Arduino S88-N

Použití označení S88-N je podmíněno uvedením stránek autorů, kterými jsou Volfgang Kufer a Kersten Tams. Další popis sběrnice uvádí i Sven Brandt.

Na diskuzním fóru se probíralo, zda se vyplatí vyrábět moduly zpětné vazby s Arduinem. Pomineme-li cenové srovnání, pak podle mne ano. Oproti standardnímu zapojení s CMOS obvody je to méně pracné a přehlednější (lépe se hledají případné chyby). Navíc jeden modul s Arduinem obsáhne oproti CMOS verzi dvojnásobný počet vstupů zpětné vazby.

Inspiraci k realizaci jsem našel na stránkách Ruuda Boera. Autor poskytuje program pro nekomerční využití zdarma.

Pro ty, kteří by se rozhodli tento projekt realizovat, jen upozornění:

1) Tento modul je určen pro 5V logiku. Použití napětí 5V je doporučeno Volfgangem Kuferem.

2) Ne všechny klony Arduina Pro Mini mají vyvedeny piny A4 a A5 na stejném místě DPS.

3) Pro správnou funkci vstupu na pinu 13 je nutno odpojit integrovanou LED na desce arduina (já jsem odpájel rezistor vedle tlačítka reset, ten však může být na různých klonech Arduina umístěn jinde) 

4) Piny 0 a 1 (RX, TX) jsou využity pro vstup a výstup a nelze je tedy použít pro ladění

5) Modul nepoužívá signál reset a ani nepřenáší poloviční DCC signál

6) Propojkou je možno volit mezi externím napájením a napájením z centrály (sběrnice S88). 

Pokud nezapojujete opravdu hodně modulů zpětné vazby (liší se podle použité centrály), můžete moduly napájet ze sběrnice S88 a není proto potřeba osazovat součástky přídavného napájení (můstek, stabilizátor, pojistku, kondenzátory, svorky). Při využití externího napájení dejte pozor, aby jste nevytvořili zemní smyčku.

Program je upraven pro mé potřeby, původně pro Hallovy snímače. U detekce byla přidána 500msec prodleva, aby bylo postřehnutelné, že detekce proběhla. Prodleva navíc řeší případné zákmity detektoru. Ve výsledku to není na škodu, ale komu to nevyhovuje, může si upravit původní verzi programu podle svých představ.

Detekce obsazení

Nevyhovovaly mi klasické detektory obsazení (s diodovým můstkem), proto jsem detektory vyrobil podle Zdena Janečka (původně FREMO). Překlad stránky http://dcc-mueller.de/wire4dcc/sensor_e.htm si můžete prohlédnout zde.

Na toroidy jsem použil ty nejlevnější jádra z Aliexpressu (zelená, vnější průměr 10mm, cca 80 centů / 10ks). Na ty jsem navinul 30 závitů sekundáru lakovaným drátem o průměru 0,2mm a 4 závity primáru izolovaným drátem o průměru 0,5mm (z počítačového kabelu CAT5E). Prakticky stejné toroidy jsem použil i pro detekci ve vratné smyčce. I když jsou ve schématu u vinutí cívek znázorněny tečky, není nutno zachovávat vzájemnou orientaci vinutí. Hotové toroidy jsem přilepil tavnou pistolí k DPS. S takto vyrobenými toroidy vyhodnotí obvod detekci při proudovém zatížení cca 5mA. Pokud by byla detekce byla příliš citlivá, snižte počet závitů primárního vinutí na 2. Citlivost lze regulovat i hodnotou odporu v bázi tranzistoru. Tranzistory jsem vybíral s velkým zesílením, ale není to potřebné.

Pokud jste si všimli, svorky X1-1 a X1-6 jsou spojeny se všemi toroidy. Tyto krajní svorky se používají pro připojení DCC napájení kolejnic od centrály (vodič J, popř. K). Na DPS můžeme tuto vodivou cestu mezi jednotlivými toroidy na libovolném místě přerušit a použít oddělenou část pro detekci opačné polarity DCC trakce (např. vodič J bude připojen na svorku X1-1 a vodič K na svorku X1-6). Přerušení na desce může být pouze jedno, více svorek není vyvedeno.

Příklad : Přerušíme cestu mezi L3 a L4. L4 zůstane zapojená mezi X1-5 a X1-6 a můžeme ji použít například pro detekci ve vratné smyčce. Ostatní toroidy L1 až L3 zůstanou zapojeny na svorky X1-1 až X1-4 a ty pak použijeme mimo smyčku.

Propojení detektorů a obvodu zpětné vazby

Obvody detekce připojuji pomocí plochých kabelů připojených na pinové lišty. 

Pokud jste si všimli, jsou zde použity jiné toroidní transformátory. Na tyto toroidy jsem použil jádra vydolovaná z vadných "úsporných žárovek". V použití už je postupně vytlačují LED "žárovky", takže je asi bude čím dál těžší sehnat. Na jádra je navinuto 30 závitů sekundáru a 10 závitů primáru. Jelikož je každé jádro jiné, jsou jiné i úrovně citlivosti detekce (1,4 až 5mA).

Zajímalo mne, jak vložená indukce ovlivní DCC signál trakce. Provedl jsem proto měření na trati zatížené jedním běžícím motorem (lokomotivou). Z výsledku měření vyplývá, že čím je méně závitů na primárním vinutí, tím méně je ovlivněn DCC signál. Toroidní transformátory vyrobené z jader úsporných žárovek degradují signál nejvíce. Uvedená čísla u oscilogramů uvádějí poměr počtu závitů. 

signál bez toroidního transformátoru

signál při zátěži - zelené jádro 4/30

signál při zátěži - žlutobílé jádro 35/70

signál při zátěži - modré jádro z úsporky 10/30

signál při zátěži - černé jádro z úsporky 10/30

signál při zátěži - černé jádro z úsporky 10/30

signál při zátěži - hnědé jádro z úsporky 10/30

signál při zátěži - černé jádro z úsporky 10/30