekodér funkcí : Spínací funkce ve vozidlech pomocí F tlačítek 

Změny na verzi V2.00: D1 zde je vynechána a C2 je větší. Dále byla deska přepracována tak, aby bylo možné použít externí napájecí zdroj V2 pro montážní desku LED . Varianty softwaru zůstávají plně kompatibilní, tj. Všechny softwarové varianty běží na starém a novém dekodéru LED (pokud je nainstalován správný PIC)

Pro lepší rozlišení má V2 modrou barvu desky.

Připojení:

Pro příklad jsou zde nakresleny 3 různé aplikace:

Případ 1: jediná LED

Zde je k výstupu připojena jedna LED. Je třeba přidat správný sériový rezistor, viz Výpočet sériového odporu. Při napájecím napětí = 16V je výpočet pro červenou / zelenou / žlutou diodu LED asi 1,5 kOhm, pro bílou / modrou LED 3,3 kOhm (referenční hodnoty).

Případ 2: Připojení série LED

Zde je k výstupu připojena celá série LED. Maximální možný počet LED je výsledkem součtu napětí všech LED, které musí zůstat menší, než napájecí napětí (16V), např. 7 kusů červené / žluté / zelené (7 x 2V = 14V) nebo 5 kusů bílé / modré (5 x 3V = 15V).

Je třeba přidat správný sériový rezistor, viz. výpočet sériového odporu, podle napájecího napětí (16V).

Případ 3: žárovka

Lze také připojit jednu nebo více žárovek. Pokud mají žárovky napájecí napětí 16V, musí být sériový rezistor přemostěn (můstek nebo rezistor nízkého odporu, např. 47 Ohmů). Pokud mají být připojeny žárovky s napájecím napětím menším než 16V, je to při výpočtu správného sériového odporu také možné. Výpočet se provádí jako v případě 1, viz. výpočet sériového rezistoru pro LED diody . U žárovek se ujistěte, že proudy nepřesahují 0,5A na výstup a 1A celkem. Poté bude nutné zvýšit hodnotu pojistky F1 (maximálně 1A).

Firmware Haus:

Tento firmware může být použit pro modelové osvětlení domů. Výstupy jsou zapínány a vypínány náhodně. Pokud jsou modelové domy postaveny tak, že lze světlo sepnout individuálně v každém pokoji, pak je konec nudného statického osvětlení v modelových městech. Ale prosím neočekávejte "disco" osvětlení. Světla nejsou zapnuta každá druhá, spíše přepínají ve smyčce přibližně každé 4 minuty ... Ale pokud se vám přepínání líbí trochu rychlejší, můžete si rychlost přizpůsobit.

Od verze v3.15 se princip přepínání nezměnil: 

Po zapnutí příslušným digitálním příkazem, dekodér postupně náhodně sepne 6 z 10 výstupů. To by se dalo nazvat jako fáze rozběhu, světla jsou pouze zapnuta. Poté, ovládání přejde do hlavní fáze: Výstupy se zapínají a vypínají, ale nikdy není sepnuto méně než 6 výstupů. Po obdržení příkazu vypnout, jsou výstupy postupně náhodně vypnuty. 

V paměti EEPROM můžete také nastavit minimální počet aktivních výstupů. 

Poslední výstup (10) pracuje jako běžný spínací výstup (sepne na příkaz zapnout a vypne při povelu stop). Výstup tak zobrazuje přímo stav dekodéru.

Firmware dekodéru "pouze s tlačítkem" (_no.hex, od V3.48) má následující funkce:

- Stisknutí tlačítka způsobí vypnutí (jako při obdržení příkazu "vypnout" ve variantě dekodér).

- Po uvolnění tlačítka způsobí zapnutí (jako při obdržení příkazu "zapnout" ve variantě dekodér).

Můžete použít externí tlačítko / spínač (např. instalovaný v ovládacím panelu). Můžete jej také připojit pomocí programovacího konektoru.

Učení adresy (funkce Address learning)

Dekodér používá digitální adresu příslušenství. Po stlačení programovacího tlačítka na desce začnou výstupy blikat. Zvolená adresa, kterou nyní obdrží dekodér, je uložena do paměti dekodéru. Tlačítkem naprogramujete "zelený" příkaz, takže dekodér zapíná "zeleným" (rovně) a vypíná "červeným" (do odbočky) příkazem.

Adresa může být konfigurována pomocí HEX-manipulátoru.

Změna rychlosti spínání

Program původně nebyl určen pro změnu rychlosti spínání. Nicméně, intervaly se zdají být hodně daleko od sebe. Jak modeloví železničáři očekávali, byl implementován způsob, jak intervaly od firmware v2.21 změnit: Interval lze změnit odpovídající hodnotou v EEPROM na adrese 20 (hex).

Změna minimálního počtu spínaných výstupů (od v3.15)

Nový princip spínání od verze v3.15 pracuje s proměnnou "minimální počet". Ta určuje, nejméně kolik výstupů musí být současně aktivních. Příklad pro ty, kteří chtějí připojit přímo osvětlení domácnosti. Pokud na svém modelu města neradi vidíte, jak je většina domů zhasnuta, můžete například určit, že bude vždy osvětleno alespoň 5 z 8 domů. Poslední výstup (10) není spínán náhodně, ale přímo indikuje stav dekodéru, proměnná s tímto výstupem také počítá.

Provoz: 

Po přijetí spínacího povelu, přejdou výstupy postupně na náhodné spínání. 

Po dosažení minimálního počtu, mohou být výstupy přepínány podle náhodného principu dekodéru tak dlouho, dokud není dosaženo minimálního množství. Při vypnutí jsou samozřejmě všechny výstupy postupně vypnuty (minimální počet se zde neuplatní).

V archivu jsou dvě verze desky, jednoduchá a dvojnásobná. Jednoduchá verze desky má výstupy na 5mm svorkovnici s jednou společnou plusovou svorkou, dvojitá verze má výstupy na 2,54mm pinové lišty s krajními plusovými piny. Vzhledem k odběru LED jsem volil pouze 1A usměrňovací můstek. Zip soubor obsahuje i výše uvedený volný překlad stránky o tomto dekodéru a firmwaru pro domy ve formátu pdf. Aktuální firmwary si ze stránek DigitalBahn stáhnete zde a manipulátor hex manipu zde.