Locobuffer

Jedná se o rozhraní připojení sběrnice LocoNet k počítači. Skvělý popis má na svých stránkách Jindra Fučík, proto nebudu vytvářet duplicity. Tak jako Jindra jsem použil Arduino Nano s komunikačním čipem CH340. Jelikož plánuji toto zařízení občas používat i jinak (jiný program, např. LocoMonitor) a mohl bych přehlédnout nastavení pinu D9 v použitém programu, doplnil jsem propojení CTS pinu 9 obvodu CH340 a Arduina o rezistor 470R jako ochranou proti vlastním chybám. Na spodní stranu Arduina jsem nalepil papírovou pásku, na kterou jsem k pinu 9 obvodu CH340 přiložil SMD rezistor velikosti 0603 a připájel. Od tohoto rezistoru je již napojen pájitelný lakovaný drát na pin D9 Arduina. V době psaní článku jsem již měl Arduino připájeno, tak se budete muset obejít bez fotografií, nebo se na úpravu provedení mrknout k Jindrovi.

Nyní k zapojení. Jak Jindra zmínil, stálo za zvážení galvanické oddělení sběrnice, proto byla sběrnice LocoNetu oddělena pomocí dvou optočlenů 6N137. Napájení je na straně Arduina je vyřešeno z USB počítače, na straně LocoNetu je napětí ze sběrnice stabilizováno obvodem LM78L05. Konektor SV1 slouží k dalšímu využití (např. připojení logického analyzátoru) a nemusí být osazen. Konektory sběrnice LocoNet jsou zapojeny paralelně.

Deska je opět koncipována jako jednostranná. Pro osazení všech součástek na desce byla použita technologie THT (skrz díru). Na desce jsou osazeny 4 drátové propojky, jedna je osazena pod optočlenem, druhá pod Arduinem. Tyto propojky je nutno osadit jako první. Pro osazení komparátoru a optočlenů byly použity patice, ale nejsou nutné. Aby nemohlo dojít k záměně upraveného Arduina Nano (s propojením pinu D9 s CTS) za neupravené, bylo osazeno bez patice.

Program můžete použít například od Philippa Gahtow, nebo jako příklad (example) LocoLinx přímo z knihovny LocoNetu.

Praktické použití pak můžete vidět na trubce

Návrh desky byl opět vytvořen pouze pro ruční výrobu.